Video kodulehel - miks ja kuidas seda kasutada?

Kui üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, siis kui palju võib öelda ühe korraliku videoklipiga kodulehel? Video kasutamise võimalustest veebis räägib lähemalt Videoturunduse treener ja United Dream Studios kaasasutaja Katrin Hinrikus-Karu.

Millal teha video ise (näiteks mobiiliga) ja millal peaks kindlasti asjatundja kaasama?

See otsus sõltub suuresti video eesmärgist. Väga paljusid videoklippe tasubki kindlasti ise teha, eriti kui see on suunatud juba nii-öelda soojale sihtgrupile ehk siis inimestele, kes on teie toote või teenusega kursis.

Kui aga tegemist on uue, "külma" publikuga, kellele on vaja alles tutvustada oma toodet või teenust, siis soovitame kindlasti kasutada professionaalide abi, et tulemus oleks võimalikult kvaliteetne ja esindaks brändi ning selle väärtusi parimal võimalikul viisil.

Samuti sõltub valik sellest, kuhu kanalisse video läheb. Kui tegemist on näiteks tele- või kinoreklaamiga, siis tasuks kaaluda asjatundjate kaasamist, sotsiaalmeediasse saab aga sisu väga edukalt ka igaüks ise toota.

Millised eelised on videol firma teenuste ja toodete tutvustamisel muude vahendite, näiteks teksti ja pildi ees?

Video aitab kõige kiiremini tekitada usaldust brändi vastu, annab edasi emotsioone ja on väga efektiivne viis oma loo jutustamiseks. Samuti tõmbab video rohkem tähelepanu, kui pilt. Video võib koosneda Podcastist ja artiklist, sisaldada piiramatult pilte, infograafikat ning teksti. Ühelgi teisel meediumil pole selliseid võimalusi.

Mõned faktid videoturunduse kohta räägivad enda eest ise:

Kas video tegemisel peaks silmas pidama mingit kindlat sihtgruppi ja kes nad on

Kindlasti! Video peaks olema suunatud iga ettevõtte enda sihtgrupile. Ehk siis videosisu peaks olema loodud vastavalt brändi ideaalkliendile, keda antud videoga kõnetada soovitakse. Vastavalt sihtgrupile saab juba edasi mõelda, millist videosisu toota.

Kui pikk peaks video olema erinevates meediates (kodulehel, Youtube´is, Facebookis, Instagramis jm)?

Ei ole olemas kindlat "maagilist numbrit", et tee nii pikk video ja see saavutab kindlasti edu. Video pikkus sõltub eelkõige eesmärgist, mida soovitakse saavutada. Kõige olulisem on ikkagi see, et soovitud sõnum saaks videoga edastatud ning see oleks põnev ja pakuks vaatajale väärtust.

Video pikkus sõltub muidugi ka valitud kanalist. Näiteks Youtube toetab kindlasti pikemat videosisu. Kui alustada oma ettevõtte Youtube´i kanaliga, siis võiks pikkus jääda kuskile 7 minuti kanti. Kui aga kanal on juba tuntum, siis on hea sinna toota ka veel pikemat sisu, sest vaataja usaldus on juba saavutatud.

Instagram ja TikTok seevastu soosivad  lühemat sisu, et see oleks kiiresti tarbitav, aga samas IGTVsse saab samuti toota juba pikemat videosisu.  Kui videoturundusega alustada, siis ma soovitaks pigem alustada lühematest klippidest, näiteks 20 sekundit kuni minut ja hiljem testida pikemaid klippe.

Mida peaks kohe video alguses näitama ja tegema, et vaataja ära ei läheks ning edasi vaataks?

Video algus on kindlasti üks kõige tähtsamaid kohti, millele tähelepanu pöörata. Esimesed 4-5 sekundit on väga kriitilised selleks, et tekitada vaatajas huvi ja et ta jääks seda videot edasi vaatama.

Hea on alustada videot kas kellegi näoga, mingi tabava küsimuse või probleemipüstitusega, pilkupüüdva kaadri või mõne muu põneva “konksuga”, mis oleks teistest eristuv ja ärataks tähelepanu. Samuti on hea nipp kasutada kohe video alguses "Sina" pöördumist.

Sotsiaalmeedias tasub kindlasti jälgida, et videol oleksid subtiirid ja videot toetavad graafilised lahendused kas siis märksõnade või animatsiooni näol, et oleks võimalik aru saada ka ilma helita.

Kui kalliks läheb ühe keskmise videoklipi tegemine, kui see asjatundjatelt tellida ning mis moodustab lõpliku hinna?

Hinna keskmeks on alati idee (video sisu) ja eesmärk, mida soovitakse antud videoga saavutada. Samuti see, kas video läheb esitamiseks televisiooni, kinno või sotsiaalmeediasse.

Sotsiaalmeedia sisu puhul on kindlasti mõistlik filmida ühe võttepäevaga võimalikult palju materjali, et kulusid kokku hoida.

Hinna määrab lõpuks see, palju kulub aega eeltööle, kui suur on võttemeeskond, mitu tundi või päeva on võtetele planeeritud, millist tehnikat kasutatakse, kas on soov kaasata ka näitlejaid, millised on rekvisiidid, kas on vaja rentida stuudiot, palgata kostümeerija ja grimmeerija, kas videole soovitakse lisada graafikat, kui palju kulub aega montaažile jne.

Neid nüansse, millest hind sõltub, on päris palju ning seega võivad hinnad varieeruda tuhandest eurost kümnete või isegi sadade tuhandeteni. Hind sõltub muidugi ka ettevõtte enda eelarvelistest võimalustest.

Mida peab enne klipi tellimist läbi mõtlema ja millisteks küsimusteks valmis olema, kui hakata videot asjatundjatelt tellima?

Kindlasti tuleks enne endale selgeks teha video tootmise eesmärk, selle sihtgrupp ja kanal, kuhu soovitakse videosisu luua. Samuti on hea video tootmist natuke pikemalt ette planeerida ja teada, millal peaks video valmis saama.

Väga abiks on alati ka see, kui enne on välja vaadatud mõned näited, mille sarnast tulemust soovitakse näha ning on teada, millised on video tootmise eelarvelised võimalused.

Jaga
Nõuandja