Tehisintellekt sinu äris - kas oleks aeg juba kasutusele võtta?

Veebirebane
13. dets 2018
7 min lugemine

Tehisintellektist räägivad kõik suured tegijad, see on jõudnud meie igapäevaellu kõnesünteesiga vestlusrobotite, nutitelefonide ja targa andmetöötluse näol. Kas mul oleks põhjust see ka oma äris kasutusele võtta? Vaatame, mismoodi AI üht keskmist ettevõtet tema äris ja veebilehel aitaks.

AI ehk tehisintellekt on kättesaadav kõigile - sel kujul, millest kõik räägivad ehk iseõppiva masinana. Inimaju tegevust imiteeriv tehisilikke neurovõrke kasutav AI võib täiesti tavalist keskmist firmat juba üsna palju aidata, nõudmata alati tohutuid investeeringuid ja oma äri totaalset ümberkorraldamist. Tehisintellekti toetatavad lahendused on tarkvaraarendus nagu iga muugi, võib-olla ainult trendisõna ja moe pärast on sellel juures natuke suurema numbriga hinnalipik. Muidugi on ka tehisintellekti spetsialistid üsna hinnatud ja raskestileitavad, mis võibki sellise arenduse tavalisest natuke kallimaks viia. Kuid kasu võib muidugi kulud oluliselt üle kaaluda.

Kuidas tehisintellekt ärisid aitab?

Ehkki enamus ettevõtteid plaanib lähiaastatel AI kasutusele võtta, on praegu kõige suuremaks takistuseks teadmatus, millist kasu see võib tuua. Kõikjal valitseb surve seda kasutama hakata, aga kuidas ja mille jaoks?

Alustame näiteks põllumajandusest. Lisaks farmeri enda aastatepikkusele saagikuse ajaloole on meil olemas avaandmed ilmainfoga ja juba ka terve hulk valmisarvutusi, mille järgi võiks koostada algoritmid iseõppivaks saagiennustuseks. Mitmed prantsuse veinitootjad seda teevadki - küsivad pilveteenuselt nõu oma suurandmeid töötlemiseks andes, millist saaki on oodata ja mida teha, et saak parem oleks.

Või näide hoopis lähemalt: meil on mitmeid taksoäppe, mis soovitavad sobivaimale taksole sobivaimat klienti ja viivad nad kokku. Siingi on enamasti taga süvaõpe ja suurandmete töötlus, kus arvestatakse varasemat kogemust.

Mis see AI üldse on?

Kuigi tehisintellektist räägitakse väga palju, ei süveneta tavaliselt selle sisusse ja nii võibki jääda mulje, et meie infosüsteemides on juba mingi tehismõistus tegutsema hakanud.

Tegelikult see nii muidugi pole ja AI on praegu ikkagi rohkem iseõppiv masin. Tänapäeva tehisintellekt, vähemalt see, mida turunduslikult nimetatakse tehisintellektiks, on enamasti statistilised algoritmid, mis suudavad suuri andmehulkasid töödelda ja leida sealt vajalikud seosed, mis vastavad etteantud ülesandele. Mida rohkem andmehulkasid töödeldakse, seda "targemaks" algoritm saab. Nii näiteks oskab AI seadistada mobiilikaamera sätteid vastavalt sellele, mida kasutaja pildistab, sest enne on masinale selgeks õpetatud sadade tuhandete piltide pealt, milline seadistus annab parima tulemuse.

Äris on see võimalus samuti kasulik - pole ju vaja ise kõiki variante läbi proovida, las seda teeb masin ja leiab parimad võimalused sinu äri kasvuks.

AI kasutuselevõtu olulised sammud

Nii nagu eelnevast järeldada, pole võimalik tehisintellekti päevapealt sinu äri teenistusse rakendada. See nõuab esialgu kõigi kasutusel olevate andmete analüüsi ja võib-olla ka ettevõtte infosüsteemi kohendamist, et andmed oleksid täielikud. AI jaoks tuleb ka selgeks teha, mis on oluline ja mis mitte.

Mida siis kõigepealt teha? Siin on mõned soovitused.

Tee endale selgeks, millised tehisintellekti tehnoloogiad sinu valdkonnas olemas on. Tänapäeva tehisintellekt pole universaalne filosoof, mis jagab kõiki maailma asju. Samas on iseõppivad masinad juba omandanud väga häid oskusi mõnel kitsal alal. Näiteks pankade telleritele esitatavatele korduvatele küsimustele oskavad vestlusrobotid juba üsna hästi vastata. Samuti on olemas algoritme, mis peaaegu eksimatult ära tunnevad, mis või kes on pildil.

Küsi oma arendaja käest või uuri suurematelt pilveteenustelt (Microsoft, Amazon, Google, IBM jt), milliseid tehisintellekti platvorme neil juba olemas on.

Mõtle, milline võiks olla sinu ärieelis. Pole mingit mõtet AI-d kasutusele võtta lihtsalt sellepärast, et see on trendikas. Nii võid asjata oma ressursse kulutada kasutule tegevusele ja hoopis konkurentidest maha jääda.

Kui sinu ärieeliseks võiks olla suure hulga kliendi-info seast kõige enam tulu toovate ärikontaktide väljaselekteerimine, siis AI võiks abiks olla, kui inimvõimed seda andmemahtu enam ei suuda hallata.

Võib-olla on sul probleeme klientide teenindamisega ja nende küsimustele vastamisega? Sel juhul on ärieeliseks kiire klienditeenindus ning tehisintellekt aitab vastata korduvatele küsimustele kiiremini, kui inimesed.

Näiteid võib olla igast valdkonnast - ehk hoopis on sinu eeliseks luua intelligentne valvelahendus, mis tunneb sisenejaid autonumbri või näo järgi ja laseb seega mugavamalt sisse, kui uksekaardi või võtme või tõkkepuu ja valvuriga lahendustes?

Uuri välja, kui palju see kõik maksab. Tehisintellektiga süsteemide arendus on mõnikord päris kulukas, kui varem sarnaseid lahendusi pole tehtud. AI spetsialistid on ühed kõrgeimini tasustatavaid arendajaid praegu, kuid ka põhjusega. Need, kes oskavad oma äris õigesti tehisintellekti kasutusele võtta, on hoobilt ees kõigist neist, kes sama lahendust inimjõul üritavad lahendada. Mõnesid eesmärke polegi võimalik inimtööjõuga saavutada, kui tegemist on väga suurte ja keeruliste andmehulkadega.

Kui oled teada saanud AI arenduse hinna, siis uuri ka edasi, palju selle edasine kasutamine maksab. Nimelt tahavad masinõppesüsteemid pidevat hooldust, nende analüüsivõimet peab täiustama ja kogemust suunama. tee selgeks, kas selle edaspidise peenhäälestamisega saaksid hakkama firma enda töötajad või peab edasi teenust kasutama väljastpoolt.

Vaata, kas sul ikka on kõik vajalikud andmed olemas. AI vajab kõige enam andmeid - kunagi pole neid liiga palju, kuid on oht, et mõnesid olulisi andmeid pole kerge ettevõttest kätte saada. Seega peab enne üle vaatama, kas kõik töötajad ikka tekitavad oma tööks vajalikku infot sellisel kujul, mida tehisintellekt saaks analüüsida. Pilveteenused on siin oluline märksõna. Kliendihaldus, kampaaniad, e-posti nimekirjad, sotsiaalmeedia tulemused ja majandustulemused peavad kõik olema õppivale masinale kättesaadavad.

Võimalik, et pead oma IT-süsteemi kohendama. Kui mõned olulised andmed on vaid Excelis mõne töötaja arvutis, siis võib vaja olla oma IT-süsteemi ümber ehitada.

Alusta jupikaupa. Korraga ei pea kogu äri tehisintellekti kätte andma. Alusta jupikaupa - võta mõni kõige enam arendamist vajav segment (näiteks klientide tasuvusanalüüs) ja tegele sellega, et saada kätte esimene kogemus masinõppe plussidest ja miinustest oma firma jaoks.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00