Alates 24. juulist hoiatab Google Chrome kõigi HTTPS-ita veebilehtede kasutamise eest

24. juulist on maailma populaarseima brauseri Google Chrome´i uues versioonis numbriga 68 kõik mitte-HTTPS lehed saanud hoiatuse "pole turvaline" (Not Secure). See on järgmine samm sundimaks kõiki veebilehti üle minema turvalsie krüpteeritud ühenduse peale, et kasutajate andmed ja paroolid ei saaks üle avaliku Interneti edastades lekkida.

HTTPS tähendab, et kõik andmed, mis liiguvad kasutaja veebibrauseri ja veebiserveri vahel, on krüpteeritud. Google eelistab otsingutulemustes krüpteeritud veebilehti ja tõstab järjekorras ettepoole, nüüd siis ka hoiatab iga kasutajat aadressiribal, et tegemist on ebaturvalise leheküljega.

Ka teised tehnoloogiaettevõtted propageerivad HTTPS-ile üleminekut. Näiteks Apple nõuab alates juunist 2016, et kõik äpid kasutaksid andmeühenduseks üle Interneti turvalist HTTPS-i.

Mis saab edasi?

Alates septembrist plaanib Google taas muuta brauserit, mis näitab praegu turvaliste HTTPS-iga lehtede juures rohelist silmatorkavat tabalukku kinnitamaks, et tegemist on turvalise ühendusega. Selle asemel muutub taba vähem märgatavaks - mustaks ja kunagi kaugemas tulevikus kaob sootuks. Sellega tahab Google näidata, et HTTPS on tavaline, elementaarne turva-abinõu ja seda ei pea rõhutama. Küll aga karmistatakse edaspidigi nende lehekülgede, mis ei kasuta turvalist ühendust, hoiatusi. Selle aasta oktoobris näiteks muutub hoiatav HTTP teade "Not Secure" juba punaseks.

Veebimajutuses saad oma kodulehe ise tasuta HTTPS-i peale viia iseteeninduses mõne minutiga.
Ei taha ise HTTPS-i seadistada? Võta appi mõni meie partner
Jaga
Nõuandja