Miks jookseb Tesla veebisait Drupali peal ehk mis on Drupali koht WordPressi kõrval?

Merle Randlepp
19. juuni 2017
8 min lugemine

WordPress on küll maailma kõige populaarsem sisuhaldussüsteem, kuid see ei tähenda, et teistele turul ruumi poleks. Drupal ei sobi kõigile, kuid kindlate vajaduste korral on see pea ainus valik, selgitas agentuuri Wunder konsultant Merle Randlepp.

Mis on Drupali ja teiste sisuhaldussüsteemide peamised erinevused?

Kui võtame kolm maailma kõige populaarsemat sisuhaldussüsteemi ehk WordPressi, Joomla ja Drupali, siis on kõigil oma ala, kuhu nad kõige paremini sobivad ning ega nad tegelikkuses väga palju üksteise varvastel ei talla.

Oletame, et soovid endale valida reisiks sobivaimat liiklusvahendit. Kui plaanid minna parki, suvilasse või teha lihtsalt Eestis lühikene ots, siis ilmselt valid kas jalgratta, rolleri või sõiduauto.

Kui plaanid minna pikale sõidule, näiteks ümbermaailmareisile, siis kaalud juba tõsisemalt, milline sõiduk peaks hästi vastu ning pääseks läbi ka raskestiläbitavatest kohtadest. Ilmselt valid võimalusel korraliku neljaveolise maasturi.

Sisuhaldussüsteemi valik on sarnane. Kui soovid luua väiksemat-keskmist veebi ehk teha väiksem sõit, võta WordPress. Nii, nagu jalgrattaga sõitma õppimine on lihtne, on ka WordPressi kasutamine mõnusalt lihtne ja sobib suurepäraselt veebiga alustamiseks.

Kui planeerid suurt ja mahukat veebi ehk valmistud pikaks ümbermaailmareisiks, võta Drupal. Selleks pead küll alguses rohkem aega ja raha investeerima, aga tulemuseks on stabiilne ja turvaline sõit pikki aastaid.

Joomla on kuskil WordPressi ja Drupali vahepeal. See nõuab alustamisel rohkem tehnilisi teadmisi kui WordPress ja seetõttu sobib juba veebimaailmas oskajale tegijale.

Kuidas aru saada, kas peaks valima Drupali, WordPressi või hoopis mõne kolmanda lahenduse?

Iga CMS-i fänn või kasutaja ütleb, et just tema lahendus on parim. Mina ütlen tavaliselt, et häid lahendusi on palju, aga vali targalt ja vali omaenda vajaduste ja mitte tingimata sõbra soovituse järgi, sest sõbral võib olla hoopis teine vajadus.

Lisaks eeltoodud mahu ja mastaabi näitele mõtlegi järgmisena oma vajadustele ja on hea, kui mõtled mitu aastat ette, sest kui äri muutub, muutub sellega koos ka sinu veeb. Samas, ära mine ka teise äärmusesse. Kui vajad lihtsat veebi, vali ka lihtne lahendus, vastasel juhul võivad sinu kulud minna põhjendamatult suureks.

Mida soovid teha?

  • Lihtne veeb, blogisait, väiksem e-pood, kampaanialeht: Wordpress on ilmselt sinu jaoks parim. Kui eelistad eestikeelset keskkonda, on hea valik Voog.
  • Võimekas e-pood: Magento, Shopify, PrestaShop on täna kõige populaarsemad poelahendused.
  • E-pood koos veebiga või sotsiaalne suhtluskeskkond: Joomla on siin endiselt pildil, aga vaata ringi, sest suhtluskeskkondades tõuseb palju uusi tegijaid.
  • Suur või keerukas veeb/e-kanal, kas sisu, mahu, kasutajate arvu, funktsionaalsuse või integratsioonide mõttes: Drupal on maailma võimsaim out-of-box.
  • Veebipõhine rakendus või infosüsteem, kus CMS-i valmis komponendid on vähetähtsad: vali hea arenduspartner ja arendusraamistik nagu Laravel, Symfony, Django, Yii, Play, Spark – nimekiri on siin pikk.

Millisele inimesele või asutusele on Drupal mõeldud?

Drupal on oma olemuselt ambitsioonikas projekt. Kui WordPressi võtmesõnaks on “lihtsus”, siis Drupali omaks “võimsus”.

Drupal on maailmas väga levinud meediaportaalide platvormina, just suurte mahtude tõttu, finantsmaailmas, turvalisuse ja stabiilsuse tõttu, ülikoolides, paindlikkuse ja mahtude tõttu, samuti avalikus sektoris ja valitsuses, vabavaralisuse, turvalisuse ja stabiilsuse tõttu.

Veel mõned märksõnad, mis viitavad Drupali valikule:

  • Kasutajaid on väga palju, vajalikud on mitmed spetsiifilised kasutajarollid;
  • Vajalik on luua olulises koguses minisaite, millel on kas peaveebiga sarnane kujundus, samad andmed või samad kasutajad;
  • Tegu on mahuka e-kanaliga, mis sisaldab endas tavaveebi, blogi, e-poodi ja iseteenindust;
  • Veebikülastuste arv on väga kõrge;
  • Oluline on süsteemi paindlikkus tuleviku edasiarendusteks;
  • Saidis on ette näha palju automaatika vajadust, näiteks äriloogika kihis.

Mis on Drupali nõrkusteks?

Üheks nõrkuseks on minu arvates globaalse saidi loomise teenuse puudumine, nagu on olemas wordpress.com. Hoolimata sellest, et Drupal ei ole mõeldud masskasutajale, aitaks selline keskkond Drupali võimalustest kiiremini aru saada ja seda populariseerida. Uusima põlvkonna Drupal 8 sobib juba masskasutajale samuti päris hästi.

Teiseks nõrkuseks on Drupali arendajate vähesus võrreldes näiteks WordPressi arendajate arvuga. Samuti on nad kõrgema hinnaga.

Sellises turuolukorras juhtub pahaihti, et kuigi klient vajaks ärivajaduse põhjal võimsamat Drupalit, teeb ta teenusepakkujate valikut arvestades otsuse WordPressi kasuks, mis aga aasta-paari pärast ikkagi kitsaks hakkab jääma.

Arendajate vähesus tuleneb jälle õppimise keerukusest. Drupali ökosüsteem on suur ja arendaja suhtes nõudlik, nii koodikirjutamise kui ka turvalisuse reeglid on võrreldes enamus teiste süsteemidega üpris ranged.

Mis on aga tugevused?

Paindlikkus

WordPressis saab enamuse ära teha veebilehtede ja lisatavate pluginate abil, mis tähendab, et keskkond on lihtne õppida ja intuitiivne. Seesama lihtsus muutub aga pudelikaelaks niipea, kui sinu nõudmised erinevat tüüpi sisu kohta on suuremad.

Drupal on maksimaalselt paindlik ja konfigureeritav erineva struktuuriga sisu loomiseks. Sul võib vaja olla lisaks tavalistele sisulehtedele näiteks uudiseid, küsitlusi, kuulutusi, blogiposte, kaupluseid või raamatu peatükke.

Seesama paindlikkus laieneb tegelikult tervele süsteemile. Drupal on nagu Lego.

Kvaliteet

Tänu nendele samadele rangetele arendusnõuetele ja kogukonna kontrollsüsteemile on Drupal ise ja tema moodulid suhteliselt kõrge kvaliteediga. Näiteks kui lisad oma veebile juurde uue mooduli, võid olla päris kindel, et see ei tee sinu saiti katki, sest sisseehitatud seostekontroll aitab seda ära hoida. Sellelaadne kontroll puudub nii WordPressis ja Joomlas.

100% tasuta

Kõik jutuks olnud kolm suurimat sisuhaldussüsteemi on ise tasuta, aga ainult Drupalil on ka kõik moodulid, mida on umbes 38 000, tasuta. WordPressi 50 000 pluginatest parimate eest peab väikese tasu välja käima, sama lugu on ka Joomla 8000 extensioniga.

Turvalisus

Tänapäeval järjest enam hinnatud omadus, veebirünnakud on meie igapäev ja üle võetud, botneti osaks tehtud, näotustatud või lihtsalt rikutud veebisaidid põhjustavad palju tüli ja ärikahju.

Muidugi sõltub iga veebi turvalisus ennekõike sellest, kui hästi selle eest hoolt kantakse ja turvauuendusi peale pannakse, aga Drupali turvalisuse vaikimisi tase on kõrgelt hinnatud. Tänusõnad lähevad siin kogukonna turvatiimi pingutusele ja taas karmidele arendusreeglitele.

Skaleeruvus

Inimkeeli öeldes on Drupal lihtsalt kõige kiirem, see on ehitatud spetsiaalselt silmas pidades suurt veebikülastajate massi ja suuremahulist sisu. Ei tohi unustada, et ka kiireima platvormi saab muuta aeglaseks teoks kui rakendus on arhitektuurilt vigane, sisaldab tohutus koguses (ebavajalikke) mooduleid või on suisa valesti serverisse üles seatud.

Drupalil on olemas imehead kiirust tõstvad optimeerimisvahendid ja neid tasuks kindlasti kasutada.

WordPress on maailma kõige populaarsem sisuhaldussüsteem. Miks Drupal alla jääb?

Need, kes eelmise jutu läbi lugesid, ilmselt juba teavad vastust.

Lihtsaid veebe ja blogisid on maailmas kordades rohkem kui suuremahulisi ja keerukaid veebisaite. Sestap ongi statistikas WordPress esimene ja mul on selle üle hea meel. Nii võtavad alustajad kohe kõige populaarsema ja nende jaoks õigema tööriista.

Aga nagu rahvasuu ütleb, on olemas kolm suurt valet: väike vale, suur vale ja statistika. Kas õigem oleks hinnata sisuhaldussüsteemide populaarsust installeeritud saitide või neid kasutavate inimeste arvu järgi? Suurematel Drupali-saitidel on sadu tuhandeid sisse logivaid kasutajaid ja sadadel tuhandetel WordPressi saitidel on omakorda vaid üks kasutaja, blogi autor.

Aga see oli vaid mõtteharjutuseks, kasutajate arvu keegi avalikult ei tea, nii et jääme ikka domeenide statistika juurde.

Kas oskate tuua mõne hea näita Drupali veebilehest ja mõne halva näite?

Head näited on cbs.com, globaalne meediakorporatsioon, ja tesla.com, maailma innovatsiooni liider. Mitte nii heana tooksin välja lehe qualitex.ee. Suur tootmisfirma, mille veeb on igast otsast aegunud: vananenud disain, mobiilitugi puudub, Drupali-versioon on liiga vana. Võimas tööriist on kasutusel, aga veebinägu on jäänud minevikku.

 

Loe ka: Spetsialist vastab: kuidas hoida oma Drupali veeb turvalisena?

Merle Randlepp

Wunder on suurim Drupali täisteenust ja ärilahendusi pakkuv ettevõte Euroopas ning Eestis. Arendame suuremahulisi ja ärikriitilisi infosüsteeme, e-poode ning veebipõhiseid tarkvaralahendusi.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00