WordPressi uus kuues põlvkond on nüüd väljas ja varem või hiljem tuleb sellele üle kolida. Tegemist pole siiski selles mõttes radikaalse uuendusega, et peaks oma veebe suurelt ümber tegema hakkama, kuid muudatusi on väga palju - ligi 1200. Enamus neist on siiski pisimuudatused.
Lõpptulemus peaks aga uue WordPress 6-ga olema lihtsam ja mugavam nii arendajatele kui kasutajatele, sest just neid kaht poolt on ligi viissada vabatahtlikku arendajat lihvinud ning paremaks teinud. Võib öelda, et midagi ümber õppima ei pea, sest kasutajaliides peaks olema nüüd veelgi intuitiivsem ja ettearvatavam.
600 uuendust on seotud erinevate vigade ja probleemide lahendamisega, sama palju on uuendusi ka lisafunktsioonide tulekuga ja võimaluste lisamisega.
Üks olulisematest elu lihtsamaks tegevatest muudatustest on plokkide redigeerijas, mis lubab veelgi selgemalt oma kodulehe kujundust muuta või paika panna. Teemade tegemine veebile on nii lihtsaks tehtud, et ka üsna algaja saab selle loomisega hakkama, kasutades erinevaid plokke ja elemente.
Ligipääsetavus on samuti paranenud. Näiteks võib nüüd kõik kodulehe plokid kokku tõmmata plokkide nimekirjaks, et näha ülevaadet veebilehest kontsentreeritud kujul. Redigeerija saab sisu välja valida üle mitme ploki.
Kõikidest ligipääsetavuse uuendustest on lähemalt juttu siin.
Kuidas WordPressi uuendada?
Kõigepealt tuleb muidugi teha oma veebist varukoopia, nagu ikka suuremate uuendustega ning siis tuleks kontrollida, kas kõik paigaldatud moodulid ja teemad on WordPress 6-ga ühilduvad.
Kõige lihtsam on uuendus teha administraatori liidesest, logides oma kodulehele vastavate õigustega sisse ja valides Dashboard -> Updates või klõpsates teatel Please update now. Uuenduste lehel tuleb valida Update to version 6.0. Midagi muud keerulisemat uuendamiseks teha pole vaja.
Kui aga on soov uuendada või lausa uus veeb paigaldada üle FTP, siis WordPress 6.0 saab alla laadida siit.
Mida uus versioon juurde annab?
WordPress 6 kannab nime džässiartisti Arturo O’Farrilli järgi: WordPress 6.0 Arturo. Lisaks selgemale ja lihtsamale kasutajaliidesele saab WordPress 6-ga kaasa veel mõned olulised parandused:
- Veebisait muutub kiiremaks
- Kood muutub stabiilsemaks
- Uue lehekülje saab luua mustrite järgi
- Plokke on võimalik lukustada ja grupeerida konteineritesse
- Võimalus on välja valida teksti mitmest plokist korraga
- Võimalus kodulehe välimust kiiresti muuta kujunduse CSS-i ja HTML-i mitte muutes
- Gutenbergi tekstiredaktorist saab Full Site Editor, kuid see on veel hetkel beeta- ehk prooviversioonis
WordPress 6.0 pole radikaalne uuendus, see ühildub tagasi eelmiste versioonidega ja kodulehte ümber programmeerida pole vaja. Mõned üksikud moodulid või teemad siiski võivad mitte ühiluda ja vajavad väljavahetamist, kuid enamasti on enim kasutatud plugin´id ühilduvad.
Vaata WordPressi ametlikku teadannet uuest kuuendast versioonist siit.
WordPressi organisatsioon on uue versiooni põhilised omadused kokku pannud järgnevasse videosse: