Spetsialist annab nõu, mida veebirobotitega tegema või mitte tegema peaks

Tanel Nigul
19. jaan 2017
3 min lugemine

Veebirobotid on tänapäeval interneti lahutamatu osa, kuid soovi korral võib neist ka vabaneda. Miks ja kuidas seda teha, räägib Veebimajutuse partnerPauseIT veebiarendaja Tanel Nigul.

Mis on veebirobotid ja mida nad teevad?

Veebirobotid ehk crawlerid on otsingumootorite alustala. Nende eesmärk on kammida läbi kõikvõimalikud veebilehed, et sinu otsingule vasteid anda. Nad tulevad su veebilehele, vaatavad, kas seda on uuendatud ja annavad uue info otsingumootorile edasi, läbi mille on otsingutulemustes alati hiliseim informatsioon.

Milliseid roboteid olemas on? Kas need kõik on ühesugused või on seal mingid erinevused?

Inglisekeelseid nimetusi veebirobotitele on palju, kuid need kõik tähendavad sama asja. On palju erinevaid veebibotte, -ämblikke ja -kammijaid, kuid nende eesmärk on reeglina sama. Mõned populaarsemad veebirobotid on Bing Bot, Google Bot ja Yandex Bot.

Kuidas teha nii, et robotid ei saaks mingit teatud osa minu lehelt vaadata? 

Kui sa soovid mõned kohad oma veebilehel robotitele ära keelata, saad sa seda teha kasutades disallowkäsklust enda robots.txt failis.

Põhjuseid selleks võib olla palju, kuid enimlevinumad oleks ehk ära keelata teatud sildid, märksõnad, halduspaneelid ja premium- ehk tasuline sisu.

Mis on robots.txt fail?

Robot.txt fail kontrollib veebiroboti käitumist ehk annab talle teada, kus ta veebilehel käia võib ja kus mitte. Lõppotsus on siiski robotite enda kätes, kuid üldjuhul kasutavad nad head tava ehk kui oled mingi ala veebilehel nendele ära keelanud, siis reeglina sinna nad ka ei lähe.

Selle faili kasutamine ei ole midagi keerulist. Koostada tuleb lihtsalt robot.txt fail ja laadida see enda kodulehe serverisse. Tuntumad kodulehemootorid ja sisuhaldussüsteemid (nagu Wordpress) teevad selle juba sinu eest ära. Enda praegust robots.txt faili näed aadressil sinudomeen.ee/robots.txt.

Miks veebirobotid minu lehel käivad või miks nad seal ei käi?

Nagu esimeses vastuses mainisin, käivad nad sinu kodulehel otsimas uuendusi ja muudatusi, mida otsingutulemustes avaldada. Leitud informatsiooni alusel määratakse ka see, kui kõrgel sinu koduleht otsingutulemustes asub. Juhul, kui sinu robots.txt fail just veebiroboteid pole ära keelanud, käivad nad sinu kodulehel igal juhul.

Kas igaüks võiks endale veebiroboti teha? Kas selleks on üldse vajadust?

Kindlasti võiks igaüks endale oma veebiroboti luua, aga kui sinu eesmärk pole just uue otsingumootori loomine, pole sellel lihtsalt mõtet.

Tanel Nigul

PauseDigital on osa kodumaisest digiagentuurist. Me loome ja arendame professionaalseid kodulehti, mis aitavad ettevõtetel eesmärkideni jõuda. Optimeerime kodulehti otsingumootoritele Google’i printsiipide järgi ja ehitame brände, mis kestavad.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00