Rohkem kui 5 võimalust alustada oma äri, kui raha eriti palju pole

Selleks, et oma äri püsti panna, on tavaliselt vaja mingit algkapitali. Klassikalistes ettevõtetes kulub see ruumide rendile, reklaamile ja turundusele, samuti esimeste inimeste palkamiseks. Need on päris suured väljaminekud. Aga kui raha on vähe ja ikka tahaks oma äri käima panna? Selleks on ka üsna mitmeid võimalusi.

Kas müüa füüsilisi või virtuaalseid asju?

 

Üks valdkond, kus alguses pole palju vaja, on e-äri. Kui teed kodulehe ja paned püsti e-poe või e-teenuste lehekülje, siis võib ära jääda kontori rentimise kulu ning kui oled ise valmis kodulehte käivitama, siis võib juhtuda, et pole esilagu vaja ka kedagi lisaks palgata. Kuna ettevõtte loomine käib Eestis vaid paarikümne minutiga, siis e-äri käivitamine kodulehe avamisega võib isegi veel kiiremini õnnestuda, kui tellid kodulehe majutuse ja paned seal üles oma esimese Wordpressi lehe ainult mõne hiireklikiga. Kuid mis edasi?

Kõige lihtsam on müüa digitaalseid tooteid – neid, mida ei pea kohale toimetama, vaid mida saab alla laadida. Sel juhul pole vaja ladu ega tööasjade riiuleid, sest kui kaup on virtuaalne, saad seda hoida serveris.

Virtuaalseks kaubaks võib olla sinu enda tehtud tarkvara (või kui saad ametlikuks edasimüüjaks, siis mõne teise tootja tarkvaratoode), tekstid, pildid, videod, e-raamatud, e-konsultatsioonid, aga ka näiteks raamatupidamisteenused, finantsnõustamine, virtuaalne meelelahutus. See viimane sisaldab paljude jaoks tõelist kullaauku – arvutimängudes virtuaalkaupade müümist, mille käive ulatub juba miljarditeni.

„Päris“ kaupade müümisega on online äri alustamine pisut keerulisem, sest need päris asjad tuleb kuskilt saada ja kuidagi kliendini toimetada. Vaja läheb kas oma ladu või kokkulepet mõne hulgimüüjaga, kes esialgu tahaks ka ettemaksu saada. Seega tuleb natuke rohkem raha ka alguses ise välja käia ja enam vaeva näha asjade organiseerimisega.

Vali e-äri jaoks sobiv platvorm

Vaatame kahte lihtsaimat varianti, mismoodi ülikiirelt oma e-äri käivitada. Need on Eestis loodud sisuhaldusplatvorm Voog ning Wordpress, millele on olemas hulk e-poe lisasid.

Voog on pilveteenus, kus on olemas eestikeelne kasutajatugi ja kõik kohalikud enamlevinud tarne- ja makseviisid, mida uuendatakse jooksvalt.

E-poega alustamine on Voo keskkonnas lihtne ja esimesed tooted saab müüki juba mõne minutiga.

Makseviisidest toetatakse PayPali, krediitkaardimaksed ja online pangandust. Samuti võib makseid teha offline´is ehk arve alusel. Tarneviise ehk kohaletoimetamist saab hinna järgi jagada tsoonidesse.

Wordpressi jaoks on olemas palju lisamooduleid populaarsetele e-äride platvormidele. Üks levinuimaid on näiteks WooCommerce. Sellel jaoks omakorda on olemas Envira Gallery, mis on ideaalne näiteks digipiltide müümisel. Igasuguste digitaalsete kaupade jaoks sobib aga universaalne ja paljude võimalustega moodul Easy Digital Downloads. Suur ja populaarne kuutasuga müügikeskkond on ka Shopify, kus saab müüa nii füüsilist kui digitaalset kaupa.

Hakka müüma teiste tooteid

Ülimalt lihtne on oma äri alustada e-edasimüüjana. Väga paljudel suurtel e-poodidel on oma nn Affiliate- ehk edasimüüjaprogrammid. Tavaliselt eeldab see kasutajakonto tegemist, millega seotakse nn Affiliate kood ja edaspidi saad hakata reklaamima selle suurema e-poe tooteid, lisades lingile oma personaalse tunnuse. Kõik, kes selle koodiga lingi kaudu ostavad (ja ka hiljem, kui kasutajat jälgiv Cookie ehk küpsis on salvestatud), toovad ka sulle väikese protsendi müügist, mille tootja annab vahendustasuna. Sinu ülesandeks jääb vaid reklaamida ja leida ostjaid.

Selliste teenuste haldamiseks sobib näiteks Wordpressis ThirstyAffiliates moodul.

Mida alustava e-ärina veel müüa?

Kui oled kunstnik, müü kunsti, mille jaoks on olemas online platvormid. Müügikanaliks võivad olla Etsy, eBay, Osta.ee, Amazon jne. Samas võid ka ise oma e-poe teha näiteks eelpool nimetatud Voo või Wordpressi platvormil ja seda promoda. Kunsti alla kuuluvad kindlasti ka kunstfotod, mida saab samamoodi müüa, nagu maale ja joonistusi. Kui maalide puhul võid müüa originaale, siis fotode müügil saab kaaluda ka koostööd mõne väljatrükkimisteenusega, kellelt tellida kliendile sobivas mõõdus toode.

Teenused kliendi juures ei nõua samuti kontorit ega „päris“ poodi. Hakka müüma näiteks koristusteenust, koerte jalutamise teenust, lastehoidu, aiandust või igasuguseid tehnilisi ja remonditöid kliendi juures – olgu need siis Hi-Fi heliseadmete paigaldamine, nutiteleri seadistamine, asjade parandamine vms. Sul endal on vaja vaid asjalikku kodulehekülge tellimuste vastuvõtmiseks.

Küsitud teenuste pakkumiseks sõidad kohale ja teed ära. Teenuste registreerimiseks on nii Wordpressis, Voos kui ka näiteks Drupalis olemas veebivormide koostamise moodulid, aga proovi ka veel paremini sobivaid kalendrirakendusi oma kalendri efektiivseks kasutamiseks aegade broneerimisel. Näiteks Wordpressile on vana ja läbiproovitud moodul Booking Calendar – kõik, mida vaja kliendile aja broneerimiseks ja sinule oma aja väljajagamiseks.

Konsultatsioon on valdkond, milles pole vaja muud, kui teadmisi. Mõistagi on need sinu enda peas ja osa võib-olla ka kodulehel ja arvutis, et saaksid kiiresti klientidele nõuandeid pakkuda. Kui oled hästi kodus raha-asjades, raamatupidamises, tehnika tundmises, toiduvalmistamises või milles iganes, kus sinult saab asjalikke soovitusi küsida, võid alustada oma konsultatsiooniteenusega üsna vähese algkapitaliga.

Võiksid kaaluda näiteks kodulehele vestlusroboti paigaldamist. Wordpressi moodulitest pakub põnevat tehisintellekti toega vestlusteenust My Chatbot, mis aitab vastata ka siis, kui sa ise ei ole kohe valmis. Ka Facebook Messengeri jutuakna saab integreerida oma kodulehele, selleks on olemas mooduleid kõigile levinud sisuhaldussüsteemidele (otsi märksõnaga „Facebook Messenger“). Selle plussiks on, et kliendid saavad säilitada oma vestluse ajaloo Facebookis ja ka sinul on Facebooki lehel kõik vestlused alles.

Muidugi võib kaaluda ka video- ja telefonikonsultatsiooni, võimalusi on sealgi palju.

Konsultatsiooniteenuse ainus suurem ressurss, mis kulub, on aeg. Seega müü oma aega mõistlikult ja kasuta ka juba viidatud moodulit Booking Calendar.

Liitu mõne mikroteenuste pakkujaga – hakka taksot sõitma või sõidujagajaks (Taxify, Uber), üüri oma vaba pind välja (AirBnB) või rendi oma asju – selleks on platvormid juba olemas. Oma teenuste reklaamiks piisab tutvustavast kodulehest. Kogutud tuluga võid hiljem juba alustada oma valdkonnas eraldi suurema äriga.

Müü tekste. Kui oled hea kirjutaja, siis alusta oma tekstiloomeäri. Praegu on ettevõtetel soov teha midagi enamat kui lihtsalt reklaame – sisu on saanud trendiks ja seda nõutakse suurtes kogustes igas valdkonnas. Sisuloomeks pole vaja muud, kui arvutit ja kohta, kus saab rahulikult kirjutada, kasvõi näiteks kodust diivaninurka. Koduleht, mis sinu andeid tutvustab, peaks sisaldama näidistekste ja võimalust tellida artikleid soovitud teemadel.

 

Vaata Dreamgrow artiklist, kuidas äriideed lihtsamini genereerida

Jaga
Nõuandja