3 min lugemine

2. novembril saabus Drupal 8 viimnepäev: mis saab nüüd kodulehtedest edasi?

Veebirebane
16. nov 2021

Kommuuni poolt arendatava vabavaralise sisuhaldusplatvormi Drupal 8. põlvkonna tarkvara tugi lõppes järsult 2. novembril 2021. Pikendamist ega tähtaja edasilükkamist ei kaalutud. Nüüdseks on kõik veebilehed, mis endiselt Drupal 8 tarkvara kasutavad, jäänud nii-öelda ula peale ja ametlikku tuge ei saa. Kas järgneb kodulehtede massiline häkkimine ja mida peaksid veebide omanikud nüüd edasi tegema?

Tarkvaraversiooni nii-öelda viimnepäev ehk End of Life (EOL) on ametlikult see kuupäev, millest alates enam vananenud programmidele tootjapoolset (antud juhul kommuunipoolset) tuge ei pakuta ning igaüks, kes kasutab seda edasi, teeb seda omal käel ja ise riskides. Võib juhtuda, et mitmeid kuid või isegi aastaid ei juhtu kodulehega midagi - uusi turvaauke ei avastata, programmikood töötab serveris endiselt ja elu on justnagu ilus. Kuid ühel päeval võib siiski midagi juhtuda ja keegi seda ametlikult ära ei hoia. Mida aeg edasi, seda suurem on tõenäosus, et vana koodiga veebilehel midagi juhtub.

Seega - kui veeb on endiselt Drupal 8 peal, on esimene mõte, mis praegu pähe peaks tulema: kuidas võimalikult kiiresti ja valutult see Drupal 9 peale uuendada?

Miks Drupal 8 tuge enam ei pikendatud?

Drupal 8 kood põhineb PHP raamistikul, millel nimeks Symphony 3. Kuna programmikood sõltub kolmandast osapoolest, siis ei jäänudki Drupali kogukonnal üle muud, kui Symphony 3 ametliku EOL-i kuupäeva saabudes ka oma koodi toe lõppu kuulutada. Kas kunagi oli õige otsus siduda Drupal 8 Symphony 3-ga, on nüüd juba iseküsimus. Drupal 9 kasutab Symphony 4 raamistikku, mille lõpp saabub teadaolevalt 2023. aasta lõpus.

Kui keeruline on Drupal 9 peale üle minna?

Arendajad ja Drupali kommuun kinnitavad kõik üksmeelselt, et üleminek Drupal 8 pealt Drupal 9-le on lihtsam, kui kunagi varem. Senise veebi ülekolimine peaks enamasti olema üsna valutu, kui just ise Drupali tuuma koodi pole muudetud (mida tavaliselt ei soovitata teha).

Arendajatele võib tähendada see lihtsamate veebide puhul ligi 10 töötundi, keerukamates veebides 50 või enam tundi tegevust.

Põhilised probleemid võivad tekkida haruldasemate või kasutajatoe kaotanud Drupali moodulitega, mida ei saa enam 9. põlvkonna platvormil kasutada. Samuti võib vaja minna kujunduse kohendamist.

Kui aga kasutusel on Drupali eelmine versioon 7, siis paradoksaalselt on neil kasutajatel veel terve aasta aega, sest vanem versioon ei sõltunud praegu toe kaotanud PHP raamistikust. Rahulikult võib valmistuda kolimiseks Drupal 9 peale veel 2022. aasta lõpuni.

Kui paljusid see puudutab?

Drupali installatsioone on maailmas praegu ligikaudu miljon. Eestis kasutavad üle 28% kodulehtedest Wordpressi, teisel kohal on suure vahega just Drupal oma 1,89 protsendiga. Kolmas tuntud sisuhaldus Joomla on hõivanud 1% Eesti veebidest.

Drupal 8 on kasutusel ligi veerandil kõikidest Drupali saitidest, Drupal 9 aga vaid 7,6 protsendil. Seega valdaval enamusel on veel uuendamine tegemata ja tuleks kiiremas korras ette võtta.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00