Puust ja punaseks: mida tähendavad Error 404 ja Redirect 301?

Veebirebane
30. märts 2017
7 min lugemine

Mida tähendavad Error 404 ja Redirect 301

Selleks, et veebilehele pöörduja saaks täpselt teada, mida veebiserver tema pöördumisele vastas, on loodud vastavad serverikoodid, mida nimetatakse HTTP olekukoodideks (HTTP response Status Code).

Mõned tulevad kindlasti paljudele tuttavad ette, näiteks "Error 404" tähendab, et otsitavat lehekülge ei leitud. Põhjuseks võib olla vale URL ehk veebiaadress või on varem eksisteerinud dokument serverist sootuks kustutatud.

Kuid on ka palju teisi koode, millest on hea teada nii veebiomanikul kui külastajal. Tavaliselt antakse lisaks veebibrauserile ka mingi teade kasutajale endale nähtavalt kodulehel, kuid mitte alati. Näiteks on veebiomanikul võimalik vanast kohast liiklus ümber suunata uuele aadressile, sel juhul on serveri kood nähtav vaid veebibrauserile ja see liigub edasi uuele soovitatud aadressile, kas alalisele või ajutisele.

Kuid on ka olulisi veateateid, näiteks "Server Error 500 - Internal Server Error", mis on kindlasti veebiomaniku jaoks üks koledamaid teateid: mingil sisemisel põhjusel ei suuda veebiserver külastajatele kodulehte näidata. Selline teade kuvatakse tavaliselt ka veebibrauseris, mõnikord vajaliku lisainfoga. Sel juhul külastaja teab, et põhjus pole tema arvutis ega halvas internetiühenduses, vaid veebilehte näitava serveri sisemises veas. Tuleb oodata ja teinekord tagasi tulla.

Viis olulist kategooriat

Üldine jaotus käib viide erinevasse kategooriasse: server väljastab kolmekohalise numbri, mille esimene number võib olla 1 kuni 5.

1xx Informational

Kõik numbriga 1 algavad serverikoodid jäävad kasutaja jaoks enamasti nähtamatuks. neid polegi mõtet näidata, sest tegemist on informatsiooniliste koodidega, mida veebiserver päringule väljastab. Siin me pikemalt ei peatugi, sest ei veebilehe omaniku ega külastaja jaoks pole siin midagi olulist.

1xx Informational

 

2xx Success

Numbriga 2 algavad serveri vastused pole samuti midagi erilist: vastatakse, et kliendi päringule on vastatud ja kõik on korras. Ega siingi pole mõtet pikemalt peatuda, sest masinad kinnitavad üksteisele, et kõik on hästi, tegutse edasi. Siiski võib teinekord ilmuda ekraanile olekukood 204, milles on natuke rohkem infot. See serveri vastus nimelt tähendab, et päringule vastuseks pole edastada mitte mingit infot.

2xx Success

 

3xx Redirect

Siin on juba tegemist olulisema infoga, eriti just otsingumootoritele. Pöördudes mingile kindlale veebiaadressile, võib veebiserver vastata, et sisu on antud aadressilt kolitud mujale kas ajutiselt või alaliselt. Veebilehe omaniku jaoks tähendab see, et vanalt veebiaadressilt tuleb pöördujad suunata uuele ning otsimootorid vaatavad, kas uuendada oma andmebaasides veebiaadressi või oodata ära, kuni olukord laheneb.

Veebiserveri poolt väljastatav kood "301 Permanent Redirect" ehk püsiv ümbersuunamine uuele aadressile on näiteks hädavajalik kodulehe turvalisele HTTPS-ile üleminekul. Sel juhul suunatakse kõik pöördumised aadressile http://www.minukoduleht.ee edasi püsivalt aadressile https://www.minukoduleht.ee. Kui vanasti tähendas püsiv ümbersuunamine uuele aadressile Google´i otsitulemustes umbes 15% kehvemat tulemust, siis umbes aasta tagasi muutis Google oma poliitikat ja enam ümbersuunamised esindatust Google´i otsingutulemustes ei mõjuta.

Kood 302 aga tähendab, et kõik pöördumised veebiaadressile suunatakse mõnele uuele aadressile edasi ajutiselt. Kui kaua see ajutiselt on, seda pole kuskil standardis kirja pandud.

3xx Redirect

 

Kuidas oma koduleht uuele aadressile suunata?

Vahemärkusena ka väike õpetus, kuidas oma vana koduleht uuele aadressile suunata. Selleks tuleb vana kodulehe kataloogi (FTP-kliendiga) tõsta .htaccess nime kandev tekstifail, mille sisuks võiks olla

# Suuname vanalt aadressilt uuele domeenile www.uusaadress.ee
Redirect 301 / http://uusaadress.ee/

Pärast selle faili lisamist oma vana domeeni juurkataloogi suunataksegi kõik päringud sealt edasi uuele aadressile, püsivalt.

Ajutisel suunamisel kirjuta aga .htaccess faili numbri 301 asemel 302.

4xx Client Error

Kahtlemata on suurim staar selles serverikoodide grupis "Error 404" ehk "lehekülge ei leitud". Vaata Error 404 lehekülgede parimaid näiteid siit: fab404.com.

Kuid numbriga 4 algavaid serverikoode on teisigi. Kõik nad tähendavad, et klient (tavaliselt veebikülastaja koos oma veebilehitsejaga) on teinud mingi vale päringu. Näpuga saab, aga ei pea näitama veebi külastaja peale.

"400 Bad Request" tähendab, et pöördumises tehti mingi viga: kas oli veebiaadressi süntaks vale, oli see liiga pikk või eksisteeris mõni muu viga. Eks tuleb siis oma veebiaadress üle vaadata ja parandada, kui vaja.

"403 Forbidden" on "Error 404" järel ehk teine tuntuim veateade. Reeglina tähendab see, et kasutajal pole õigusi antud lehekülge näha. See kas eeldab sisselogimist või on mingite muude parameetrite alusel külastajale antud pöördumise puhul keelatud. Proovi samale lehele uuesti pöörduda peale seda, kui oled sisse loginud.

"404 Not Found". Legendaarne veateade ütleb, et hetkel pole veebiaadressilt sisu kättesaadav. Samas ei välistata, et tulevikus on.

"408 Request Time-out". Aeglase serveri või aeglase ühendusega võib lõpuks saabuda selline veateade. Server küll ootas, kuid ei jõudnud ära oodata külastaja päringut. Teha pole muud, kui oma päringut korrata.

"429 Too Many Requests" tähendab, et sama kasutaja on teinud liiga palju päringuid ja peaks nüüd mõneks ajaks pausi tegema.

4xx Client Error

 

5xx Server Error

Numbriga 5 algavad vastused päringule on juba kodulehe omaniku jaoks tõsisem peavalu. Kui "Error 4xx" puhul võis veel süüdistada külastajat vale päringu esitamises, siis kõik "Error 5xx-id" on juba serveri sisemised vead.

"500 Internal Server Error" näitab, et midagi on kodulehe tarkvaraga juhtunud, aga mida, seda ei ole võimalik veateatega öelda. Kodulehe tarkvara vajab kas taaskäivitamist või parandamist.

"503 Service Unavailable" on samuti vägagi levinud veateade ja annab probleemi kohta natuke rohkem teada kui "Error 500". "Service Unavailable" tähendab, et teenus on kas ülekoormuse all (pühjuseks küberrünne, vale seadistus või liigne koormus) või on vajaminevad teenused ajutiselt peatunud. Tegemist on ajutise iseloomuga probleemdiega, aga kui see juhtub sinu kodulehel, siis tuleks kindlasti sekkuda ja uurida, mis on vea põhjuseks.

"507 Insufficient Storage". Nagu nimi ütleb, sai serveris ruum otsa. Tõenäoliselt on põhjuseks mõni vigane protsess, mis kogu vaba kettaruumi täis kirjutanud või on tellitud teenuse maht täis saanud ja vaja lsiaruumi kõvakettal.

Veateadetega oma kodulehel peab silmas pidama, et jagada tuleb õige kogus infot. Lihtsalt veateate kood ei ütle tavakasutaja jaoks midagi, liiga detailne kirjeldus aga avab häkkeritee võimalused tutvuda kodulehe nõrkustega.

5xx Server Error

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00