Sisekasutuseks mõeldud mobiiliäpid - kuidas need ettevõtte töö paremaks teevad?

Taaniel Tüür
01. aug 2019
5 min lugemine

Me kõik oleme vähem või rohkem kokku puutunud mobiiliäppidega tavakasutajatele, et vabal ajal midagi lahedat ja kasulikku teha, kuid mis on mobiiliäpid ettevõttesiseseks kasutamiseks? Kuidas need aitaksid meie igapäevast tööd paremaks teha? Sel teemal jagab selgitusi Codelab Solutions OÜ arendusjuht Taaniel Tüür.

Mis on ettevõtete sisemiseks kasutamiseks mõeldud mobiiliäpid, mida need tavaliselt teevad?

Tavaliselt lihtsustatakse nendega selliste ettevõtete tööd, kus töötajad on päeval „põllul“. Äpid teevad kontorist eemal olevate inimeste tööd lihtsamaks ja kiiremaks, andes samal ajal projektijuhile reaalajas ülevaate, millised päeval ettenähtud ülesanded on juba lõpetatud ning millal jõutakse järgmisteni. Mobiiliäppe on võimalik kasutada ka näiteks reaalajas ettevõtte seadmete ja töövahendite asukohtade jälgimiseks või laovarude jäägi kuvamiseks. Võimalusi on palju.

Mille poolest sisekasutuseks mõeldud äppide arendamine on teistmoodi, mida seal peab silmas pidama?

Laiatarbeäppi tehes tuleb arvestada paljude kasutajatega, kellest suur osa kasutavad äppi võib-olla harva ja kasutajaliides peab olema seetõttu kõigi jaoks väga selge ja arusaadav.

Sisekasutuseks mõeldud äpp on igapäevaseks kasutamiseks vähestele kasutatatele ja peab vaid lihtsustama ettenähtud tööprotsesse - seega on äpp vaja optimeerida vaid nende kasutajate vajaduste jaoks.

Näiteks saab kasutada lühendeid, millest saavad ettevõtte töötajad aru, kuid tavakasutaja ei saaks – see annab omakorda mõnel juhul võimaluse kuvada ekraanile rohkem infot, kui ilma lühendeid kasutamata võimalik oleks.

Mõni aeg tagasi kolisid ettevõtete ärilahendused eraldi arvutiprogrammidest veebirakendusteks. Nüüd tundub, et osa rakendusi muutuvad ka mobiiliäppideks. Mismoodi see aitab tööd paremini korraldada ja töötajatel rohkem ära teha võrreldes näiteks tavalise veebiliidesega (ja mobiilisõbraliku kasutajaliidesega)?

Üks ei välista teist. 😊 Mobiiliäpp on mõeldud eelkõige ringiliikuvale isikule, kellel on telefoni oluliselt mugavam kasutada kui iga kord arvutit välja võtta. Kui tööprotsessi osa hõlmab näiteks millegi pildistamist või QR koodi skännimist, on telefon arvutiga võrreldes eelisseisus.

Kas on mingeid tööprotsesse või valdkondi, mida pole mõtet mobiiliäpiga lahendada?

Pigem võiks mõelda, milliseid tööprotsesse tasuks mobiiliäpiga efektiivsemaks muuta. Mobiili puhul peab muidugi arvestama, et ekraani suuruse(väiksuse) tõttu on suurte andmemahtudega töötamine veidi ebamugav.

Palju maksab ettevõtte enda tarbeks mobiiliäpi arendamine ja palju see aega võtab?

Kindlasti sõltub hind sellest, milliseid ettevõtte vajadusi äpp lahendama peab ja selle arenduse töömahukusest.

Lihtsamate mobiiliäppide puhul saab hakkama neljakohaliste numbritega, kuid mida rohkem äpp tegema peab, seda kõrgemaks hind ka kujuneb.

Kas peate alati tegema nii Androidile kui IOS-ile mobiiliäpi või on firmadel tavaks teinekord keskenduda vaid ühele platvormile (ja juhul kui on, siis miks)?

Meie kasutame React Native platvormi, mis võimaldab arendada paralleelselt mõlemale platvormile. Kuna äpp on mõeldud ettevõtte sisemiseks kasutamiseks, siis platvormi valik sõltub tavaliselt tellija enda infrasutuktuurist.

Kuidas sisemine mobiiliäpp töötajate telefonidesse saadakse – on üldse vajalik see ka äpipoodi panna?

Mõlemad platvormid pakuvad lahendusi, kuidas saada äpp telefonidesse nii, et seda ei peaks äpipoodi panema. Üldiselt oleme äpipoodi panekut vältinud, et uudishimulikud ettevõttega mitteseotud nutisõbrad seda katsetama ei asuks.

Milline on mõni põnevaim projekt või lahendus, mida olete ise selles valdkonnas teinud?

Põnevaim projekt on olnud kunstmurukattega jalgpalliväljakute liivakihi paksuse mõõtmise seadmete juhtimise rakendus.

Seadmed asuvad pea igapäevaselt mõnel Euroopa jalgpalliväljakul, kus parasjagu on muru all olevat liivakihti vaja mõõta – mõõtmistulemused on kohe nähtavad mobiiliäpis. Vastavalt saadud tulemustele korraldatakse väljakutele liiva juurdevedu. Äpiga saab lisaks jälgida ka kunstmuru rullide ja teiste vajalike tarvikute asukohti ning ettevõtte tööd seeläbi paremini korraldada.

Taaniel Tüür

Codelab on keskendunud veebitehnoloogial põhinevate täislahenduste väljatöötamisele.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00