Mida toob 2018. aasta tarkvaraarenduses?

Rene Korss
19. märts 2018
7 min lugemine

Mis on need arendustrendid, mida sel aastal meeles tasub pidada? Asjast räägib Redwall Digitali tehnoloogiajuht Rene Korss.

Mida on sel aastal tarkvaraarenduses oodata?

Oodata on äärmiselt põnevat aastat, sest uued tehnoloogiad hakkavad jõudma massidesse, millega kaasneb ka suurem nõudlus uute tehniliste lahenduste järgi. See omakorda toob kaasa üha suurema raha liikumise tarkvaraarendusse ja kiirema arengu. Lahendused ja teenused, mis töötasid kaks aastat tagasi, ei pruugi enam omada suuremat tähtsust, kuna asendused on märgatavalt efektiivsemad. Tarkvaraarendajate roll inimeste elus üha suureneb, sest inimesed otsivad järjest rohkem abi tehnilistelt seadetelt.

Millised suured muutused ja läbivad trendid on tulemas?

Suurimatekse muutusteks on plokiahela massidesse jõudmine, tehisintellekti ja asjade interneti populaarsuse kasvamine. Läbivaks trendiks saab olema tehisintellektide areng ja selle kasutusvõimalused. Tehisintellekt ja asjade internet on eriti silmapaistvad ja kasulikud just neid koos kasutades.

Miks just need?

Plokiahela massidesse jõudmise all pean silmas eelkõige krüptorahade kasutuselevõttu ja nende üha suuremat aktsepteerimist. Põhjuseks on lihtsalt rahaline võit teenustasude pealt ja ülekannete kiirus olenemata saaja geograafilisest asukohast.

Üks valdkond, kus tehisintellekt kindlasti suurt rolli mängib, on virtuaalsed assistendid nagu Siri, Google Assistant ja Cortana. Need assistendid suudavad tulevikus, kasutades tehisintellekti kiirelt arenevaid võimeid, abistada inimest senisest veel rohkem ja paremini.

Virtuaalsed assistendid õpivad ära inimese tavad, rutiini, meeldivused. Lähtuvalt eelnevast infost suudavad nad pakkuda sobivat infot. Käitumismustrite põhjal uusi seoseid luues ka sellist infot, millest võiks arvata, et assistent pole selleks võimeline.

Asjade interneti võimalused ja integreerimine laieneb, kuna seadmed on arenenud väga kiirelt ja pakuvad suurepäraseid praktilisi võimalusi.

Asjade internetti ei võeta enam kui lihtsalt kogumit mõnest andurist. See ühendatakse nüüd tehisintellektiga, mis suudab andmeid töödeldes teha järeldusi ja vastavalt sellele juhtida asjade võrku. Kõik võrgus olevad seadmed töötavad ühiselt, tehes otsuseid erineva info ja mustrite põhjal. 2018 saab olema aasta, kus üha enam inimesi avastavad selle võlu.

Kokkuvõtvalt on need muutused tulemas just sellepärast, et pakuvad inimestele enim kasu. Seda nii rahaliselt, ajaliselt kui ka heaolu tõstmisega.

Viimase aasta jooksul on kõikjal räägitud plokiahelast. Kui suureks osaks saab see arenduses sel aastal?

Arendajad, kes suudavad arendada teenuseid plokiahelale, on hetkel äärmiselt hinnas ja nõudlus on tunduvalt suurem kui pakkumine. Seega on plokiahela juurutamine arenduses aeglasem, kui seda soovitakse. Hetkel on enamus plokiahelale arendatavaid võrke ja võrgustikke veel arengustaadiumis ja seetõttu pole ka nende võrgustike massiline mittekasutamine mingi üllatus, kuid see on kiirelt muutumas.

Usun, et see aasta on plokiahelate tehniliste lahenduste massidesse jõudmise suure võidukäigu algus. Esmalt muidugi krüptorahad, mis olid esimesed plokiahela väljundid ja koguvad üha suuremat populaarsust peamiselt läbi sotsiaalmeedia. Krüptorahade võlu seisneb selle saatmise kiiruses, odavuses ja detsentraliseerituses, mis tähendab, et kolmas osapool ei hoia omaniku raha ja puudub vajadus tehingute tõestamiseks, kuna läbi hajutatud süsteemi on see juba tagatud. Lühidalt öeldes, tehes rahalist ülekannet, puudub vajaduse panga järele.

Hetkel on arenduses mitmed teenused, mis võimaldavad kaupmehel väga vähese vaevaga alustada krüptorahade aktsepteerimist. Tavaklient aga saab endale tellida plastikkaardi, millel on siis üks või mitu erinevat krüptovaluutat. Kaarti saab kasutada kõikjal, kus hetkel tavalist pangakaarti. Sellise kaardiga reisides ei peaks muretsema valuutavahetuse pärast. Samuti kuna krüptorahad on globaalsed, on ülekande teenustasu alati sama olenemata kellele see saata. Teenustasu on aga nii väike, et seda peaaegu ei märkagi. Erinevatel krüptovaluutadel on teenustasu erinev, kuid näiteks Litecoin-i puhul on see tihtipeale vaid üks sent ja minimaalset teenustasu vähendatakse veelgi. Kui seda võrrelda pankadevaheliste teenustasudega, siis on selge, millist lahendust eelistada.

Keskmise arendusettevõtte jaoks ei ole siiski see aasta veel aeg, kus plokiahel oleks arenduses kindlal kohal. Tegu on veel liialt uudse lähenemisega ja puuduvad piisavad teadmised ja kogemused selle arenduses kasutamiseks. Suurte tarkvara arendavate ettevõtete jaoks peaks aga see aasta olema aeg, kus alustatakse plokiahela tehnoloogia juurutamisega. Massiliselt kasutatavad tarkvarad (näiteks riigi kasutatavad registrid) võidaksid plokiahela kasutuselevõtuga nii ajas kui rahas.

Millised on need trendid, mis sel aastal hääbuda võivad?

Siin tahaks kindlasti mainida Facebooki, mis kindlasti ei hääbu, kuid alanud aasta saab Facebookile olema äärmiselt keeruline, kuna aktiivsete kasutajate arv on juba hetkel vähenemas ja vähenemine muutub üha kiiremaks. Peamisteks põhjusteks on kasutaja feedi ehk uudisvoo kasuliku info vähedus ja kogu süsteemi üleliigne keerukus. Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg on küll välja öelnud, et uudisvoogu hakatakse puhastama ja isegi uuritakse plokiahela võimalusi. Siiski on pikalt liigutud vales suunas. Peamiselt tulenevalt raha teenimise eesmärgist, mis loomulikult on igale ettevõttele loomulik, kuid seda on tehtud liialt agressiivselt.

Liigutakse üle Snapchati ja Instagrami ning eriti aktiivsed keskkonnavahetajad on noored alla 20-aastased. Facebooki õnneks kuulub Instagram neile, mis kindlasti pehmendab lööki. Eks näis, mida Mark Zuckerberg ja tema meeskond suudab välja mõelda plokiahela tehnoloogiaga.

Kuidas end kõige värskeima moega kurssi viia ja millisel juhul tasuks pöörduda professionaalide poole?

Tänapäevaste tehnoloogiatega kursis olla on äärmiselt keeruline, sest infot on niivõrd palju ja sellest tuleb kvaliteetne info välja filtreerida. Seega tuleb esiteks leida endale usaldusväärsed kanalid: tuntud veebiportaalid, podcastid ja inimesed sotsiaalmeedias, kes on paljude poolt jälgitud või oma nime mujal tõestanud. Sellega saab end kenasti kursis hoida.

Professionaalide poole tasub pöörduda siis, kui soovitava toote või teenuse loomine ei ole enda igapäevatööks. Olen näinud äärmiselt palju suhtumist "oskan ise ka veebi teha". Jah, väga lihtsa vajaduse juures ongi see mõistlik, näiteks, kui inimese eesmärk on vaid jagada oma mõtteid ja kirjutada pisikest blogi, omada pisikest galeriid. Aga nii, kui soovid on reaalselt suuremad või lähevad lõpuks suuremaks, on tihtipeale tulemuseks see, et vana veebiga pole suurt midagi teha. Peamiselt saab vanast veebist sellisel juhul võtta vaid osa materjalist.

Tarkvaraarenduse puhul ei saa me muidugi rääkida isetegemisest ja sellisel juhul on ainuõige pöörduda professionaalide poole. Tarkvara loomine vajab terve meeskonna ja erinevate inimeste kaasamist, et saavutada parim tulemus. Loomisprotsess koondab endasse niivõrd palju erinevaid aspekte, et neid kõiki ei saa vallata üks inimene.

Rene Korss

Redwall on kogemustega veebi- ja tarkvaraarendaja. Teeme oma Tartu Aparaaditehase kontoris veebilehti ja -rakendusi, mis on kasulikud nii tellijale kui lõppkasutajatele.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00