12 soovitust: kuidas küsida ChatGPT-lt õigeid küsimusi?

Veebirebane
20. apr 2023

Uusim ja moodsaim keelemudeli tehisintellekt ChatGPT on osutunud tõhusaks tööriistaks nii turunduses, sisu loomises kui isegi programmeerimises. Siin on väike teejuht, mida ja kuidas tasub roboti käest küsida, et saada endale sobivaid tulemusi.

1. Kõige tähtsam on jääda konkreetseks

Kui küsimus on liiga üldine, saab ka täiesti ümmarguse mittemidagiütleva vastuse- ChatGPT on selles väga osav. Seega määra kohe ära, mis edasi juhtuma hakkab: kas soovid saada infot, arendada vestlust, lahendada probleemi või soovid, et masin kirjutaks valmis mõne kindlas žanris teksti (luuletuse, essee, artikli, tootetutvustuse, kodulehe sissejuhatuse, programmikoodi jne).

2. Jää lühidaks

Olgugi, et uusim keelemudel "sööb" juba 25 000 sõna, jää oma küsimuse esitamisel siiski piisavalt lühidaks, et masin oskaks vastust täpselt välja "mõelda". Hoia oma lause lühike ja asjakohane, väldi tarbetuid ja mitmeti mõistetavaid sõnu, mis võivad viia masina vastamisel hoopis mittevajalikku suunda.

Kuna tegemist on tehisintellektiga, siis pole vaja alustada viisakuste või pika sissejuhatusega, vaid kõige targem on ikka ja alati kohe asja kallale asuda.

"Kirjuta artikkel teemal X" on tõhusam, kui küsimus "Kas saaksite palun kirjutada mulle lõigu selle teema kohta, mille nimeks on X?"

Ehkki vastus võib olla mõlemal juhul sarnane, võib mõnikord liigne viisakus ja sõnaohtrus masina segadusse viia. Pealegi on pika jutu kirjutamine asjatu ajaraiskamine nii inimesele kui ka hiljem arvutile arusaamiseks.

3. Kasuta loomulikku kirjakeelt

Pole mõtet hakata masinale nagu programmeerija käske ette valmistama või märksõnu järjest tulistama. Kasuta hoopis loomulikku kirjakeelt, sest just selle peal on idufirma OpenAI treeninud oma tehisintellekti. Andmetes, mille peal masinõpet tehti, on meeletu hulk inimeste endi loodud korrektseid tekste ja neist saabki masin kõige paremini aru.

4. Väldi mitmeti mõistetavust

Kui inimesed saavad sarnastest sõnadest, millel on mitu tähendust, tänu kontekstile ikka aru, siis masina võivad need teinekord segadusse ajada või saab vastuse hoopis sõna mõne teise tähenduse kohta, kui küsija mõtles.

Pea meeles, et masinat saab ChatGPT vestlusaknas alati peatada, öeldes "Stopp!" või vajutades vastavat nuppu.

Dall-E
Nii kujutas üks teine tehisintellekt, pilte joonistav Dall-E, ette juturobotit ChatGPT inimestele tekste kirjutamas.

 

5. Esita oma küsimuse kontekst

Just eelmist soovitust silmas pidades esita oma küsimusega ka selle kontekst, et oleks võimalik aru saada, millist sõnade tähendust mõeldi ja mis teemal soovitakse vastust saada.

ChatGPT-l saab aga enne küsimuse esitamist lasta analüüsida, kuidas ta saab aru mõnest mitmetimõistetavast sõnast või mõistest, millel on mitu tähendust.

6. Kasuta oma küsimuses märksõnu teema selgitamiseks

Kui tahad mõne teema kohta lähemalt teada, paku välja märksõnad, mis võiksid olla vastuse juures abiks.

Kui aga tahad saada sisu, mis oleks optimeeritud otsingumootorile, paku märksõnu, mida sooviksid, et ChatGPT oma vastuses kasutaks. Nii saad kaks ühe hoobiga - soovitud teksti ja see on kirjutatud veel ka otsingumootori jaoks sobivaks.

7. Kirjelda, kellele tahad vastust saada

Üks hea võimalus vastuse stiili ja keerukust ette määrata on öelda ChatGPT-le, kelle jaoks peaks see vastuse valmis kirjutama. Näiteks võiksid temalt küsida "seleta seitsmeaastasele lapsele, mis on tuumareaktor ja mida see teeb?"

8. Määra vastuse stiil: tehisintellekt oskab teksti kirja panna kõikmõeldavatel viisidel

Kui oled kunagi luuletuse kirjapanemisega tunde higistanud, siis nüüd saad ChatGPT-lt küsida mis iganes teema kohta ja vastuse luule vormis kirja panna. Kuid mitte ainult. Võid soovida ka uudislugu, esseed, poeemi, põnevuslugu, muinasjuttu, et jutus kõik sõnad algaksid sama tähega, rääkida teemakohane anekdoot jne. Kõik on võimalik.

9. Kasuta tehisintellekti tõlgina

Täiesti üllatuslikult on avastatud, et ehkki ChatGPT pole tõlkerobot, suudab see väga hästi ühest keelest teise tõlkida. Veelgi enam - tõlkimisel võid samamoodi paluda seda teha erinevates stiilides ("tõlgi see tekst eesti keelde nii, et oleks mõistetav seitsmeaastasele lapsele") või ütle ette, et tehtaks pikast tekstist mõnest lausest koosnev sisukas kokkuvõte. Saab ka vastupidi: anna ette "jutupunktid" ja lase kirjutada sellest pikem lugu soovitud keeles.

Foto: Dall-E

 

10. Küsi lihtsamaid programmijuppe

Uusim keelemudel GPT-4 võib juba terve kodulehe koodi kokku kirjutada, kuid vajab veel kontrollimist, sest "hallutsinatsioonid" ehk juhuslikud vead esinevad ka selle mudelil. Samas on ChatGPT hea lahendus mõne lihtsama koodijupi küsimiseks, mille ise otsimine või kirjutamine võtab palju aega. ChatGPT võib vajaminevas programmeerimiskeeles selle hetkega välja pakkuda.

11. Lase tehisintellektil teksti pikendada või lühendada

Kui sul on vaja kodulehele ära mahutada ühepikkused tekstid näiteks tootetutvustusse või mitmeveerulisse tabelisse, on hea võimalus lasta tekst paraja pikkusega kokku kirjutada ChatGPT-l. Ütle, kui pikka on vaja, anna ette lähtetekst ja hetke pärast on soovitud tulemus olemas.

Kui soovisid pikemat teksti ja masin jäi poole lause pealt seisma, siis ütle "jätka" ning ChatGPT loob teksti pooleli jäänud kohast edasi.

12. Paranda masinat, kui vastus on vale

ChatGPT teeb vigu, kuid annab alati sorava vastuse, mis võib tunduda pealtnäha õige. Seega kontrolli faktid alati üle, kui tekib kahtlus ja anna sellest ka tehisintellektile teada. ChatGPT võib peale parandamist või üle küsimist anda järgmisena juba õige vastuse.

Ütle näiteks, et see fakt ei vasta tõele, kas võiksid välja pakkuda teise vastuse? Kindlasti peab ka meeles pidama, et ChatGPT teadmiste lõpp-punkt on 2021. aasta septembris, seega ei pruugi see teada uuemaid arenguid või sündmusi.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00