Eksportöör: kirjuta äriplaan kohe inglise keeles!

Ingliskeelsed äriplaani näidised on palju asjakohasemad ning kui ettevõttel on vähegi rahvusvahelist perspektiivi, siis võiks äriplaani kohe inglise keeles kirjutada, leiab innovaatiliste off-road motospordi tööriistade tootja Rabaconda OÜ asutaja Jakob Saks.

Rabaconda ekspordib off-road motospordi tööriistu ligikaudu 60 riiki, peamiselt USAsse ja Euroopa turgudele. Kuigi ettevõtte kaheliikmeline meeskond Eestis peab koosolekuid eesti keeles, siis kogu ettevõttesisene dokumentatsioon ehk äriplaan ja kõik äriprotsessid on kirjutatud ainult inglise keeles. “Kui sa näed oma äritegevusel rahvusvahelist potentsiaali, siis oleks mõttekas juba ettevõtte sündides kirjutada kõik dokumendid inglise keeles,” soovitas Saks.

Selline otsus võeti vastu, kuna ettevõtjad teadsid, et ühel hetkel vajatakse inglise keelt kõnelevat personali. Praegu teeb Rabaconda oma eksportturgudel koostööd vabakutseliste müügimeestega ning firma kolmas töötaja on prantslanna, kes asub Londonis.

Saks kasutas äriplaani aluskeelena inglise keelt, sest kui otsida Google’st eestikeelseid äriplaani näidiseid, siis leib väga palju akadeemilise sisuga vasteid ning ettevõtja sõnul on sellega raske midagi peale hakata. Eksportöör on ise võtnud aluseks start-upide äriplaanid, kuna need firmad tegutsevad eriti tõhusalt ning seal pole ruumi mitteoptimeeritud tegevusele. “Seetõttu on ka start-upide äriplaanid konkreetsed ning selgitavad väga lihtsalt ja selgelt oma sihtrühmale – kas investoritele või meeskonnale, mida sa teed, kuidas sa teed ja miks sa teed,” märkis ettevõtja.

“Kui guugeldada inglise keeles “how to write a start-up business plan” on tulemused palju värskemad, praktilisemad, asjakohasemad ja hoomatavamad kui vanad ülikooli äriplaani juhendid,” märkis Saks. Tema sõnul on inglise keeles väga palju materjali ning otsingut saab vastavalt vajadusele laiendada, kas “business plan for a bank/for investors/for my business”.

Eksportöör leiab, et äriplaan on vajaduspõhine dokument ning kui vajadus on, siis tuleb kirjutada. “Aga kui vajadust ei ole, siis väikeettevõtja peab eelkõige tegelema ettevõtte käivitamise mitte dokumentide tootmisega,” lisas ta.

Äriplaani paber- või PDF-dokument on vajalik siis, kui seda nõuab pank, EAS, investorid, potentsiaalsed ettevõtte kaasasutajad ning isegi paremad töötajad võivad seda küsida, et tutvuda tööandja mõttemaailmaga. Siiski soovitab Saks ettevõtjal igal juhul oma äritegevus läbi mõelda. “Kas sa nimetad seda äriplaaniks, tegevuskavaks või oma eksistentsi mõtteks –ma ei arva, et äriplaan on tingimata vajalik, aga peaasi, et sa selle läbi mõtled – seda tuleb teha küll ja põhjalikult,” lausus Saks.

Jaga