Kuidas asutada Eestis firma 3 minutiga?

Eestis on kõige levinum ettevõtlusvorm osaühing ning selle asutamine internetis on tehtud imelihtsaks. Kogu protsess ei võta rohkem aega kui 24 tundi, avalduse koostamine on juba võimalik kolme minutiga.

“Ettevõtte loomise esimesed sammud algavad äriidee läbimõtlemisest ja analüüsimisest ning äriplaani kirjapanekust nende jaoks, kes hakkavad raha taotlema,” rääkis maakondlike arenduskeskuste ettevõtluskonsultant Saima Piisner, kes on ettevõtete nõustamisega tegelenud juba kümme aastat.

Tema sõnul tekitab läbimõtlemine enesekindlust ja paneb silma särama. “Tavaliselt on nii, et silm särab hästi konsultatsiooni alguses, aga kui see sära jääb lõpus ka püsima, siis on esimene märk paigas, et see äriidee tuleb ettevõtjal südamest,” tõdes Piisner.

Ettevõtte asutamise tehnilisest poolest rääkides soovitas konsultant enne ettevõtte asutamist teha ettevõtlusvormi ja ärinime valik. Ettevõtlusvorme on kuus: FIE, täisühing, usaldusühing, osaühing, aktsiaselts ja tulundusühistu. Kõige levinum on osaühingu kasutamine ning kõige vähem asutatakse usaldusühinguid.

Kogenud ettevõtja Ivar Veskioja sõnul pole olemas töötavat äriideed, on ainult töötavad inimesed. Tema sõnul jäävad paljud täiusliku äriidee otsingul ettevõtlusest eemale, tegemata ühtegi reaalset sammu. Äri saab võrrelda spordiga, “pole oluline, kes esimesena stardib, vaid kes kiiremini jookseb”.

Keeruline nimevalik

Piisneri sõnul on ärinime valik mõnikord üsna keeruline, kuna tänaseks on juba palju ettevõtteid registreeritud ning nime valik on jäänud kitsaks. Siiski, välisturule minejad panevad ettevõttele inglisekeelseid nimesid. Nime saadavust saab kontrollida Unicounti nimepäringu abil.

Raamatupidamisteenuseid pakkuv väikeettevõtja Katrin Bouziane soovitas enne ettevõtte asutamisavaldusega alustamist valida oma ettevõtte tegevusala EMTAK-kood ja kontrollida, kas tegutsemiseks on vaja tegevusluba.

Kui ärinime valik on tehtud ning EMTAK-kood valitud, siis saab alustada osaühingu asutamisega. Selleks on vaja ID-kaardi või mobiil-ID PIN koode. Ettevõte tuleb asutada Ettevõtjaportaalis või notaris juhul, kui soovitakse teha osakapitali sissemakset, või osakapitali sissemakse on mitterahaline. Notarisse on vaja pöörduda siis, kui üks asutajatest on välismaalane, kel pole Eesti e-residendi digi-ID või ID-kaarti.

Ettevõtte asutamine on Ettevõtjaportaalis üsna lihtne, kuid küsimused võivad tekkida põhikirja koostamise juures. Põhikirja koostamata saab asutada tüüppõhikirjaga osakapitali sissemakseta osaühingu Unicounti teenuse abil, kus kogu protsess võtab kolm minutit.

 

 

Oled juba mõelnud ka kodulehele?
Tee oma firma koduleht meie juurde -
esimesed 3 kuud on alustajale tasuta.

Vaata lähemalt siit

Osakapitaliga võib viivitada

Kui on soov osakapitali sissemakse teha, osaühingu asutamisavaldus on täidetud ja põhikiri koostatud, suunab Ettevõtjaportaal osaühingu asutaja osakapitali sissemakset tegema ning seejärel riigilõivu tasuma. Osaühingu asutamise puhul on minimaalseks osakapitali suuruseks 2500 eurot, mis tuleb asutamisel maksta ettevõtte stardikontole. Lisaks osakapitali sissemaksele tuleb tasuda ettevõtte asutamise eest riigilõiv 190 eurot.

“Täna ei pea kohe osakapitali sissemakset tegema. See on mugav situatsioon alustamisel, kuid selle kohta jääb märge, et ettevõte on asutatud ilma osakapitali sissemakset tegemata,” märkis Piisner.

Stardikonto enne pangakontot

 

LHV juhatuse liikme Kadri Kiiseli sõnul saab Ettevõtjaportaalis ja notaris osaühingu asutada osakapitali sissemaksega või sissemakseta.

“Stardikonto on vajalik ainult rahalise osakapitali sissemakse tasumiseks ja stardikonto loomiseks on kliendil samuti kaks varianti – kui ta alustab Ettevõtjaportaalis ettevõtte asutamist, saab seal järjest kohe ka stardikonto luua, või siis tuleb tulla LHV kontorisse,” lisas ta.

Mõlemal juhul registreeritakse konto, seejärel peavad kõik asutajad tegema asutamislepingus märgitud osakapitali summa suuruse sissemakse stardikontole selgitusega „osakapitali sissemakse“. Kiisel rõhutas, et sealjuures on väga oluline, et kanne on tehtud asutaja arvelduskontolt ehk maksja on õige isik. Peale sissemakse(te) tegemist tuleb äriregistrile saata panga kinnitusega maksekorraldus ja seejärel kantakse ettevõte äriregistrisse.

Kiisel toonitas, et kui ettevõte on asutatud notaris, ei saa stardikontot ettevõtjaportaalis luua ning siis tuleb tulla kontorisse. Kontoris piisab kui kohal on üks asutajatest või juhatuse liige, kui asutamisdokumentides on see märgitud. Seejärel vormistab ettevõtte asutaja stardikonto ja seejärel teeb sissemakse. Pärast seda saadetakse maksekorraldus registrile ja registreeritakse ettevõte.

“Kui ettevõtte on äriregistrisse kantud, tuleb stardikonto ümber vormistada kliendilepinguks. Kui esindajal on digitaalse allkirja võimekus, saab LHV puhul seda teha meili teel ja ei pea uuesti kontorisse tulema,” lausus pankur.

Tüüppõhikirjaga osaühingu äriregistrisse kandmine ei võta tööpäevadel reeglina rohkem aega kui 24 tundi. Pärast ettevõtte registreerimist saab teha maksuametis ettevõttele e-maksuameti lepingu ning kui ettevõtja maksab endale töötasu või palkab töötajaid, siis tuleb need registreerida töötajate registris.


Ettevõtte asutamise põhisammud:

 

Oled juba mõelnud ka kodulehele?
Tee oma firma koduleht meie juurde -
esimesed 3 kuud on alustajale tasuta.

Vaata lähemalt siit

 

Jaga
Nõuandja