Ekspert õpetab: mis on SEO ja kas saad seda ka ise teha?

Johannes Kanter
13. okt 2017
4 min lugemine

Veebilehtede üheks kuumimaks märksõnaks on viimasel ajal SEO ehk lehe optimeerimine otsingumootorite jaoks, selleks, et konkreetne veebileht näiteks Google'i otsingus esimeste sekka jõuaks. Mis see protsess endast aga täpsemalt kujutab ning kas sellega saaks hakkama igaüks, selgitas Johannes Kanter agentuurist WINK.

Mida lehe optimeerimine otsimootorite jaoks endas kujutab?

Kodulehe optimeerimine on protsess, mis hõlmab endas mitmesuguseid tegevusi. Esiteks tuleb alustada märksõnade analüüsist. Enne optimeerimiste tegemist on vaja teada, milliste märksõnadega on üldse mõistlik otsimootorites nähtav olla. Arvesse tuleb võtta otsingumahtu, konkurentsi ja ka ostuhuvi ehk commercial intenti.

Märksõnade valikule järgneb olemasoleva sisu optimeerimine. See hõlmab endas tihti sisu restruktureerimist kui ka juurde kirjutamist. Oluline on jälgida, et igale valitud märksõnale vastab üks veebi alamleht, mis on ka sellele märksõnale optimeeritud. See tähendab, et märksõna oleks leitav lehe pealkirjas, sisu pealkirjas, sisus ja lehe URLis.

Kui sisu on struktureeritud ja märksõnadele optimeeritud, siis tuleks ka üle kontrollida, kas veebileht on tehniliselt heas korras või mitte. Järjest olulisemaks on muutunud kasutajakogemuse signaalid, mille alusel otsingumootorid veebilehte otsingutulemustes näitavad.

Näiteks tuleks keskenduda sellele, et veebileht laeks kiirelt, oleks turvatud ühendusega ning mobiilidele optimeeritud. Lisaks on oluline, et külastajad jääksid veebisisu lugema kauemaks, kui nad seda teeksid konkureerivatel lehtedel.

Kuidas protsess tehniliselt välja näeb?

Lähenemisi on mitmeid. Meie alustame agentuurina alati kliendi äri eesmärkidest. Sealt edasi saame koostada plaani, mille alusel otsingutulemustes nähtavust hakkame parandama.

Tehnilisest aspektist küsime kliendilt ligipääsu veebilehele ja serverile. See on vajalik, et saaksime viia sisse muudatusi sisus ja koodis, muutes veebilehte kiiremaks ja kasutajasõbralikumaks.

Mis on need aspektid, mida otsingumootorid vaatavad?

Otsingumootorite peamine huvi on pakkuda otsijatele kõige paremat tulemust oma otsingusõnale. Seega on oluline muuta oma veebileht otsingumootorile loetavaks ja samas ka luua sisu, mis on konkureerivast sisust oluliselt parem. Kui veebileht õnnestub ka kiiremaks ja üldiselt kasutajasõbralikumaks muuta, siis sealt tuleb ainult plusspunkte.

Täpset valemit, mille alusel otsingumootorid otsingutulemusi järjestavad, keegi ei tea. Kogemustele tuginedes on aga alati kõige olulisemal kohal hea veebisisu, mida otsijad ka lugeda tahaksid.

Sellele lisaks vaatavad enamik otsingumootoreid, kui palju on sellele lehele viidatud teistelt lehtedelt. Mitu linki ühele veebilehele on indikatsioon, et seal on hea sisu, mida peaks otsingutulemustes kõrgemal positsioonil näitama.

Kui keeruline see protsess on?

Veebilehe optimeerimise protsess ei ole keeruline, kuid see vajab aega ning oskusi erinevatest valdkondadest.

Küll aga on keeruline leida üht SEO eksperti, kes oskab veebilehte optimeerida tehnilisel tasemel, mõelda strateegia peale, analüüsides märksõnu ja konkurente ning sealjuures kirjutada veel head veebisisu. Seega on eduka SEO tegemise taga üldiselt terve meeskond, mille liikmed oskavad mõelda konkreetse ettevõtte eesmärkide peale, oskavad kirjutada head veebisisu ja teostada vajalikke tehnilisi optimeerimisi veebilehe koodis.

Kas sellega saaks ka tava-inimene ise hakkama?

Veebis on palju materjali SEO tegemise kohta olemas ja midagi keerulist siin iseenesest ei ole. Kokkuvõttes taandub kõik sellele, kui kiiresti klient soovib tulemusi saada ja kui palju ta on nõus oma aega sinna panustama.

Üldiselt tasub äri tehes alati kriitiliselt mõelda, mida tehes suudetakse kõige rohkem väärtust luua. Kui kliendil endal täna puuduvad kogemused SEO tegemisel, siis kindlasti soovitan võtta ühendust mõne agentuuriga, kes seda igapäevaselt teeb.

Mida saab juurde, kui kaasata agentuur?

Kuna agentuurid tegelevad SEOga igapäevaselt ja teevad seda mitmete erinevate profiilidega klientide jaoks, siis neil on vajalikud protsessid kätte harjutatud. Seega oskavad nad soovitada konkreetseid strateegiaid SEO elluviimiseks.

Kust leida abi?

Nagu ka enne mainisin, siis veebis on palju materjali SEO teemal olemas. Lisaks on Eestis mitmeid agentuure, kes SEOga tegelevad, ka meie agentuur WINK. Igal agentuuril ja SEO meeskonnal on kindlasti oma lähenemine ja seega tasuks rääkida mitme erinevaga. Agentuuri valikul soovitan jälgida kuivõrd läbipaistev on agentuur oma tööd tehes ja kuivõrd hea klapp tekib.

Johannes Kanter

Meie teenuste hulka kuuluvad sotsiaalmeedia reklaamide ja kampaaniate korraldus, veebilehtede otsingumootoritele optimeerimine (SEO), kodulehe tegemine, brändikuvandi ja identiteedi loomine, sisuturundus ja -loome, digiturunduskampaaniate ja -konversiooni optimeerimine (CRO) ning digiturundusstrateegiate väljatöötamine.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00