Spetsialist vastab: kas kodulehele saab videoklippe teha ka telefoniga ja mida sel juhul silmas pidama peaks?

Glen Pilvre
15. mai 2017
5 min lugemine

Kui videokaamerat käepärast pole, siis kas kodulehele võik video teha ka lihtsalt nutitelefoniga? Teatud olukorras põhimõtteliselt küll, aga samas tuleb silmas pidada ka heli ning telefonide iseärasusi, rääkis meile spetsialist Glen Pilvre TehnikaTV-st.

Kas telefon on piisav tööriist, et ettevõtte veebilehe jaoks videot teha?

See oleneb ettevõttest ja sellest, mida tähendab "piisav". On selge, et tänapäeval saab telefoniga väga kena video teha, kui vähegi silma on, sest kaamerad on tipptelefonides korralikud. Küsimus on pigem selles, milline see video monteeritud kujul olema saab.

Telefonide puhul on oluliseks faktoriks objektiivi vaatenurk, mis on enamasti küllaltki lai. See tähendab, et kui tahad intervjuud tehes lähikaadrit salvestada, siis pead inimesele üsna lähedale minema. See pole aga kõige parem, kuna võib pilti moonutada või pildile jääb rohkem tausta ja vähem subjekti.

Siin tasub aga positiivselt ära mainida uus iPhone 7 Plus, millel on kaks kaamerat, millest ühel on kitsam vaatenurk, et jäädvustada ilusamat portreepilti.

Kui me räägime vlogist või klipist, kus keegi juttu räägib, siis on oluline, et kaader oleks ilus, helisalvestus oleks ilus ning siis juba ongi põhimõtteliselt hea. Suuresti kehtivad samad reeglid, nagu tavalises videomaailmas. Telefon on lihtsalt üks kaamera ja see, kui hästi või halvasti sa selle kaameraga ringi käid, ei sõltugi nii väga enam kaamerast, vaid ringikäijast.

Kui videot on vaja hiljem monteerida, tasub ka arvestada video pakkimisastmega ehk sellega, milline on video bitrate ehk infovoog. Suurem infovoog tähendab paremat kvaliteeti, aga võtab rohkem salvestusruumi, väiksema bitrate'ii puhul võib olla pildis näha häireid ehk artefakte, eriti siis, kui video lahti või kokku pakkida, mis montaažis paratamatult juhtub.

Seega, tehnilises mõttes miks mitte: telefoniga saab video teha küll, kuid iga tehnika nõuab natukene oskuslikku kasutamist ja ka mobiiliga saab teha väga ilusaid asju, kui need oskused on olemas.

Kas telefon on piisav ka heli salvestamiseks?

See sõltub jällegi telefonist. Näiteks iPhone salvestab videole vaid monofoonilist heli, nagu ka Google Pixel. Intervjuu kontekstis pole see halb, aga näiteks muusika salvestamisel oleks stereo kahtlemata ägedam.

Kui keskkond on vaikne, siis telefoni mikrofon on osadel mudelitel heli salvestamiseks täiesti sobilik, aga muidugi, kui on mürarikas koht ja inimesed ümberringi räägivad, siis oleks mõistlik kasutada välist mikrofoni.

Vanasti olid näiteks Nokiad väga hea helisalvestusega. Siinkohal meenub Nokia PureView 808, tänapäeval salvestavad heli aga väga hästi ka Sony telefonid ning positiivselt üllatas uus Huawei P10.

Erinevusi on ka mobiilide helisalvestuse dünaamikas. Kehvemate mudelite dünaamika on väike, mis tähendab, et tugevamad helid, näiteks kontserdiheli, salvestuvad moonutusega ja vaiksemas helis on sahin.

Telefonidega saab olenevalt mudelist ühendada lipsumikrofone ning ka telefonide enda handsfree-lahendused toimivad osaliselt, kuid eks see nõuab lihtsalt natuke nikerdamist, aga on tehtav. Jutu salvestuseks on aga lipsumikrofon kindla peale minek.

Alati on võimalik kasutada ka välist diktofoni ning salvestada heli eraldi ja see pärast pildiga järeltöötluses kokku liita.

Milliseid lisavidinaid veel oleks vaja hankida?

See sõltub sellest, mida on vaja teha. Käepidemete maailm on lai ning algab juba sellest, et võtad lihtsalt telefoni ja paned selle klambri vahele, millel on raskem käepide küljes. See on ka sobiv lahendus, kui tahad lihtsalt ringi käia ja aeg-ajal salvestada niiöelda laskevalmis kaameraga.

Valikus on gimbalid. Kui sa soovid selle abil liikudes stabiilsemat pilti salvestada, siis Eesti kaubandusvõrgust meenub esimesena DJI Osmo Mobile. Samas, kui tahad lihtsalt staatilist pilti, siis on vaid vaja statiivikinnitust.

Kas on vahet, millist kaamerarakendust kasutada?

Kui tahad pärast videot monteerida erinevatest klippidest, siis on oluline, kui ühtlasena on võimalik materjal salvestada ehk kas säritus ja valgetasakaal on alati samad. Kui need sätted on võimalik rakenduses lukustada, siis oleks see ideaalne.

Kui tulistad lihtsalt püstolreporteri stiilis videot lahinguväljalt, siis pole see nii oluline. Pane lihtsalt rakenduse automaatsätete peale ja anna minna.

Siiski on videot tehes kirjutamata reegel, et kui on mitu klippi, siis tuleks need kenama lõpptulemuse nimel salvestada võimalikult sarnase koloriidiga. Sellega tuleks kohe filmimisel arvestada ja see põhimõte kehtib nii telefoniga kui ka tavalise kaameraga filmides.

Millist telefoni video tegemiseks eelistada?

Pildi poolest on väga hea valik kahe objektiiviga iPhone 7 Plus, kuid selle puhul peaks meenutama, et stereohelisalvestust tal sisse ehitatud pole.

Head heli ja pilti salvestab ka uus Huawei P10. Sellel on väga hea stabilisaator ning pilti on võimalik käsitsi väga palju reguleerida. Androidi-maailmas oleks see praegu minu esimene valik.

Halba ei saa öelda ka Samsungi kohta, mille mudelitel on viimastel aastatel väga head kaamerad olnud. Samuti sobivad video salvestamiseks hästi Sony tippmudelid.

Glen Pilvre

TehnikaTV on Motors24 portaalis ilmuv iganädalane tehnikasaade.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00