Kuidas mõista veebipoe külastajate käitumist?

Veebirebane
27. veebr

Kui on plaanis veebilehel e-poe külastatavust tõsta, siis üks tähtsamaid asju, mida teha, on oma külastajate tundmaõppimine. Siin on mõned soovitused, mismoodi veebipoe külastajatest paremini aru saada.

Kodulehe külastajate analüüsimiseks on vaja ka tööriistu, mis aitavad statistikat koguda ja trende jälgida. Nendega saab alustada sellest, milline on kodulehe hetkeseis ja järgmise sammuna saabki edasi uurida, mille taha on lõpetamata ostud jäänud või miks klient kohe kodulehelt lahkuma kipub.

Seega kui soovid oma e-poe tulemusi parandada ja külastajatele paremat kogemust pakkuda, siis on kõigepealt oluline mõista, mida nad veebipoes teevad ja kuidas saab nende käitumisele reageerida.

Parimad vahendid veebikülaliste käitumise analüüsimiseks

Muidugi on üks olulisemaid tööriistu veebistatistika ja analüütika vahendid, mis kodulehe külastatavusest ülevaate annavad.

1. Google Analytics on üks populaarsemaid tööriistu veebilehe liikluse jälgimiseks ja analüüsimiseks ning lubab nii külastajate arvul silma peal hoida, nende päritolu ja deomgraafiat mingil määral näha, mõõta lehel viibimise aega, lugeda kokku lehtede vaatamise arvu ja palju muud. Google Analyticsi koodi paigaldamine kodulehele on lihtne (selleks võib installida ka vastava plugina), seadistamine aga võib algajale kohati keeruline tunduda. Seega tasub alguses uue Google Analytics 4 seadistamisel veidi asjatundjate abi paluda.

2. Plausible on hea alternatiiv Google Analyticsile, kui Google'i tööriist tundub liiga keeruline või kui pole nii põhjalikke analüüsivõimalusi vaja. Plausible'i põhjal on muide loodud ka veebimajutuse statistika, mida saab ilma kodulehte ümber tegemata Veebimajutuse iseteenindusest vaadata.

3. Kuumakaardid ehk heatmaps või klõpsamiskaardid annavad hea ülevaate sellest, kus veebilehel külastajad kõige rohkem aega veedavad ja kuhu nad enim klõpsavad. See aitab paremini mõista, millised on sinu veebilehe kõige atraktiivsemad alad ja millised võivad vajada täiendavat tähelepanu. Olulised nupud, mis võiksid e-poele kasu tuua, võiksid olla kõige "kuumemates" piirkondades. Siit leiab valiku tasuta kuumakaartide tööriistu.

4. Küsitlused ja tagasisidevormid on lihtne ja läbiproovitud vahend oma klientide kohta teada saamiseks. Otse külastajatelt tagasiside saamine võib olla äärmiselt kasulik nende eelistuste ja murede mõistmisel. Küsitlused või tagasisidevormid võivad aidata teada saada, miks külastajad teatud toodetele klõpsavad või miks nad kauba ostukorvi lisamisest loobuvad. Küsitluste korraldamiseks sobib nii uudiskiri, Google'i vormid (Forms) kui Microsofti Forms. Muidugi saab küsitlusi teha ka oma veebilehel, kasutades selleks mõnda sobivat pluginat (näiteks Wordpressi vorme).

Tegevuskavad erinevateks stsenaariumideks

Mida teha, kui on selgunud külastajate käitumine, mis e-poele kasu ei too? Siin on mõned näited.

1. Kui külastajad lahkuvad ostukorvist enne ostu sooritamist. Analüüsi ostuprotsessi ja veendu, et see oleks piisavalt lihtne ja intuitiivne. Paku võimalust ostuprotsessi hiljem jätkata või saada meeldetuletusi ostukorvi jäänud toodete kohta.

2. Kui külastajad veedavad palju aega teatud lehel, kuid ei tee ostu. Optimeeri antud lehe kasutajakogemust, lisades rohkem infot toodete kohta või pakkudes selgemat kutset tegevusele.

3. Kui külastajad lahkuvad veebipoest kiiresti pärast sisenemist. Kontrolli veebilehe laadimiskiirust ja veendu, et see oleks optimeeritud erinevatele seadmetele ja internetikiirustele.

4. Kui külastajad jätkavad konkreetse toote vaatamist, kuid ei tee ostu. Paku neile isikupärastatud soovitusi teiste sarnaste toodete kohta või lisa tootele teiste klientide arvustusi, paku või kasutusjuhendeid.

5. Kui külastajad naasevad regulaarselt samale lehele, kuid ei tee ostu. Loo kliendile personaalse konto võimalus, kus ta saab salvestada oma lemmiktooted või jälgida huvipakkuvate toodete saadavust, mis võib tekitada ostusoovi tulevikus.

6. Kui külastajad loobuvad ostuprotsessist peale makselehele jõudmist. Tundub, et nad ei leidnud sobivat makseviisi või on maksmine liiga keeruline. Võimalda erinevaid makseviise ja veendu, et makseprotsess oleks turvaline ning selge juhendiga. Paku alternatiivseid maksevõimalusi, näiteks järelmaks või erinevate pankade pangalingid.

7. Kui külastajad ignoreerivad teatud veebilehe osi või bännerreklame. Analüüsi, kas see sisu on külastajate jaoks asjakohane ja köitev ning vajadusel kohanda seda vastavalt. Kasutage A/B testimist, et uurida erinevate kujunduste või sõnumite mõju külastajate käitumisele.

Kes nad on ja kuidas nad tagasi kodulehele tuua?

Siin on mõned täiendavad näpunäited oma külastajate käitumise mõistmiseks.

  • Mõtle oma veebilehe külastajate sihtrühmale. Kes nad on? Mis on nende vajadused ja soovid? Kui tead, kes on külastajad, saab oma veebipoodi vastavalt kohandada.
  • Testi ja katseta. Ära karda eksperimenteerida erinevate muudatustega kodulehel, et näha, kuidas need mõjutavad külastajate käitumist.
  • Jälgi pidevalt oma tulemusi. Pidevalt statistikat ja analüütikat jälgides saab oma külastajate käitumises tuvastada uusi trende ja teha vastavaid muudatusi.

Külastajate käitumise mõistmine on väga oluline eduka e-poe arendamisel. Kasutades erinevaid analüütikavahendeid nagu Google Analytics ja heatmaps ning reageerides vastavalt erinevatele käitumismustritele, saabki oma veebipoe tulemusi kiirelt parandada ning pakkuda külastajatele paremat ostukogemust.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00