Oluline verstapost: pool veebiliiklusest on turvaliselt krüpteeritud

Firefoxi andmete kohaselt saavutati eelmisel nädalal interneti ajaloos oluline verstapost, mil üle poole kogu selle päeva veebilehtede laadimistest toimus Mozilla Firefox veebilehitsejas HTTPS-protokolliga krüpteeritult.

Uudisest andis teada Let’s Encrypt projekti juht. Let’s Encrypt on projekt, mis jagab väiksematele veebilehtedele tasuta HTTPS-sertifikaate, eesmärgiga muuta suurem osa maailma veebiliiklusest paremini krüpteerituks ja kaitstuks.

50% verstaposti saavutamine on veel eriti märkimisväärne, sest veel alles 2015. detsembris oli vaid 40% kogu veebiliiklusest turvaliselt krüpteeritud.

Siiski ei tasu verstaposti saavutamise üle liialt rõõmustada. Krüpteeritud liikluse mahtu mõõtis Let's Encrypt Firefoxi veebilehitsejas, mida kasutab kokku vaid 7,7% kõikidest veebikasutajatest. Samuti kontrollisid nad vaid neid laadimiskordi, mille viisid läbi kasutajad, kelle veebilehitseja puhul olid mõõtmistööriistad sisse lülitatud.

See tähendab, et reaalsuses võib krüpteeritud laadimiste hulk olla kõikide veebikasutajate peale väiksem kui 50%. Siiski, võrreldes numbreid aastataguse ajaga, on näha märkimisväärset tõusu HTTPS-i kasutamises.

Lisaks Firefoxile hoolib HTTPS-ist ka Google, kes lubas oma otsingumootoris nende lehtede juurde, mis ei kasuta turvalist sertifikaati, lisada hoiatusmärke. Lehekülje jaoks, kuhu suurem osa liiklusest tuleb läbi Google’i otsingumootori, tähendaks see märkimisväärset külastuste langust.

 

Siiski ei saa ülaltoodu põhjal järeldada, et pooled maailma kodulehed kasutaksid nüüdseks juba turvalist HTTPS ühendust, kuna enamik liiklust toimub siiski suuremate teenusepakkujate lehtedel nagu Facebook ja Google.

Loe kuidas saaksid oma lehel HTTPSi kasutusele võtta - Veebimajutuses on HTTPS nüüd tasuta. Mis see on ja kas su kodulehel on seda vaja?

Jaga
Nõuandja