Wordpress 5.0 tuleb - mida ma peaksin sellest teadma?

Mitmed tehnoloogiauudiste pealkirjad hüüavad juba eelmisest aastast alates: uus Wordpress tuleb kohe ja see on üks ajaloo suurimaid hüppeid, mida tasuta sisuhaldussüsteem plaanib teha. Kuid kas kõik on hüppeks valmis?

Esiteks, Wordpressi uues põlvkonnas on sisu lisamine täielikult muutunud. Üsna hästi annab sellest aimu uus sisuloome moodul Gutenberg, millest oleme juba kirjutanud. Ilmselt esialgu harjumatuna mõjub Gutenbergi uudne kasutajaliides, mis koosneb põhimõtteliselt vaid tekstiaknast ja ühest pluss-märgiga ikoonist, millest saab järgmist sisuelementi valida.

See tähendab, et veebilehe toimetamine pole enam vaid sisu lisamine ja selle külge sobivatesse kohtadesse meedia haakimine, vaid veebi sisutoimetaja saab rohkem kaasa rääkida ka veebi loomises ning paigutuses, lisades sisusse plokke, mille jaoks varem oli vaja arendaja abi.

Kuid uue põlvkonna Wordpress pole vaid veebiredaktori uuendamine, ehkki see on üks suuremaid kasutajakogemust muutvaid asju. Palju muud muutub ka.

Mis saab vanast veebist?

Uuendusega võib tekkida vajadus oma vana veeb üle vaadata ja ilmselt ka mitmed vana veebi lisamoodulid lakkavad töötamast. Samas pole väga paljusid sisumooduleid enam vaja, sest Gutenbergi liides, mis enne Wordpress 5.0 tulekut integreeritakse juba vanema põlvkonna tuuma, pakub neid ise või saab neid sinna lihtsalt lisada.

Vana veebi kujundus tuleb ka üle vaadata, sest suure tõenäosusega paljud vanad teemad uues Wordpressis ei tööta nii, nagu ette nähtud. Paljude veebikujundustega on võimalik proovida, kasutades Gutenbergi moodulit, mis on juba praegu saadaval ja katsetada, kui hästi see töötab.

Kui kauaks võib Wordpress 5.0-le ülemineku edasi lükata?

Kuna uus põlvkond nõuab paljudelt vana veebi ümbertegemist, siis loomulikult tekib küsimus, kas oleks võimalik oma Wordpress 4.9.x lehte kuidagi võimalikult kaua säilitada ja keeruline üleminek kaugemasse tulevikku jätta.

Üks asi, mis sunnib mitte väga kaua viivitama, kui Wordpress 5.0 välja tuleb, on kiiresti muutuv turvaolukord. Lisaks uutmoodi sisestamisvõimalustele tahavad Wordpressi loojad täielikult uuendada ka veebimootori turvalisust. Paljusid asju enam vanema põlvkonna koodi sisse ei tule, uued ründeviisid nõuavad uusi lahendusi. Seega ilmselt üsna pea annavad turvauudised teada, kui kiire selle üleminekuga saab olema.

Kas ma peaksin juba katsetama?

Praegu on uue põlvkonna Wordpress veel arendus-staadiumis ja kes tahavad, saavad seda testimiseks kasutada. Tööveebide jaoks pole see veel kõlbulik. Nagu ütleb Wordpressi versioonide leht, on uut põlvkonda oodata 2018. aastal (ilmselt siis lõpus, sest suur osa aastast on juba läbi). Kuigi esialgu räägiti uue põlvkonna väljatulekust juba augustis 2018, on seni veel rohkem kui poolteist tuhat viga, mis vajavad parandamist, enne kui Wordpress 5.0 ametlikult välja kuulutatakse.

 

Jaga
Nõuandja