Erki Veiko Äristarteri 6. saates: peigmehele mõõduülikond selga videokõne abiga

Veebirebane
20. veebr 2022
12 min lugemine

Erki Veiko on müünud kõike veepudelitest mootorratasteni, töötanud paljudes tuntud idu- ja tehnoloogiaettevõtetes Testliost ja Fortumost Skype´ini välja, kuid leidis oma liistud, mille juurde pidama jääda, hoopis mõõduülikondade äris. Pealtnäha e-kauge tegevusala on aga tema sõnul just nüüd jõudnud niikaugele, et omale ülikonda tellides ei pea enam ise kohale minema. Kuidas see kõik käib ja mismoodi Erki just selle äri juurde jõudis, sellest räägib ettevõtjaga Katrin Hinrikus-Karu United Dream Studiost.

Tegelikult on mõõduülikondade äris e-äri potentsiaali kuhjaga, nendib Erki Veiko, sest meestele ei meeldi tavaliselt poes käia, veel vähem kuskil salongis end mõõta. Nii hakkaski bränd Errier.men selles valdkonnas revolutsiooni tegema.

Tänaseks kannavad tema ülikonda näiteks Genka, Ott Kiivikas, Jesper Parve, Jaak Roosaare ja paljud teised ägedad Eesti ja teiste maade mehed ning lisaks ka sajad peigmehed. Erki on kirjutanud raamatu “Kingitus” ning tal on oma Podcast nimega “Ergas”.

Pikk edulugude nimekiri on tekkinud nelja aastaga, mille jooksul Erki Veiko oli töötu. Mõõduülikondade äri sai samuti alguse just sel ajal.

Peigmehed olid terve aasta kadunud

2021. aasta alguses mõtles Veiko, et nüüd on see hetk käes, kui võib oma ettevõtte kinni panna, sest 2020. ehk koroona-aasta käibed olid kukkunud kolinal, ühtegi sündmust ei saanud teha, noorpaarid lükkasid oma pulmasid edasi, peigmehed ülikondi ei vajanud. Siiski hakkas märtsist lumi sulama ja tellimuste arv kasvama, sest juba nähti, et piirangud peagi lõdvenevad ning ees olev aasta sobib pulmade korraldamiseks. 

Nii juhtuski - 2021. aasta suvel toimus hästi palju pulmasid ja sügiseks on tellimused uuel tasemel enam-vähem stabiliseerunud. 

“Võtsin oma pensioni välja, investeerisin selle uuesti ettevõttesse, sest pole plaani veel lõpetada ja nüüd võtsime fookusesse e-kaubandusse,” räägib Erki Veiko, kuidas ta end tulevikuks kindlustas.

“Sain just kätte täiesti uue tehnoloogia baasil valminud mõõduriided,” kirjeldab Erki Veiko uue etapi algust tööstuses, “ja voila! Need mahtusid selga-jalga!” Ehk siis nüüd on võimalik läbi mobiiltelefoni oma keha mõõta ja rätsepaülikonda tellida kohale minemata. “Sa võid olla Pärnus, Valgas, Narvas ja saad endale kulleriga ukse taha tellida just sinu kehamõõtude järgi valmistatud ülikonna,” lisab Veiko, kuidas ülikonna tellimine peaks moodsal e-ajastul käima ja kuidas see nüüb käibki.

“Nii-öelda offline äri tegutseb kõrval muidugi edasi, kus siis mees tuleb minu juurde, mõõdame ta ära ja ta valib kangad, joome kohvi, võtame lonksu viskit ja räägime muidu maailma elust,” selgitab Erki Veiko, aga tema arvates on valdkonna suundumus kindlasti e-kaubandus. “Üle pika aja ma olen millegi üle nagunii põnevil, sest et see revolutsioon, millest ma rääkisin neli aastat tagasi, on nüüd siis päriselt reaalsuseks saamas,” lisab mõõduülikondade valmistaja.

Personaalne lähenemine on hea, kuid mobiiliga tellimine kiirem ja mugavam

Personaalne lähenemine oli küll tema sõnul hästi vahva, sest seda tööd tehes sai nende inimestega headeks tuttavateks, osad nendest on ka Erkiga sõpradeks saanud. Samas kulus ühe inimese kohta ligi neli kuni kuus tundi aega pluss veel toote õmblemisaeg. 

Ühel hetkel ei ole enam realistlik, et hobist ettevõtluseks laienenud äri pikas perspektiivis ellu jääks, e-kaubandus tuli kõrvale võtta. Oma "veebivõluriga" rääkides plaanis ta tuua serveri USAst Eestisse, et hakata siin kohapeal asju ajama. Erki mõtles siis, kus konto teha ja selgus, et Veebimajutus.ee on parem, kuna seal on loogilisem kasutajaliides. 

Nüüd online'is olles tähendabki see, et klientidele muutub teenus palju mugavamaks, sest paljudele meestele siiski ei meeldi väga käia “šoppamas” ja et keegi katsub ja mõõdab. Erki usub, et tegelikult läks mõõtude võtmine nüüd tõesti kliendile väga mugavaks.

Esimesed kliendid tulid autokuulutustest

Erki rajaski oma ettevõtte tegelikult sellepärast, et meestele ei meeldi poes käia, sest enamus tema enda poekogemusi lõppevad pettumusega. tal oli peas kindel ettekujutus, kuidas võiks salong välja näha, kuidas lõhnata jne. 

Siis jäi üle leida esimesed kliendid.

Need sai Erki kätte, helistades meestele, kes müüsid kuulutusteportaalis kalleid autosid ja alustas vestlust nii: “Kas ma saan õigesti aru, et teile ei meeldi poest riideid osta?” 

Arvati, et see on äkki mingi rahvaküsitlus või uuring, aga siis seletas Erki, et tema ettevõte valmistab meestele mõõduülikondasid, vanalinnas on stuudio, astutagu läbi. 

Niimoodi tulidki tuttavate ja pere kõrval esimesed uued nii-öelda võõrad kliendid, kellest üks on Erki sõnul siiamaani väga tore tellija ning väga heaks sõbraks saanud. 

“Sul tulebki leida see see valukoht, mida mehed, naised, lapsed või loomad kindlasti teha ei taha ja sellest perspektiivist pakkuda lahendust,” soovitab Erki alustavatele ettevõtjatele. “Ma ei saa öelda, et hakake nüüd kõik mõõduülikondi tegema, see on siiski keeruline, nõuab metsikut kannatust. Aga kui juba tööks läheb, siis toimivad palju asju iseenesest. Esimesed aastad olid küll sellised, et igal uuel aastal tahtsid uksi kinni panna.”

Ootamatu elumuutus: IT alalt rätsepaks

See oli hea juhus, et Erki Veiko IT alalt hoopis rätsepatööd tegema suundus. Sellele hetkele aitas kaasa koondamine IT firmast. “Siis ma hakkasin suhtlema hästi paljude erinevate elualade inimestega,” meenutab Erki, “uurisin, kus on mõtet aastaid või aastakümneid tegutsema hakata, millega panustada ja riiete teema jäi kuidagi ette.”

Ta käis Tallinnas erinevad butiigid läbi, koges teenindust ja leidis, et see pole siiski päris see, mida tahaks. Samas ei teadnud ta toodetest suurt midagi ning tundus, et pigem pole need rätsepaülikonnad seda raha väärt, kõik tundus jube kallis. 

Mis seal ikka, mõtles värske töötu ja otsustas, et eks tuleb siis ise paremini teha ja millegagi pihta hakata. Alati saab äri alustades ju oma suunda muuta. 

“Nagu suured investeerimisgurud ütlevad, alusta millegagi, küll hiljem saad maha müüa või juurde osta,” räägib Erki Veiko, “aga kui sa ei alusta, siis ei saa mingit kogemust. Leidsin ühe andeka disaineri, kes oli nõus esimesed tooted valmis visandama, siis õmblesime need kokku ja mulle see väga meeldis, see maailm tundus põnev.” 

Tehnoloogia aga huvitas Erkit endiselt, kuigi vahepeal oli saabunud see hetk, millal ta mõistis, kui palju tüütuid asju on vaja teha ja kuigi firmapeod olid lahedad, polnud igapäevane IT-töö enam üldse nii põnev.

“Siis ma mõtlesin, et proovin oma igapäevaellu tuua rohkem meelelahutust,” räägib Erki kannapöördest oma tegevusalas.

Ülikonnaäri on hooajaline nagu põllumajandus

Üks katsumusi valmistav omadus on ülikonnaäril veel, millest peab kindlasti üle saama - see on ebastabiilsus ja hooajalisus. Kui kevadel ja suvel leitakse ülikondade tegija ise üles, helistatakse ja tellitakse, siis detsember ja jaanuar on madalseisus. “Mõtlesin, et olen juba suht tehtud mees, presidendi vastuvõtuks tellitakse, aga siis tulid detsember ja jaanuar ning mõni aasta oli lihtsalt nii sügav madalseis, et tundus, nagu teen midagi valesti,” meenutab Erki Veiko, “äkki ma teen kõike valesti, äkki ma ei tea midagi, mis turul toimub.” 

Kui aga iga-aastaselt oli sama kogemus, siis selgus, et paljud ärid on niimoodi hooajalised ning see on normaalne, see on nagu põllumajandus. 

“Ma alguses lihtsalt ei arvestanud sellega nii palju,” tunnistab Erki. “Mõtlesin, et kui äri läheb käima, siis jääbki nii.”

Kodulehti tekkis 30 versiooni

Koduleht Errier.ee sündis üsna kohe stuudio avamisega samal ajal, kuigi füüsiline koht oli alguses kõige tähtsam.

Alguses sai tehtud ligi kolmkümmend erinevat versiooni kodulehti, iga paari nädala tagant sai seda uuendada, sest Google'iotsingu jaoks pidi see hea olema. 

Kõige esimene kodulehe versioon oli Erki arvates lihtsalt hästi armas ja naljakas, nagu mingi väike kutsikas, nunnu ja lumivalge. Mõned versioonid olid nagu visiitkaardid - vaid telefoninumber ja e-posti aadress, millest tegelikult tihtipeale piisabki.

“Paar aastat tagasi ma avastasin sellise teenuse nagu kalendri, mis on geniaalne ja ma ei saa aru, miks seda rohkem ettevõtteid ei kasuta,” soovitab Erki Veiko. “Läbi selle saab ju broneerida otse sinu kalendrisse endale aja. Kõik ilusalongid ja teenindused võiksid seda kasutada, see on minu meelest kõige odavam ja kõige kasulikum ning sa ei pea kogu aeg kohal passima, vaid tuled siis, kui klient tuleb. Ta ei pea sulle helistama, ei pea tühje e-kirju põrgatama stiilis “Kuule, millal sul aega on?”."

Kui kliendil tuleb midagi vahele, siis saab broneeringut mõistliku aja jooksul muuta.

Iseteenindus aitab kõigil aega kokku hoida

Iseteenindus on lähiaastate põhiline võtmesõna, mis aitab aega mõlemal kokku hoida - nii kliendil kui teenuse pakkujal.  

Erki tõdeb, et ta ei käi isegi enam sellistes toidupoodides, kus pole iseteeninduskassat, ta hakkas selle järgi väga selgelt valima tooteid ja teenuseid, mida saab ise teha ja et ei peaks inimestega ise midagi kokku leppima.

Erkile meeldivad iseteeninduskassad, kuna saab ise omas tempos rahulikult tegutseda ja just sellepärast tekkis see suundumus ka e-äris: “me ehitame nüüd e-teeninduse nii põhjalikuks ja nii arusaadavaks kui võimalik, lisame sinna selgitavad videod, et sul ongi nüüd aega oma mõnusas kodus mis iganes hetkel välja valida endale täpselt sellised riided ja sa tead, et see tuleb täpselt selline, nagu tahad, see on tõesti äge!”

Selline on Erki arvates tulevik ka rätsepatöödel ja kuna inimeste aeg on väga kalliks läinud, siis ülikonna pärast Tartust Tallinnasse kaks tundi sõita ning kohapeal veel paar tundi "hängida" pole mõtet. Tagasisõit võtab samuti kaks tundi ja nii kujuneb kogu proovimise ajaks juba pea terve päev, mille asemel võiks puhata, hobidega tegeleda vms.

Pulmaülikond videokõnega

Miks mitte tellida pidulikumaks juhuks, näiteks pulmadeks, ülikond veebist? Erki Veiko arvates on see täiesti mõeldav: “Seda võib ka niimoodi teha, et teeme näiteks videokõne, ma ehitangi nüüd sellist lahendust meie stuudiosse, et kõik kangad on väljas ja saab valida värvide või hinna järgi. Me võime peigmehega lihtsalt videosilla vahendusel valida talle nagu kohapeal. Ta saab üsna lähedase kogemuse kohal käimisele. Mitte et ma ei taha inimestega kohtuda, mulle enamasti meeldib inimestega suhelda, aga võib-olla peab klient Soomes töötama ja tal on pulmad kahe kuu pärast, tingimata ei pea siis kohale tulema. See on nagu mõistlik plaan B.” 

“Mõned inimesed ongi hästi põhjalikud,” räägib Erki kogemusest ühe sõbraga, kes käis neli korda kangast valimas, kokku kaheksa tundi kulus kangavalikule. “Ta vaatas kõik läbi, mul oli üle tuhande kanga tol hetkel ja ta välistas tuhandest üheksasada, ülejäänud sajast hakkas siis edasi välistama.” 

Teine juhus oli naisega, kes ütles mehele, et abiellume sinises ülikonnas. Salongist leiti kliendile kolm kangast ja kahekümne minutiga oli sobiv valitud. Inimesed on erinevad ja sellepärast ongi hea, kui on erinevad lahendused erinevatele inimestele nii kohapeal kui e-teenustena. 

Erki Veiko intervjuu teist osa Äristarteri 6. saates, kust selgub, mismoodi ikkagi suurest madalseisust välja tuldi, saab näha ja lugeda juba siitsamast blogist üsna pea.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00