Eksperdid: tutvustav video aitab oma lahendust tutvustada laiemale ringile

Veebirebane
11. okt 2016
5 min lugemine

Sel nädalal räägivad produtsent Raino Mardo ning loovjuht Joosep Volk agentuurist Tolm sellest, kuidas ja miks tuleks oma lehel kasutada selgitavaid videoid.

Millistel juhtudel peaks mõtlema lehele selgitava või tutvustava video lisamisele?

Kui teenuse või toote seletamiseks kuluks kauem kui kolm-neli minutit, siis võiks juba mõelda video tegemise peale. Samuti siis, kui toode on mõeldud suuremale tarbijaskonnale. Neile kõigile ei jõua ju otse müügitööd teha ja seetõttu oleks ühest kokkuvõtvast ja teenust lahti seletavast videost palju abi. Kui klient satub teenuse kodulehele, siis kahe minutiga on tal kõik selge ning huvi tekitatud.

Millist lisandväärtust video lehele või tootele annab?

Toode peab olema hea. Loota, et kehva toote päästab üks seletav video, on vale. Video enda lisaväärtuseks on see, et ta teeb toote sisse, kapoti alla vaatamise lihtsaks ja kiireks.

Tänapäeval vajavad videot need tooted ja teenused, mis on kuidagi uuenduslikud. Näiteks kui toode parandab mingi valdkonna kitsaskohta või tüüpprobleemi, siis see on hea müügiargument, millele video abil tähelepanu tõmmata.

Kokkuvõtvalt on video hea tööriist, mida kasutada tähelepanu saamiseks. Olgu keskkonnaks sotsiaalmeedia, messiboksi väljapanek nõupidamiste ruum või lihtsalt internet.

Kui minna video teed, siis milline lahendus sobiks kuhu?

Ühest vastust ei ole. On häid näiteid eeliste lahti seletamisest lihtsa how-to videoga. Need toimivad siis, kui klient on juba otsustanud toodet proovida ning vajab täpsemaid juhtnööre toote spetsiifiliste funktsioonide kasutamiseks. Nende jaoks ei jõuakski keegi teha alati animeeritud videot: arendajal oma ajaga kindlasti muud targemat teha.

Ise tegemise juures on veel see häda, et kiputakse minema liiga detailseks. Oleme näinud kliente, kes tulevad seitsme lehekülje tekstiga ja ütlevad, et see on kõik tähtis. Siinkohal tulebki appi meie nii-öelda väljast sisse vaataja roll – meie erapooletus ja kogemus võimaldab teksti sisusse suhtuda kriitiliselt, seda lühendada, et tekiks kergesti hoomatav ja selge sõnumiga tervik.

Ise pole kindlasti mõtet animeeritud tegema hakata. Iga rätsep peaks jääma oma liistude juurde. Kehvasti tehtud tutvustav video pigem devalveerib teenust või toodet.

Kui oluline on video juures heli?

Me ise ütleme, et pool tuleb helist ja pool pildist. Miks kasutada ühte meelt, kui on võimalik rakendada neid koos? Seega kindlasti tasuks mõelda heli peale. Hea tekstilugeja on miinimumpakett, mis tuleks pildile lisaks võtta. Võta professionaalne lugeja või näitleja, mine stuudiosse ja tee diktoritekst korralikult ära. Samuti pea meeles ka taustaheli ja heliefekte.

Eesti näitlejaid on leida kerge, see on nende töö ja nad teevad seda hea meelega.

Ära palka võõrkeelset teksti lugema kohalikku näitlejat. Eestis on olemas väga korraliku häälega inglise või mõnda muud keelt kõnelevaid lugejaid. Nad ei pruugi olla näitlejad, aga nad on õppinud oma häält kasutama.

Kui keel lonkab, hakkab vaataja keskenduma halvale lugemisele ega keskendu enam sisule.

Milliseid vigu kipuvad inimesed videote valmistamisel tegema?

Näiteks pole struktuur läbi mõeldud või see on liiga pikk ja vaataja ei jaksa lõpuni vaadata. Samuti ka see, et pildis on korraga liiga palju tegevusi, mis teeb jälgitavuse raskeks. Vastupidiselt ka, et pilt on liiga üldine ega tööta koos tekstiga.

Kas on olemas mingid põhireeglid, mida tuleks alati jälgida?

Pikkust tuleb silmas pidada juba sisuteksti kirjutades. Mõnikord kirjutatakse tekst valmis, loetakse see mõttes läbi ja tundub, et see mahub kahe minuti sisse. Kui aga näitleja sama teksti sisse loeb, siis selgub, et lugu on pea poole pikem, kuna teksti kirjutades pole arvestatud vajalike pauside ja loomuliku rääkimise tempoga.

Videosse peab minema kõige olulisem. Vaatajale tutvustatakse üldist probleemi ja siis selle lahendust. Samuti ka erinevust konkurentide lahendustest.

Video visuaalne keel peab haakuma ettevõtte olemasoleva keelega. Kui seda pole, siis tuleb see luua ning ettevõtte teistesse turundusmaterjalidesse juurutada. Ühtne tervik nii pildis kui keeles koos selgelt sõnastatud tutvustuse ja üleskutsega tagab edu.

Mitmeid TOLMu töid saab näha siit. Allpool on välja toodud video X-teest, mida on Eesti disainiauhindade žürii kirjeldanud nii: "Keeruline teema on visuaalselt lihtsalt lahti seletatud. Nutikad nüansid ja stiilne tervik."

 

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00