Ettevaatust, ära lange Hiina domeenidega seotud pettuse ohvriks

Nii mõnegi veebilehekülje haldaja postkasti võib jõuda kiri, milles väidetakse, et see on saadetud mõnest Hiina domeeniregistreerimise asutusest ning just kohe nüüd praegu soovib keegi sulle kuuluvat domeeni Hiinas registreerida. Kuid oota: kui sa kohe maksad, siis antakse see domeen hoopis sulle. See on pettus ning selle eest ei tohi maksta, kirjutab European Domain Centre.

Kirjad saabuvad tavaliselt "asutustelt" nagu China Domain Name Registration Center, Asian Domain Registration Service In China või The Department Of Registration Service In China. Kiri palutakse kindlasti kohe ettevõtte juhile edastada, et sellega kiiresti tegeletaks. Mõnel korral pannakse kirjale kaasa isegi e-kirja koopia, mille saatis asutusele see isik, kes sulle kuuluvat domeeni Hiinas registreerida soovib.

Kui algne kiri on saadetud, siis hakatakse raha nöörima. Domeeni registreerimine nende Hiina ettevõtete juures maksab tavaliselt sadu eurosid ning domeenid registreeritakse kohaliku firma e-posti-aadressiga, seega ei saa domeeni ostja seda endale meelepärasesse kohta liigutada.

Kõik see on üks suur pettus. Keegi ei soovi tegelikult sinu domeeni Hiinas registreerida. Nüüd, kui saab rahulikumalt hingata, võib mõelda, mida edasi teha.

Kõige lihtsam variant on kirja täielikult ignoreerida. Midagi ei juhtu. Võibolla saadab Hiina "ettevõte" sulle veel paar kirja, kus meenutavad, et domeen tuleb kindlasti registreerida, kuid ka need võib rämpsposti kausta tõsta. Teine võimalus on petturile öelda, mida sa neist tegelikult arvad.

Kolmas võimalus tuleb mängu siis, kui sa tegelikult ka soovid oma domeeni Hiinas registreerida ning kasutada. Registreeri domeen ise meelepärase teenusepakkuja juures ära ning seejärel eputa petturi ees, et see domeen on juba sinu oma.

Kõige olulisem on säärastele petturitele mitte maksta. Mida rohkem inimesi neile maksab, seda rohkem nad petta üritavad.

Algne artikkel avaldati Geenius.ee lehel meie blogis.

Jaga
Nõuandja