8 min lugemine

Voog või WordPress: mis neil vahet on ja kumb on parem?

Veiko Strauss
27. okt 2017

WordPressi populaarsusele on raske vastu saada, kuid eestlaste Voog üritab seda siiski teha. Mis on aga kahe platvormi erinevus ja kumb sulle paremini sobib, selgitab Voo platvormi müügi- ning turundusjuht Veiko Strauss.

Millised on Voo ja WordPressi suurimad põhimõttelised erinevused?

Kõige suurem erinevus on kindlasti see, et Voog on pilveteenus, Wordpress aga tarkvara selle sõna kõige klassikalisemas tähenduses.

See tähendab seda, et Vooga veebilehe ehitamiseks ei pea tegema muud, kui looma endale konto, valima disaini ja sisuliselt ongi veebileht valmis. Tõsi, sellel veebilehel puudub veel sisu ning detailide kallal tuleb tööd teha, kuid sisuliselt on veebileht ikkagi olemas. Enamasti tuleb WordPressi puhul kõigepealt tarkvara alla laadida, seejärel tuleb see sul oma serverisse installida, leida sobiv tasuta või tasuline disain ning see samuti installida. Kui kõik eelnev on tehtud, saad alles oma veebilehe ehitamisega päriselt algust teha. Veebimajutuses on Wordpressi serverisse paigaldamise protsessi lihtsustatud ning on võimalik teha ka ühe klikiga.

Ilmselt on mu kirjeldus WordPressi üles seadmisest vägivaldselt lihtsutatud, kuid see ei muuda tõsiasja, et Voo peal on ilma IT-alaste teadmisteta kindlasti lihtsam veebilehte luua. Enamgi veel, Voog võimaldab veebilehe haldamist otse saidil, mis tähendab, et veebileht näebki täpselt selline välja nagu haldusvaates. Wordpressil toimetad sa oma lehte "päris disainist" kaugemal admin-paneelis. Ilmselt on WordPressi jaoks olemas ka mitmeid tarkvarajuppe, mis võimaldavad sul otse saidil veebilehte hallata. Kui on palju vaba aega ja soovid veebis erinevaid koodijuppe omavahel "tantsima" õpetada, siis WordPress on kindlasti sobiv valik.

Millistel juhtudel tasuks valida WordPress?

WordPressi puhul kõige olulisem, et sul oleks piisavad IT-alased oskused ja aega, et oma saidiga tegeleda. Või mõni inimene, kes veebilehe haldamisega sinu eest tegeleks.

WordPressi kõige suurem eelis on see, et võimalused on praktiliselt piiramatud. Kuna tegemist on vabavaralise tarkvaraga, siis on sellele loodud lugematul hulgal väiksemaid tarkvarajuppe ehk liideseid, mis võimaldavad luua misiganes funktsionaalsust. Niisamuti on WordPressile loodud tohutu palju erinevaid disaine. Nii et WordPressi puhul ei ole isegi taevas piiriks.

Üks müüt, mis tuleks aga kindlasti kummutada, on see, et WordPress on tasuta. Tegelikult ei ole. Võrreldes Vooga on kulud lihtsalt teistsugused. Esiteks pead sa maksma oma serveri ja domeeni eest — see on püsikulu, millest sa ei pääse. Teiseks, sõltuvalt soovidest võib ka liidestega teatav kulu kaasa tulla. Nimelt on paljud pluginad tasuta ainult mingi piirini. Lisaks sellele, kui ehitad oma veebilehe erinevate inimeste loodud koodijuppidele üles, kaasneb sellega ka halduskulu — lisaks sisu haldamisele, pead sa uuendama ka pluginaid ja WordPressi tarkvara ennast ning võib juhtuda, et pärast uuendust ei pruugi erinevad pluginad enam hästi kokku kõlada ning sa pead tegema hulga käsitööd. Uuendamata jättes tekivad aga turvaaugud ja neid tahad sa iga hinna eest vältida.

Millistel juhtudel valida aga Voog?

Voog tasub valida siis, kui sul ei ole aega või teadmisi, et ise IT-alase problemaatikaga tegeleda. Kujundlikult võib öelda, et väikese kuutasu eest toimib Voog nagu sinu ettevõtte IT-osakond. Lisaks sellele, et veebilehe loomine ja haldamine on lihtsam, pakub Voog ka kasutajatuge üle emaili, telefoni või veebi-chati. Seega ei pea voo klient tehniliste küsimuste üle nagu veebilehe majutus, turvalisus või uuendused, üldse muretsema. Isegi kui mõni keerulisem küsimus tekkima peaks, siis saab alati päris inimese käest abi küsida. See annab rohkem vabadust keskenduda kõige olulisemale — veebilehe sisule.

Loomulikult kaasnevad mugavusega ka teatavad piirangud. See tähendab, et Voo nii-öelda riiulilahenduse võimalused on oluliselt piiratumad kui WordPressi puhul. See puudutab just keerulisemaid ja eriskummalisemaid lahendusi. Näiteks kui soovid, et iga minut jookseks üle veebilehe virtuaalne jänes, siis WordPressil on selle jaoks liides olemas, kuid Voo peal sama lahenduse loomine nõuab erilahendust. Samas kui oled näiteks alustav ettevõte, kellel on lihtsalt vaja hea disainiga mitmekeelset mobiilisõbralikku veebilehekülge, siis on just Voog õige valik.

Muuseas, mida paljud inimesed ei pruugi teada, on see, et Voog on tegelikult ka eelistatud tööriist paljudele veebiagentuuridele, näiteks Fraktalile, Codelabile, Neway'le. See tähendab, et kui sul on vaja erilahendusega veebilehte ja suuremat funktsionaalsust kui Voo "riiulilahendus" pakub, siis on võimalik kaasata mõni veebiagentuur ning luua veebileht täpselt sinu vajaduste järgi. Samas kogu haldamise lihtsus ja mugavus on ka sellisel juhul sama nagu Voo "valmistoote" puhul.

Kui keeruline on ühe platvormi pealt teisele üle minna?

See sõltub natuke sellest, mida see üleminemine tähendab. Kui soovid üle minna kogu täiega, et ka disain üks ühele sama oleks, siis on see keerulisem ettevõtmine. Sõltumatult sellest, mis suunas sa üle minna soovid, tuleb disain siis uuel platvormil uuesti üles ehitada. Disaini uuesti loomisele lisaks muudab ettevõtmise keeruliseks disaini funktsionaalseks muutmine — et saaksid oma veeblihte ka edaspidi hallata.

Samas, kui soovid ainult oma sisu üle tuua, siis meil Voos on ehitatud väike koodijupp, mille funktsioon on WP pealt sisu Voogu üle toomine. Sellisel viisil platvormi vahetamine ei ole üldse keeruline. See tähendab muidugi, et vana sisu tuleb uue disaini konteksti ümber mõelda. Nii mõnigi sisuplokk võib sellisel juhul oma mõtte kaotada. Seega kõige keerulisem on kolides vana disaini dogmadest lahti saada ning oma veebilehe vaatamine värske pilguga. Muuseas, Ahhaa keskuse veebileht on üks suuremaid WordPressi pealt kolimisi, mis Voo peale tehtud on.

Voo peale ehitatud veebilehed saab tegelikult enda arvutisse alla laadida. See tähendab, et meie poolt on sisend olemas, et ka teistpidi kolimine võimalik oleks. Samas WordPressi peale kolimiseks me eraldi koodijuppi loonud pole. Aga ilmselt ei ole see väga üllatav avaldus. 

Mida kaotad ja mida võidad, kui võtad Voo?

Suurim võit on mugavus. Teine suur võit on meie imeline kasutajatugi. Probleemide lahendamiseks ei pea surfama lõpututes blogides, me aitame sind ise. Lisaks platvormi spetsiifilistele küsimustele püüame oma panuse anda ka klientide äri õnnestumisele laiemalt. See tähendab, et me mõteleme hea meelega kaasa ka SEO, disaini, sisu ja muu digiturunduse kontekstis olulise osas.

Kaotad teadmise, et kõik on võimalik. See tähendab, et Voog ei ole nii paindlik kui WordPress, nagu eelnevalt juba mainitud sai. Samas, 99% klientide puhul jääb see vahe täiesti adumatuks, sest nende vajadused on palju väiksemad kui WordPressi täisaurul funktsionaalsuse kasutamine. Tavalise veebilehe puhul ei olegi mingit vahet. Toon näiteks mõned Voo peale ehitatud veebilehed: loodusegakoos.ee, kauss.ee, entsiusdesign.com, disainikeskus.ee.

Kas peaks kaaluma platvormi vahetust või kui on juba kas WordPress või Voog kasutusel, siis kas tasuks jääda selle juurde?

Kas sa oled oma veebilehega rahul? Kui iga kord, kui sul on vaja veebilehe sisu uuendada, sinna midagi lisada või eemaldada, läheb selg märjaks ja see protsess on sinu jaoks valusalt keeruline, siis tasub kindlasti Voo peale kolida.

Samas kui su ettevõtmine on kasvanud nii suureks, et sul oleks vaja luua tehniliselt keerulisi lahendusi, iseteeninduskeskkondi, sisselogimisaknaid, täppisteaduse tasemel külastajatele personaliseeritud sisu kuvamist ja muud säärast, siis tasub kõigepealt meie poole pöörduda, uurida, kas ja mis on Voo peal võimalik. Kui Voog pole piisavalt võimekas, siis soovitame sulle WordPressi. Kõige olulisem on ikkagi see, et klient saaks endale veebilehe, mis sobib tema vajadustega kõige paremini. Seega me ei hoia kliente kümne küünega kinni, kui me neile tegelikult sobivat lahendust pakkuda ei suuda.

Samas alati tasub meilt küsida — mõtleme hea meelega kaasa ja anname ausa tagasiside, milline platvorm sulle kõige paremini sobib.
 

 

Veiko Strauss

Ehita vapustav veebisait/e-pood.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Mis on domeen ja mida vaja sellest teada enne kodulehe tegemist?
Millega veel jälgida oma veebi külastajaid lisaks Google Analytics´ile?
Kuidas teha kiirelt ja soodsalt e-pood?
Kliendi lugu: Meemeistrite e-pood sai üleöö iluasjast oluliseks müügikohaks
Mis on backlink ehk tagasilink ja kuidas see mõjutab sinu veebilehe kohta Google´i otsingus?
Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00