Neli võimalust, kuidas oma koduleht kohe kiiremaks teha

Kui koduleht laeb aeglaselt, siis on sel kaks negatiivset mõju. Esiteks - külastajad ei jaksa ära oodata lehe lõpuni laadimist ja lahkuvad ning võib-olla ei tulegi enam tagasi. Teiseks - ka otsimootorid "karistavad" aeglase lehe eest, Google näiteks hindab väga kõrgelt mobiilse versiooni kiiret laadimist ja tõstab otsingus ettepoole need lehed, mis laevad mobiilis kiiremini.

Siin on mõned lihtsad võtted kodulehte kiirendada ilma uut veebi tellimata.

1. Kasuta uusi pildiformaate

Kodulehe brauserisse laadimisel on ühed kõige enam aega võtvad failid pildid. Nende mahtu saab vähendada kvaliteedis kaotamata.

Kui oled harjunud lisama fotosid JPEG- või PNG-formaadis, siis proovi nende asemel uusimaid pildiformaate, mis kasutavad paremat pakkimistehnoloogiat, vähendades pildi mahtu ja säilitades samas kvaliteedi. Sellised uued Google´i poolt soovitatud formaadid on JPEG 2000, JPEG XR ja WebP. Ava pilt mõnes pildiredaktoris ja vali salvestatavaks formaadiks mõni nimetatu.

2. Kasuta puhverdamist (Cache)

Enamlevinud sisuhaldustarkvaradel on kõigil olemas võimalus sisse lülitada puhverdamine - sel juhul ei laadita populaarsemaid lehti kasutaja arvutisse sisu iga kord uuesti arvutades, mis nõuab serveriressurssi ja aega, vaid võetakse valmis arvutatud veebi kood HTML-ina andmebaasist, mis on palju kiirem ja ressursisäästlikum.

Wordpressil on puhverdamise jaoks kasulikud lisamoodulid W3 Total CacheWP Super Cache ja Cache Enabler. Drupalis on puhverdamise moodul sisse ehitatud, seda saab seadistada Performance / Jõudluse menüüst seadistuste alt.

3. Väldi liigset graafikat ja animatsioone

Väga tihti paluvad veebilehtede omanikud arendajal teha päisesse "mõni lahe slaider, mis pilte vahetab" või taustavideo, mis pidevalt jookseb. See oli trendikas mitmeid aastaid tagasi, nüüd mõjub usaldusväärsena lihtsus ja puhtus. Nn slaidivahetajad on väga ressursimahukad ja teevad kodulehe aeglasemaks, samas pole neist eriti palju kasu, sest inimesed ei jää kodulehele ootama piltide aeglast vahetumist.

Asenda slaidikerijad korralike piltidega, millele vajadusel lisada selgitav tekst või pealkiri. Võtab vähem ruumi, on soliidsem ja tõstab kodulehe otsingutulemustes ettepoole, kuna allalaadimise kiirus paraneb.

4. Eemalda kõik träkkimiskoodid ja mujalt allalaetav materjal, mida pole vaja

Kuigi sinu veebiserver ja kodulehe kood võivad olla optimeeritud ja kiired, saavad kodulehe aeglaseks teha mujalt veebist allalaetavad komponendid.

Proovi nende hulk viia miinimumini, kustuta kõik mittekasutatavad nn Tracking Code´id, mujalt veebidest allalaetavad skriptid ja pildid ning enam ei lohise koduleht kaasa mõne muu aeglase serveriga.

Siin võib vaja minna ka veebiarendaja abi, kuid enamasti on träkkimiskoodid lisatavad ka kasutaja enda poolt. Vaata need kasutajaliidesest üle.

Postitustes proovi kasutada serverisse üleskaetavaid pilte ja väldi kindlasti piltide viitamist teistest serveritest. Esiteks - see paneb kodulehe sõltuma mõnest välisest serverist, mis halvemal juhul võib maas olla ja katkise pildiga ka sinu kodulehe koledaks teha, teiseks võivad mujal asuva pildi oma kodulehel näitamisega tekkida ka autoriõiguste küsimused, kas sul on üldse õigust seda fotot näidata ja kasutada.

Kui oled kodulehe kiiremaks optimeerinud, proovi siit järgi, kas oli ka mõju. Google PageSpeed Insights annab teada, mida võiksid veel paremaks teha.

Jaga
Nõuandja