Fotograaf Mardo Männimägi Äristarteris: kõike ise tehes elad palgapäevani, töötajaid peab usaldama! 2. osa

Profifotograaf Mardo Männimägi on loonud oma fotostuudio Stuudio 7, kus ükski asi ei seisa niisama ja kui parajasti endal vaja pole, siis on need välja renditud. Intervjuu teises osas uurib Katrin Hindrikus-Karu United Dream Studiost, mida plaanib edukas fotograaf tulevikus teha ja kas ta tõesti ise nii palju enam ei pildistagi.

Kuidas Mardo Männimägi oma stuudios nii saab teha, et laseb teistel oma tööd hakata tegema? Fotograafil on ju ikkagi oma kindel käekiri ja seega peab teisi, kes seda tööd tegema hakkavad, tohutult usaldama.

“Ma kirjutan väga täpselt ette, mida ma soovin,” selgitab Mardo. “Ma tean, et me ei saa alguses ligilähedalegi soovitud tulemusele. Tean, et saan selle hea tulemuse umbes poole aastaga.”

Siit koorub ka Mardo Männimägi üks olulisemaid ärisoovitusi: kui sa teed kõike ise, siis elad napilt palgapäevast palgapäevani. Sa ei pea kõike ise tegema - peab inimesi, oma töötajaid usaldama hakkama. 

Esimene töötaja oli fotograafil raamatupidaja, kes vaatas käivet ja ütles lennukate ideede kohta tavaliselt, et see on liiga riskantne, selle käibega ei saa niimoodi riskida. 

“Läksingi sellepärast raamatupidamisettevõttesse, kus kiitis suuremas plaanis minu investeeringuid heaks ja sealt algaski kasv,” räägib mardo Männimägi, kuidas ta alustas esimeste tööde välja delegeerimisega.

Head töötajad aitavad edasi areneda

Nii arvabki fotograaf, et kõik, mis stuudiost tuleb, ei pea tingimata tulema otse ühe ja ainsa kunstniku käe alt, see ei pea olema tema isiklik töö. Mardo toob näite autotööstusest: ”kui tehakse üks sõiduauto Audi, siis seda ei tehta spetsiaalselt sinu jaoks. Audi looja ise ei pane seda kokku, selle jaoks on palju inimesi, kes oskavad oma asja ja teavad seda taset, mida vaja hoida. Autotootja teeb alati natuke paremaks oma autot, kuid mõnikord läheb ka vana asja juurde tagasi, kui see tundub parem. See tähendab, et oma töötajatel peab alati lubama areneda, kiitma neid, mitte ei tule rõhutada, et sa pole kunagi sama, nagu mina.”

Stuudio 7 teeb nüüd kuus tuhandeid töötlusi ja ehkki Mardole meeldib aeg-ajalt ise valguse ja kompositsiooniga mängida, ei tee ta enam kaugeltki kõiki töötlusi. Suurtel brändidel, kes on stuudio kliendid, on tihti nii palju tööd, et üks fotograaf ei suudakski üksi kõike seda enam ära teha.

Mis loob fotograafi jaoks standardi?

“Mulle meeldib eneseteostuse ja tegemise ilu,” põhjendab end introverdiks pidav profifotograaf ja stuudioomanik. “Mulle küll meeldib maailma tippudega kohvitassi taga juttu ajada, näiteks Rain Lõhmusega me rääkisime pikalt, vaevalt et tema seda enam mäletab, aga minu elus oli sellega muutus toimunud. Ta pani mind mõtlema. Kui küsida, kes on Mardo Männimägi, siis ta ongi see, kellega on koos aega veetnud, keda kuulanud, kes on mõjutanud.”

Oskus on neid teadmisi ka päriselt praktikas rakendada ja selle põhjal oma standard luua. Samas on olnud palju ämbreid, kuhu on astutud, neid on isegi sadu. Paljud on enne loobunud, kui jätkanud, kuid seda ei peaks tegema, arvab Mardo Männimägi.  

“Mulle meeldib, et elu on aus. Sa teed midagi ja elu ise näitab, kas teed hästi. Olen paljusid tippinvestoreid kutsunud endaga kohvile ja rääkinud nendega oma podcastis headest nippidest. Kuid kõik tulemused ei tule lihtsalt, tuleb mitu korda tuleb proovida ja ma luban endale ka eksida. Kui ma spordis näiteks tegin 600 võitlust ja 580 neist võitsin, siis need kaks kaotust õpetasid mind kõige rohkem,” räägib jiu-jitsus 16-kordne Eesti meister oma võistluskogemusest.

Stuudios ei seisa midagi niisama. Kui ei parajasti kasutata, renditakse see veebi kaudu samal ajal välja.

Stuudio 7 tegeleb rendi, fototeenuse ja nõustamisega. Isegi erinevaid filmisette on tehtud rahvusvahelistele ettevõtetele. Need on väga keerulised väljakutsed, aga ilusad ja õpetlikud usub Mardo Männimägi, kuid lisab kohe: “ikkagi tunnen ma end kogu aeg nagu mugavustsoonis, millest peab välja saama. Muidu on liiga lihtne.”

Noorena Mardo ei unistanud nii palju ja mõtles, et see, mis on tema ümber, see ongi kõik, mille ta on välja teeninud ja rohkemat polegi eriti võimalik saavutada. Nüüd tahab ta olla oma pisipojale eeskujuks ja näidata, et isegi kui on rumalad ideed, siis tuleb neid toetada ja teha neist sensatsioon.

Fotograafil on kogemust ka startup-maailmaga, kus paljud ideed tunduvad rumalad, kuid Mardo sõnul need ei maksa midagi - maksavad need, kes ideed ellu viivad ja ilusaks teevad.

Palju raha pole unistus, raha on ainult lubadus

Mardo sõnul on raha ainult lubadus, see ole unistus, mille poole püüelda. Raha on alati taskus just nii palju, millega oskad opereerida. Kui on liiga palju, kaob see kiiresti. 

Tippfotograaf ei unista sellest, mida tal pole. Iga kuu istub Mardo oma Podcastis kellegi mõjuvõimsa inimesega mikrofonide taha ja vestleb: “Ma ei küsi neid asju, mis on enne üles kirjutatud, vaid neid, mida tunnen, et on vaja hetkel küsida.”

Kunagi ei hakka ta asju asjade endi pärast tegema, vaid tunneb neid tundeid, mida päriselt tahab tunda: “Tahan lubada, et jäängi selliseks väikeseks lapseks, võtan veel rohkem vastutust ja õpin vigadest, aga mu oma laps ei tohiks saada minu koopiaks ja peaks olema veel hulljulgem, nähes samas ka ohte.” 

Mardo Männimägi lubab alati ette mõelda ja kohtudes Eestis tööd tehes suurte ettevõtete juhtidega, tahab mõelda nagu nemad: “Nad on nii rahulikud suuri otsuseid tehes. Nad näevad ohte ja riske ja kalkuleerivad rahulikult, see on ilus.”

Kolm olulist nõuannet ettevõtjale

Mardo Männimägi jagab Äristarteris traditsiooniks saanud kolm soovitust alustavale ettevõtjale. 

Esiteks - lihtsalt alusta. Nii paljud vabakutselised tahavad alustada, kuid jäävad hirmu taha toppama. 

Teiseks - kasuta meeskonda. Üksi jõuab kiiresti, koos jõuab kaugele. Tundub väga odav ise kõik ära teha, aga kõige rohkem maksab tegelikult sinu aeg. Ise üksi tehes ei jõua palju edasi areneda. Las kasvõi naabripoiss teeb sulle ise esimese disaini, soovitab Mardo.

Kolmandaks - tegele millegi muuga ka, milles sa oled veel täielik käpard või mis nii väga ei meeldi. Kirjuta üks päev korstnasse ja arene. “Mulle ei meeldi näiteks ballett,” soovitab Mardo, “aga lähen balletti vaatama.” Kui oled fotograaf, käid fotokursustel niigi ja see ei anna suurt eelist. Aega-ajalt tasub saada nõuandeid kriitilistelt inimestelt, headelt polegi alati just nii head nõu saada.

Vaata intervjuu esimest osa siit!

Jaga
Nõuandja