Brauser Chrome sai 15-aastaseks: vaata, mis sel puhul oluliselt muutub!

Veebirebane
06. okt 2023

Google´i veebilehitseja Chrome on juba 15-aastane ja saanud maailma populaarseimaks. Google otsustas aastapäeva puhul seda nüüd natuke "tuunida" ja lisas mõned uued omadused.

Sel aastal saavutas Chrome võrdlustestides kiireima laadimiskiiruse. Selle taga olnud uuendus tuli välja juba natuke enne sünnipäeva: nimelt jätab Google´i brauser need lahti olevad leheküljed, mida pole kaua kasutatud uinuvasse olekusse, mis õgib vähem arvuti ressursse. Sellepärast saab ka tarkvara kiiremini näidata neid lehekülgi, mis on aktiivsed ja avatud.

Parema turvalisuse jaoks on samuti Google juba varem teinud Chrome´i uuenduse, mis veebi vaikimisi HTTPS-iga algavale krüpteeritud andmesidega veebiaadressile suunab.

Samuti on muutunud inimeste paroolihaldus oma brauseris väga lihtsaks, google hoiatab lekkinud, ühesuguste ja liiga lihtsate salasõnade eest.

Sünnipäeva uuendused

Mis aga tuli välja 15. sünnipäeva puhul? Siin on mõned uuenduste näited.

Chrome´i töölaud sai värskema ilme ja nüüd saab seda rohkem endale meelepäraseks teha, muutes brauseri välimust.

Google´i Material You kujunduskeele põhjal on värskendatud Chrome´i ikoone, keskendudes paremale loetavusele, lisandunud on ka uued värvipaletid, mis täidavad vahekaarte ja tööriistariba. Need uued teemad ja erinevad värvid aitavad ühe hetkega eristada näiteks töö- ja isiklikke kontosid, programm on nüüd veel paremini integreeritud operatsioonisüsteemidega, et Chrome'i eelistused sarnaneksid arvuti muu keskkonnaga.

Brauserilisade veebipood uuenes

Samuti uuendati Chrome'i laienduste veebipoodi. Ümberkujundamiseks on ka seal kasutusel Material You stiilid, mis lihtsustavad kasulike laienduste leidmist. Lisaks värskendatud ja moodsamale liidesele on nüüd lisandunud uued vajalikud kategooriad, mis just viimasel ajal väga populaarseks saanud, nagu tehisintellekti toega laiendused. Veebibrausseri lisandite ehk pluginate otsimisel pakutakse rohkem isikupärastatud soovitusi.

Laiendanud on ohutuskontrolli brauserilisadele, et leida veebipoodi lipsanud pahatahtlikke rakendusi. Kasutatakse kolmandate osapoolte tööriistu nagu CRXcavator ja Spin.AI Risk Assessment, mis aitavad hinnata laienduste kasutamise ohte.

Otsing aitab paremini leida

Chrome´is muutub otsimine lihtsamaks. Näiteks saab veebilehelt otse otsida Chrome´iga, valides paremalt ülalt kolme punktiga menüüst "Otsi sellelt lehelt Google´iga". See avab Google'i otsingu külgpaneeli, kust saab leida seotud otsinguid, saab lisateavet lehe allikate kohta või võib alustada uut otsingut. Google'i otsingu külgpaneeli saab kinnitada oma tööriistaribale.

Ekraanipildid: Google

Otsingut toetab nüüd tehisintellekt Google Bard, mida esialgu saavad kasutada vaid USA kasutajad.

Ohutu sirvimine Chrome´i turvakaitsega

Ohutu sirvimise kaitse tagab Chrome´is automaatselt turvalisuse, märgistades ohtlikud saidid ja failid. Varem töötas see veebiaadressi kohaliku halbade saitide nimekirjaga võrreldes, kuid nüüd värskendatakse seda loendit pilveteenusest iga 30–60 minuti järel.

Samas on ka andmepüügi meetodid ja pahatahtlikud domeenid muutunud raskemini tõrjutavaks, sest suur osa neist eksisteerivad juba vähem kui kümme minutit, muutes nende blokeerimise palju raskemaks.

Ohtlike saitide blokeerimiseks nende käivitamise hetkel täiendas Google turvalise sirvimise standardset kaitserežiimi nii, et see kontrollib saite reaalajas Google'i andmebaasist. Teadaolevalt halvad saidid blokeeritakse ja kasutaja sirvimisajalugu Google´iga ei jagata. See värskendus jõuab Chrome´i lähinädalatel, nagu ka paljud muud sünnipäevauuendused.

Google´i blogipostituses ei mainita, millal kõik need uuendused ilmuvad, vaid öeldakse, et need tulevad lähinädalatel ning soovitatakse jälgida eesolevaid värskendusi.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00