Uuenda kohe: miks on WordPressi värskendamine nii kriitiline?

Tanel Taluri
02. jaan

WordPress on mitte ainult populaarne, vaid ka üks enimkasutatud sisuhaldussüsteeme maailmas. Miks peaks seda alati uuendama ja värskena hoidma, selle olulisusest räägib lähemalt turundus- ja arenduspartneri Marketing Sharks SEM spetsialist Tanel Taluri.

Hinnanguliselt kasutab WordPressi umbes 40% kõikidest veebilehtedest üle maailma, mis näitab selle platvormi väga ulatuslikku mõju ja levikut. Eestis on WordPress samuti laialdaselt kasutusel, olles paljudele ettevõtetele ja eraisikutele oma veebilehtede platvormiks. Selle populaarsus teeb aga WordPressi atraktiivseks sihtmärgiks küberrünnakutele, mille pärast ongi regulaarne kodulehe uuendamine hädavajalik.

Miks on turvalisus nii tähtis?

WordPressi kodulehtede uuendamine ei ole lihtsalt hea soovitus, vaid väga kriitiline samm lehe turvalisuse tagamiseks.

Nimelt võib õigel ajal uuendamata jätmine teha veebilehe haavatavaks erinevate turvariskide suhtes, sealhulgas soodustada ka pahavara levikut ja meelitada ligi häkkimiskatseid tegema.

Kui leht on juba ära häkitud või sootuks katki tehtud, on selle taastamine tihti väga ajamahukas ning kallis ja paljudel juhtudel ei ole kahju üksnes taastamise kuludes, vaid näiteks kliendiandmete lekkega saadud trahvides ning suures mainekahjus ettevõttele.

Selle kohta saab tuua näitena ühe juhtumi, kus ühe ettevõtte koduleht sattus pahatahtliku rünnaku ohvriks ning veebileht muudeti tööriistaks, mis omakorda ründas teisi uusi ohvreid (kodulehti). Nakatunud lehe sisse istutati kood, mis tegeles edasi aktiivselt teiste lehtede ründamisega. 

Sellest sai kohe aru ka Google´i otsingumootor, mis blokeeris antud veebi oma otsingu andmebaasist. Järjekordne löök ettevõttele tähendas, et aastatega välja teenitud nähtavus otsingutulemustes, sealhulgas ka ostetud SEO teenus oli lihtsalt raisku läinud. Veebileht ei tulnud Google´i otsingus enam üldse välja ning positsioon taastus alles aasta pärast.

Laias laastus oli antud näite puhul kahju kogukuluks ettevõttele rohkem kui kümme tuhat eurot pluss saamata jäänud potentsiaalne tulu luhtunud päringute näol.

Alusta ABC-st ehk WordPressi moodulite uuendamisest

Keskmisel WordPressi lehel võib olla mitmeid mooduleid, mis kõik vajavad regulaarset hooldust ja uuendamist. Kuigi see võib tunduda halduslikult üsna lihtsa ülesandena, kaasnevad uuendustega alati ka riskid. Näiteks võib mõne vigase uuendusega leht katki minna või mõni vajalik funktsioon kaduda.

Regulaarne uuendamine aitab aga vältida turvariske ja hoida lehte kogu aeg ajakohasena. Kuid samal ajal on oluline mõista, et mitte iga väike versiooniuuendus ei pruugi olla kriitiline. Keskenduda tuleks nendele uuendustele, mis parandavad olulisi turvanõrkusi või lisavad olulisi funktsioone.

Veebiarendaja roll on hoida kõik töös

Sellepärast on soovitatav jätta WordPressi lehe uuendamine professionaalse veebiarendaja hoolde. Veebiarendaja teeb kõigepealt koopia lehest oma arendusserverisse, kus ta saab ohutult uuendusi teostada ja testida, tagades lehe stabiilsuse ja turvalisuse.

WordPressi lehe turvalisuse tagamiseks on oluline mitte ainult regulaarselt uuendada platvormi, vaid ka rakendada täiendavaid turvameetmeid.

Lisaks uuendamisele võiks kaaluda turvapluginate kasutamist, mis aitavad kaitsta lehte pahavara ja häkkimiskatsete eest. Samuti on oluline tugevate paroolide kasutamine nii administraatori kui ka kasutajakontode puhul ning kaheastmelise autentimise sisselülitamine, et suurendada turvalisust veelgi.

Foto: Freepic

Regulaarne varundamine on samuti kriitiline - nii andmebaasi kui ka failide varukoopiaid tuleks hoida eraldi serveris või pilvetalletuses, tagamaks kiire taastamise võimalus hädaolukordade korral. Need meetmed koos professionaalse veebiarendaja pakutava süstemaatilise lähenemisega uuendustele loovad tugeva aluse WordPressi lehe terviklikkuse ja turvalisuse tagamiseks.

Millised on automatiseeritud rünnakud ja rünnakute tüübid?

Paljud küberrünnakud on automatiseeritud ja skriptipõhised, mis süsteemselt otsivad just neid turvaauke, mis on avalikult teada. See tähendab, et uuendamata lehed on eriti haavatavad just taolistele rünnakutele ja need otsitakse kiiresti üles.

Tundes ära enimlevinud rünnakute viisid, saavad veebilehe omanikud ja haldajad paremini mõista riske ning võtta asjakohaseid ettevaatusabinõusid.

SQL-injektsioonid on rünnakutehnika, mis seisneb kahjulike SQL-käskude sisestamises andmebaasiga suhtlevasse sisendisse. Ründaja võib selliste tehnikate abil saada juurdepääsu tundlikule teabele, nagu kasutajate andmed või muuta andmebaasis olevat infot.

Ristpäringute (Cross-Site Scripting, XSS) rünnakud on levinud viis sissetungiks, kus ründaja sisestab veebilehele mõne kahjulikku skripti serveripoolseks täitmiseks. See võimaldab pahalastel varastada kasutajate andmeid või muuta veebilehe käitumist.

Brute-Force rünnakud sisaldavad automaatsete skriptide kasutamist, et korduvalt proovida sisse logida, kasutades erinevaid kasutajanimesid ja paroole, kuni lõpuks leitakse toore jõuga õige kombinatsioon. See võib viia oluliste kontode ülevõtmiseni.

DDoS rünnakud (Distributed Denial of Service) kasutavad suurt hulka seadmeid, et üle koormata veebiservereid, põhjustades veebilehe aeglustumise või täieliku seiskumise.

Pahavara, sealhulgas viirused, troojalased ja ussid, võivad sattuda WordPressi lehtedele läbi nõrgalt kirjutatud koodiga pluginate või teiste turvaaukude kaudu, võimaldades ründajatel haarata kontrolli lehe üle või koguda tundlikku teavet.

Phishing (ehk õngitsemine) kujutab endast sissemurdmistehnikat, millega õngitsetakse olulist infot näiteks võltsitud e-kirjade saatmisega, mis näivad olevat usaldusväärsetest allikatest. Sellega tahetakse meelitada kasutajaid jagama tundlikku teavet nagu paroole või krediitkaardiandmeid.

Turvalisuse Korduma Kippuvad Küsimused

Lõpetuseks toon ära ka mõned korduma kippuvad küsimused WordPressi lehtede uuendamise kohta, mille vastuseid on kõigil WordPressis tehtud veebide omanikel hea teada.

  • Kui tihti peaksin oma WordPressi lehte uuendama?

WordPressi lehte tuleks uuendada regulaarselt. Ideaalis tuleks seda teha kohe, kui ilmuvad turva- või funktsiooniuuendused. Kuid kõiki väiksemaid uuendusi pole vaja kohe paigaldada; keskendu peamiselt turvaparandustele ja olulistele funktsiooniuuendustele. Iga leht on erinev, seega konkreetset ajalist vastust siin anda ei saa.

  • Mida teha, kui uuendus läheb valesti?

Kui uuendus ebaõnnestub või põhjustab probleeme, on esimene samm taastada veebileht varukoopiast. Seejärel tuleks analüüsida, mis võis minna valesti, nagu näiteks moodulite kokkusobimatuse või konfiguratsioonivigade pärast. Kasulik on pöörduda professionaalse veebiarendaja poole, kes saab probleemi tuvastada ja lahendada. Enne suuremaid uuendusi on alati soovitatav teha täielik varukoopia.

  • Kas oleks siis mõistlik neid uuendusi ise teha?

Marketing Sharks on WordPressi kodulehti ning epoode arendanud ja hooldanud juba aastast 2012 ja meie kogemus on, et pigem ei. Kas hooldate ise ka enda autot või vahetate ise rehve, reguleerite sildasid ja teete tarkvarauuendusi masina kompuutrile?

  • Kuidas saan teada, millised uuendused on minu lehe jaoks olulised?

Oluliste uuenduste tuvastamiseks jälgige WordPressi ametlikke teateid ja uudiseid. Samuti on kasulik jälgida kasutatavate pluginatega seotud uudiseid. Võib kaaluda ka turvamooduli või turvateenuse kasutamist, mis jälgib aktiivselt WordPressi lehte ja teavitab kohe kriitilistest uuendustest või turvanõrkustest. Marketing Sharksi pakutav WordPressi moodul on näide sellisest teenusest, mis aitab hoida kodulehte turvalisena, teavitades nendest olulistest uuendustest.

  • Kui palju maksab turva- ja hooldusteenus?

Sõltuvalt kodulehe mahust jääb see vahemikku 160-300 eurot kuus. Selle sees on pidev monitoorimine ning kiire reageerimine pluss uuendused, mis hoiavad lehe alati töökorras. Kui teha uuendus ühekordse tööna korra aastas, on rahaline investeering reeglina kallim ning puudub igapäevane lehe jälgimine ilma proaktiivse kaitseta. Hea partner on aga kogu aeg olemas ja aitab, kui on kasutusel püsiteenus.

Marketing Sharksi WordPressi moodul kaitseb

Marketing Sharks on välja töötanud spetsiaalse WordPressi mooduli, mis jälgib klientide kodulehti ja teavitab meeskonda kohe, kui mõni uus turvarisk tuvastatakse.

See aitab meeskonnal kiiresti tuvastada ja reageerida võimalikele ohtudele, tagades klientide lehtede suurema turvalisuse.

Tanel Taluri

Üle kümne aastase digiturunduse kogemusega agentuur Marketing Sharks on tuntud oma mitmekülgsete digiturunduse lahenduste poolest, sealhulgas tippklassi WordPressi kodulehtede ja e-poodide arendamise alal. Google’i turunduse valdkonnas võimekana suudavad nad äripartneritena sügavuti klientide vajadustesse sukelduda, pakkudes strateegilist tuge nii suurematele kui ka väiksematele ettevõtetele.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00