Veikko Maripuu: idufirmasse pole mõtet üle investeerida

Idufirma asutamisel on rusikareegel see, et mida vähem investeerida, seda suurem on tootlus, lausus ettevõtja ja investor Veikko Maripuu.

Maripuu räägib äriideede arendamise programmi STARTER raames idufirmade rahastamise algtõdedest ehk mida peaks teadma rahast, kui alustada tööd oma esimese firmaga.

"Rusikareegel on see, mille peale suured ega väikesed investorid ei tule, et mida vähem investeerida seda suurem on tootlus. Olen teinud ka ise vigu, kus olen investeerinud palju ning hästi tuleb tagasi ka, aga tootlus jääb väikeseks, kuna investeeringu maht on olnud päris suur," tõdes Maripuu.

Üleinvesteerimist saab vältida nii, et esialgu teha vaid kõige olulisemad kulutused, mis jaotub omakorda etappideks. Ettevõtte tegevus algab kõigepealt ideest ning seejärel jõutakse reaalsete kuludeni. Investori sõnul on esimesed kulutused igal juhul firma asutaja aeg ja säästud.

Sõbrad, pere ja lollid

Väga palju sõltub sellest, kas ettevõtte tegevus on kapitalimahukas: milline on rahavajadus ja millal see on. Kui rahavajadus hakkab suurenema, siis teises etapis jõutakse klassikalise kolme F-ni (friends, family, fools) ehk kus lisaks säästudele tulevad mängu ka sõbrad, perekond ja naiivsed.

"Sealt edasi juba sõltub, kas äriidee on esmakordne või juba tõestatud, mida on ettevõtja teinud, et saaks ideed hästi turundada ning minna näiteks äriinglite juurde," lausus Maripuu.

Kui firma tegevus eskaleerub, siis sageli on kõige rahasöövamad tegevused turundus ja uutele turgudele minek. Teadmaks oma võimalusi eeldab välisturgudele minek turuanalüüsi ja konkurentide tundmist.

Kuidas läbi kukkuda?

Maripuu tõi näiteks, et Kagu-Aasia regioon on suur ning ahvatlev, kuna seal elab 600 miljonit inimest, enamus on alla 40-aastased ning rahvastiku juurdekasv on võimas. Kuid regioonis on kümmekond riiki, kus igas riigis võib juriidiline pool olla väga erinev. Täpselt samamoodi on ka Euroopa Liidu puhul, kus liikmesriikides võivad regulatsioonid väga erinevad olla.

Põhjalik eeltöö on Maripuu sõnul oluline, kuid sellele ei tasu liiga palju aega ja raha kulutada, kuna see ei garanteeri edu. Aga kui eeltöö tegemata jätta, siis läbikukkumise tõenäosus on palju suurem.

Maripuu sõnul tuleb algajale ettevõtlusprogrammides osalemine kindlasti kasuks.

"Starteridea õpetab ettevõtlust ja see on superhea. Ettevõtlus pole ainult suurettevõtjate pärusmaa," märkis ta ja lisas, et ühes ettevõtlusprogrammis osales üks kunstnik, kes teeb omapärast kunsti uue visuaaliga ning ta uuris, kuidas laiemalt tegutseda ning ka see on ettevõtlus.

"Ettevõtluse mõtteviisi ei pea omandama ainult ettevõtja või ärimees. See on laiem tegevus ühiskonnas ning ka omaenda konkreetsete asjade tegemistes," ütles ta.

Lisainfo: starteridea.ee/startercreative

Foto: Postimees/SCANPIX

Jaga
Nõuandja