Kiirus ja turvalisus – kodulehe kaks kõige olulisemat omadust, milles ei tohiks järeleandmisi teha

Andrei
01. nov 2019
5 min lugemine

Veebilehe omaniku jaoks on kodulehe kiirus ja turvalisus eluliselt olulised. Esimese puhul kaovad veebist kliendid, kes ei taha aeglase kodulehe avanemist enam järgmisel korral oodata, samuti karistab aeglast veebi otsingus tahapoole jätmisega ka Google. Turvalisusega on samamoodi – kehvalt kaitstud veeb langeb kurikaelte ohvriks ning ohtu satuvad nii veebilehe enda kui veebikülastaja andmed.

5 kõige olulisemat kodulehe kiiruse komponenti

Kodulehe laadimise kiiruse määravad paljud erinevad tegurid, kuid siin on neist viis kõige tähtsamat, millele peab kindlasti tähelepanu pöörama, kui tahad, et veeb avaneks viivitusteta.

1. Veebimajutus. Kindlasti tuleks valida hea ja kindel veebimajutuse pakkuja. See on tähtis nii kodulehe kiiruse kui ka stabiilsuse jaoks. Hea veebimajutusteenuse pakkujal on kiired servereid ning ei ole ennast n-ö üle müünud ehk ei jaga sama ressurssi liiga paljudele kasutajatele korraga.

2. Kodulehe kujundus ja arendus. Kui veebi tegemisel on kasutatud kohandamata kujundust, siis võib see negatiivselt mõjuda ka veebilehe kiirusele. Mida keerulisem ja mahukam on koduleht, seda aeglasemalt võib see alla laadida ning mida lihtsam ja väiksem, seda kiirem see on.

3. Plugin´ide kasutus. Väga mugav on lisada oma sisuhaldusele plugin´e ehk lisamooduleid funktsionaalsuse tõstmiseks, kuid nendega peab olema ka ettevaatlik. Mitte kõik plugin ´id pole hästi kirjutatud ning kõik ei tööta hästi omavahel koostöös. Lisaks koormab iga plugin veebilehte, mistõttu neid vähem kasutades saab ka kiirema kodulehe. Kasutamata plugin´id peaks välja lülitama.

4. Pildid ja nende suurus. Kaamerast tulnud pildid võivad olla üle 15 MB. Sellist fotot ei tasu kindlasti laadida kodulehe originaalsuuruses, igat pilti tuleks veidi optimeerida. Kui kodulehel on suur foto äärest ääreni, siis selle mõõt võiks jääda alla 0,3 MB. Piltide optimeerimiseks võib kasutada veebiteenust aadressil jpeg-optimizer.com.

5. Cache ehk puhverdamine. See aitab oluliselt tõsta kodulehe kiirust. Sisuliselt loob selline plugin kodulehest staatilise versiooni ning kuvab seda külastajatele dünaamilise asemel. Üks selline plugin on näiteks W3 Total Cache. Võite paluda selles osas abi ka oma arendajalt, et see plugin paigaldatud saaks.

Kuidas mõõta oma kodulehe kiirust?

Oma kodulehe kiirust saab mõõta näiteks siin: tools.pingdom.com. Valida tuleks mõni lähemalasuv server. Load time näitab ära kodulehe laadimise kiiruse.

5 tähtsamat turvalisuse komponenti

Wordpressi üheks suurimaks nõrkuseks on just selle populaarsus. Wordpressil on miljoneid plugin´e, kuid need kõik toovad kaasa ka suuremad turvariskid.

Plugin´e teevad tavalised inimesed, kes tihti selle eest raha ei saagi. Mingil hetkel lõpetab selle arendaja oma töö ning lõpep ka tehniline toetamine, mis toob kaasa suurema turvariski.

Tähtsamad turvalisuse komponendid kodulehe juures on järgmised.

1. Plugin ´id. -Siin peaks jälle toonitama, et mida vähem plugin´e on kasutusel, seda turvalisem on veebileht. Plugin´id võivad olla turvaveaga, uuendamata või vigased. Neid peaks uuendama võimalikult tihti ning võimalusel mitte harvemini, kui kord paari kuu tagant kontrollima värskenduste olemasolu.

2. Wordpressi enda uuendamine. Ka Wordpressis on aeg-ajalt turvaauke ning kindlasti tuleks Wordpressi alati uuendada, kui turvaparandused välja tulevad.

3. Väldi häkitud plugin´e. Kindlasti tasuks vältida igasuguseid "häkitud" pluginad ja teemasid, mida netis kahtlastelt saitidelt leida võib ning mille eest peaks muidu maksma, kuid on saadaval tasuta. Need on vägagi suure tõenäosusega juba eelnevalt nakatunud.

4. Paroolid korda. Kindlasti peaks kasutama turvalisi paroole nii kodulehe administraatori, FTP kasutaja kui ka veebipaneeli jaoks.

5. Oma arvuti turvalisus. Kui teie arvuti on nakatunud, siis võib kolmas osapool saada ligi ka kõikidele Teie paroolidele, sh kodulehe administraatori paroolile. Kui on ligipääs olemas, siis ei pruugi aidata enam ka kõik eelnevad sammud ning koduleht võetakse üle.

Hea veeb – kiire ja turvaline

Mida kodulehte arendades silmas pidada? Kõigepealt kindlasti seda, et see saaks piisavalt lihtne ja värske tarkvaraga. Väldi liigset keerukust, kohmakaid lahendusi ja vananenud koodi. Kui veeb valmis, uuenda seda regulaarselt, hoolitse sisuhalduse värskenduste eest ning ära jäta kodulehe mootorit hoolduseta – võiksid vähemalt iga paari kuu järel kontrollida, et kõik vajalikud uuendused on tehtud. Kriitilisematest uuendustest annavad sisuhalduslahendused tavaliselt ise juba varakult teada.

Andrei

BEARZ on veebiagentuur, kelle eesmärgiks on kasvatada oma klientide käivet ning kasumit. Aina rohkem tuleb vanu kliente meie juurde tagasi, ning töötame selle nimel, et meie suhted iga kliendiga oleksid võimalikult pikad.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00