Embed - sängita oma kodulehele põnevat meediat

Veebirebane
10. aug 2016
4 min lugemine

Kui hiljuti oli Veebimajutuse blogis juttu sellest, kuidas veebilehele pilte leida nii tasuta kui väikese tasu eest, siis veelgi põnevam võimalus oma kodulehele meediat saada on sängitamine ehk embedimine. 

Sõna "embed" on keeruline tõlkida. Kui tavasõnastik annab vasteks “sängitamine” või muud luulelist, siis tehnikasõnastikud pakuvad välja vahelelükkamist, sobitamist või manustamist. Eesti Keele Instituudi sõnastikust leiab veel ühe hea tähenduse - “osaks saama”, mis sisult ongi üsna täpne. Embed tähendab mõne tuntud veebisaidi pildi, video või tekstipostituse lisamist oma kodulehele nii, et see saab kodulehe “osaks”, ilma et oleks kuskilt teiselt saidilt mõnda pilti või videot ära näpanud.

Oma kodulehe postitusse tuleb lisada HTML-kood, mis kuvab teise veebisaidi sisu ega kopeeri midagi teiselt lehelt sinna, kus sisu näidatakse. See on nagu ilusti kujundatud lukuauk, kust saab vaadata mõnda Flickri-pilti või Twitteri-säutsu. 

Kuidas näiteks YouTube´i videoid oma teksti vahele HTML-is paigutada vastava koodiga? 

Selleks tuleb valida YouTube´i lehel video alt “Embed”, võtta seal all lahtris olev HTML-kood ja kopeerida oma kodulehel sobivasse kohta teksti vahele, kui sisestusaknas on samuti HTML-koodi näitamise vaade. 

Kui näigeks Tartus Riia maanteel kujutatud uputust ka mõnes oma tekstis näidata, siis tuleb HTML-is õigesse kohta pista selline koodijupp:

<iframe width="680" height="415" src="https://www.youtube.com/embed/Jb7BVeEH5RQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Siin on ka mõned numbrid, mis võivad vajada kohendamist, näiteks laius (“width”), sest dünaamilise, kohanduva veebikujundusega oleks hea, et ka video suurus vastavalt seadme akna suurusele sujuvalt muutuks ja täidaks kogu ettenähtud ruumi. Siis antakse laius protsentides (100%) ja kõrgusele piiranguid ei seata.

Samamoodi saab teha ka Facebooki, Twitterisse, Pinteresti, Instagrami või mujale sotsiaalmeediasse tehtud postitustega. 

Tegelikult on selliseid veebe tuhandeid, kust saab lihtsa koodiga sisu ka oma lehel näidata. Ja on olemas ka juba aastaid vana standard, mis selliseid koode ohjab - oEmbed.

Mis on oEmbed?

oEmbed on standard, mis ühendab neid kõiki . Lihtsalt öeldes on oEmbed kokkulepe, kuidas näiteks oma veebilehele lisada mõni manustatav sisu, teades vaid selle sisu veebiaadressi. On ju lihtne: lisad koodi vaid YouTube´i veebilingi ja see teisendatakse automaatselt videoaknaks, kus saab mängima panna soovitud video.

Nii lihtne see tegelikult ongi ja töötab enamuses tuntud sisuhaldustarkvarades:

Drupalile on moodul oEmbed
Wordpressis saab kasutada Embedsi

Mida saab niimoodi oma kodulehele lisada?

Kahjuks ei tee oEmbed ja seda standardit toetavad lisamoodulid iga veebiaadressi ilusaks meediasisuks sinu kodulehel. Kuid tuhanded toetatud teenused katavad peaaegu kogu tuntud sotsiaalmeedia ja kui on soov kellegi ilus pilt, video või mõttetera ka oma blogis või veebis nähtavaks teha, saab embedimisest abi.

On see seaduslik? Enamasti küll, sest suured veebiportaalid märgivad sel juhul alati oma kasutajatingimustes ära, et nende keskkonda postitatud sisu võidakse embed-koodi kaudu jagada ka teistele lehtedele. 

Tuntumad teenused, mille sisu saab embed-koodiga oma kodulehel näidata, on näiteks järgmised. Aga need on tõesti vaid mõned tuntumad.

Videod:

Flickr
DailyMotion
Facebook
TED
Vimeo
YouTube

Fotod:

Flickr
Instagram
Photobucket

Muud tekstid-pildid:

Google Maps
Scribd
SlideShare
Spotify
Twitter
Pinterest

Seega, kui tundub liiga keeruline otsida Twitteri, YouTube´i, Facebooki või mõne muu veebikeskkonna nn embed-koodi ja seda oma kodulehe jaoks kohendada, uuri hoopis, kas kasutataval sisuhalduse tarkvaral on mõni laiendusmoodul, mis toetab oEmbedi ja ilusa video, pildi või olulise Twitteri säutsu lisamine oma postitusse pole enam midagi muud, kui vaid lingi lisamine. Ülejäänu teeb ära juba tarkvara. 

Proovi järgi:
Iframe.ly on üks neist teenustest, mis vastavalt oEmbedi standardile teisendab sisestatud URL-i ehk veebiaadressi vastavaks embed-koodiks, et saaks lihtsalt oma kodulehele lisada. Proovi siit: iframely.com/embed. Teine sarnane teenus on Embed.lyembed.ly/embed.

Neil lehekülgedel saad proovida, kas veebileht, kust tahad sisu oma kodulehele manustada, ka vastavat võimalust toetab.

Algne artikkel avaldati Geenius.ee lehel meie blogis.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00