Veebid korda - kodulehe hooldus on siiski väga oluline

Piret Sammel
02. jaan 2020
5 min lugemine

Iga koduleht vajab pidevat hooldust ja uuendusi. Kuidas aga peaks üks tavaline veebilehe omanik teadma ja oskama hinnata, mida, millal või kui tihti peab uuendama? Äkki oleks parem üldse mitte puutuda, kui asi töötab? Võib-olla läheb muutma hakates midagi hoopis katki või kaduma?

Mida kodulehe uuendus tegelikult annab?

Regulaarset uuendamist vajavaid komponente on ühel keskmisel kodulehel palju. Näiteks põhiline programmeerimiskeel PHP ja andmebaasi mootor MySQL vajavad vähemalt kord aastas ülevaatust, kas on ikka kasutusel piisavalt uus versioon või vajab see uuendamist. WordPressi versiooniuuendused tulevad välja keskmiselt kolm korda aastas, kuid lisaks tuuma uuendamisele on veel terve suur hulk WordPressi turva- ja pluginaid ehk lisamoodulite uuendusi.

Põhjuseid uuendusteks on mitu ja vaatame nüüd järgi, mis need täpsemalt on.

Turvalisus on esimene põhjus, miks veebilehe regulaarne hooldus on väga oluline. Pole tähtis, kui suur on ettevõtte veebileht, kas see kasutab WordPressi platvormi või on mõnel muul sisuhaldusel tehtud, kas kasutab paljusid plugin´e või mitte - häkkerid kogu maailmas otsivad alati kergelt haavatavaid veebilehti. 

Põhjuseid, miks nad neid otsivad, on mitmeid: näiteks serveriomaniku kulul krüptoraha kaevandamine, andmete varastamine või ka võimsuse varastamine serverirünnakute korraldamiseks teiste vastu. Samuti tehakse SEO rämpsposti kampaaniaid või lihtsalt juhatatakse oluline liiklus mõnda teise hoovi. 

Kiirust tuleb tavaliselt uuendustega juurde. Igal versiooniuuendusel on mitmesuguseid täiustusi, mis muudavad muuhulgas ka veebilehe jõudlust efektiivsemaks. 

Kodulehe külastaja eeldab, et veebileht laeb paari sekundiga, aga kui seda ei juhtu, muutub ta kärsituks ning lahkub pahasena mujale, kui on liiga aeglane. Kiirus mõjutab otseselt ka SEO-d ehk otsimootorile optimeerimist. Uuendades veebilehe PHP vanema versiooni 5.6 uuemale 7.3 versioonile, tõuseb töökiirus ligi 3 korda. 

Usaldusväärsuse säilitamine. SSL sertifikaadiga muutub lehekülg mitte ainult palju turvalisemaks, vaid kliendi jaoks ka usaldusväärsemaks. HTTPS-ühendust kasutavad leheküljed tõusevad otsingutulemustes kõrgemale positsioonile. 

Mida rohkem teha veebilehel sisu ja tarkvara värskendusi, seda rohkem otsingumootorid seda ettepoole tõstavad. Regulaarsed veebilehe värskendused on iga elujõulise SEO strateegia nurgakivi. Sama toimib ka vastupidine: otsimootorid liigutavad teid otsingutulemustes tahapoole, kui veebilehte värskendatakse harva või eemaldavad otsingutulemustest, kui on kahtlus, et leht on nakatunud pahavaraga. 

Kasutajakogemuse parandamine. Kasutajad tahavad, et leht oleks ajakohane, põnev ja mugav kasutada. Vananenud funktsionaalsusi, templiite ja pistikprogramme aga ei pruugita veebibrauserite ja mobiilseadmete uutes versioonides õigesti kuvada.

Kui ettevõtte veebilehe hooldust on mitu aastat edasi lükatud, siis pole see koduleht enam kindlasti nutitelefonide ja tahvelarvutite jaoks piisavalt optimeeritud. Kui leht ei ühildu uute mobiilseadmetega (näiteks korraga nii horisontaalset kui vertikaalset kerimist vajavaid lehti on väikeses seadmes väga keeruline käsitseda), siis läheb külastaja konkurendi juurde.

Ajakohastada tuleks kindlasti ka sisu. Keegi ei taha näha vanu kampaaniaid, katkisi linke või kontaktivorme, mis ei tööta. Kas veebilehel on töötajate telefoninumbrid, sotsiaalmeedia ikoonid, hinnakirjad või menüüd ajakohased ja värsked?  Aegunud info veebilehel mõjub iga ettevõtte mainele halvasti!

 

 

Rahaline kokkuhoid.  Hoolduskulude eelarverida jääb väga tihti planeerimata, seda nähakse vaid kui võimalust kokku hoida. Nii ununeb ära, et vananenud leht ei too enam nii palju orgaanilist liiklust ning seeläbi ka müüginumbrid kahanevad. Olete sunnitud rohkem panustama makstud reklaamile. 

Samuti peavad arendajad palju rohkem aega, vaeva ja kokkuvõttes ka raha kulutama uuenduste tegemiseks, mis õigel ajal tehes oleksid olnud kiired ja lihtsad. Mis veelgi hullem - võib tekkida olukord, kus peate tasuma kuluka avariiremondi eest, sest veebileht enam lihtsalt ei tööta. Pikalt hooletusse jäetud kodulehe kordategemine on regulaarsest hooldamisest palju kulukam ning aeganõudvam.

Juba ühe päevaga annab kodulehele heaks päris palju ära teha, kui kavatsed veebi korda teha. Jõuab uuendada tarkvara ja pistikprogramme, viia sisse turvauuendused, eemaldada spam- ehk rämpskommentaarid ja optimeerida andmebaasi.

Veebilehe tervise seisukohalt on parim lahendus igakuine hooldus. Nii on alati keegi teie veebilehel silma peal hoidmas ja vajadusel uuendusi ellu viimas.  Seetõttu küsi ekspertidelt abi ja võta veebilehe hooldus kõigi kõhkluste-kahtluse kiuste siiski ette enne, kui hilja.

Loe lisainfot siit ja tee oma veeb korda!

Piret Sammel

Web Systemsis valmistame kaasaegseid veebilehti, e-poode ja mobiilirakendusi. Loome infosüsteeme ja viime läbi kliendikoolitusi.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00