Google Chrome'i turvauuendus: kaitse tuleviku kvantarvutite vastu

Veebirebane
24. aug
3 min lugemine

Kvantarvutid on küll praegu veel laborites arendamisel, aga kui need peaksid ühel hetkel valmis saama, ähvardab kogu praegust veebiturvalisust kollaps. Need uued seadmed suudaksid nimelt lahti murda kõik seni levinud turvatehnoloogiad. Google valmistub selle tulevikustsenaariumi vastu veebibrauserile Chrome uue kaitse loomisega, mis peaks olema nii-öelda kvantkindel.

Brauseri Chrome uus kaitse, mis kvantarvutite ülemvõimu vastu aitab, on kaheastmeline ning lisab praegusele turvakaitsele veel lisakihi tulevikukindluse tagamiseks. Olukorda, kus kvantarvutid suudavad hetkega lahti murda kõik tänapäeva krüptovõtmed, nimetatakse ka kvantmaailmalõpuks ning see aeg võib kätte jõuda niipea, kui esimene töötav kvantarvuti kasutusele võetakse.

Tegemist on varsti üsna tõsise murega, sest kvantarvutid võivad kergelt murda veebis tänapäeval kasutatava krüpteerimise, mis turvab kõike alates isiklikest sõnumitest kuni pangasaladusteni.

Google'i uus kaitse sisaldab Chrome'i paigaldatud uuendatud krüptograafialahendust, mis peaks olema vastupidav katsetele seda tulevaste kvantarvutitega lahti murda. Selleks kasutatakse krüptilise nimega tehnoloogiat X25519Kyber768, mis tegelikult ühendabki endas kaht erinevat krüptoalgoritmi. Üks kaitseb andmeid olemasoleva turvalise algoritmiga traditsioonilisel moel ning teine lisakaitse on mõeldud tulevikus valmis saavate kvantarvutite vastu.

Google'i brauseri Chrome turvalisuse tehniline programmijuht Devon O'Brien kirjutas muudatustest Google'i ajaveebipostituses, kus märkis, et kvantarvutid võivad olla juba aastakümnete kaugusel, kuid endiselt on oluline info osaline kaitsmine juba praegu, et seda ei saaks salvestada tulevikus lahtimurdmiseks, kui vastav tehnoloogia on olemas. Mineviku saladuste vastu võib ka paarikümne aasta pärast olla üsna suur kuritegelik huvi.

Nn Harvest Now, Decrypt Later põhimõte tähendabki seda, et kurjategijad võivad tänapäeval salvestada lahtimurdmatuid sideseansse ja andmefaile, et hoida need alles tuleviku jaoks, millal juba võib õnnestuda turvalisus uute tööriistade abil lahti murda.

Google on alustanud selle vastu Chrome´is juba lahenduste loomist. Uus tehnoloogia sisaldab uut krüptograafiat, mis peaks olema vastupidav katsetele seda tulevaste kvantarvutitega lahti murda.

Kahe krüptoalgoritmi hübriid X25519Kyber768 tuleb varsti välja brauseri värskendustega ning on osa laiemast Google'i plaanist veebimaailma ette valmistada kvantkindlale krüptograafiale üleminekuks.

Kuidas kvantkindel krüpteerimine töötab, sellest saab lühidalt lugeda Google'i blogist.

Avapildil on foto kvantprotsessori kiibist D-Wave TwoX 1000 Qubit, mis võeti Kanada firma D-Wave poolt kasutusele 2015. aastal eksperimentaalsete kvantarvutuste tegemiseks, kuid "päris" kvantarvutis see veel ei tööta.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud enam kui 20 aastat, teenindades igapäevaselt pea 20000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 20 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värkseimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Loe lähemalt
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 8.90

Kokku 8.90

3 kuu põhine arveldus

Kuus 8.90

Kokku 26.70

6 kuu põhine arveldus

Kuus 8.90

Kokku 53.40

1 aasta põhine arveldus

Säästad 17% ehk 17.80

Kuus 7.42

Kokku 89.00

Hindadele lisandub käibemaks.
1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00
Hindadele lisandub käibemaks.