ChatGPT või Bard: kumba tehisintellekti kasutada kodulehe tegemisel?

Veebirebane
21. aug 2023

Google´i tehisintellekt Bard jõudis sel suvel lõpuks ka Euroopa Liidu inimesteni ning nüüd saab sellele samamoodi mistahes küsimusi esitada, nagu varem OpenAI suurele keelemudelile ChatGPT. Mõlemad teevad vigu, kuid mõlemad aitavad ka päris palju tööd tekstide ja programmikoodidega kiiremini ning lihtsamalt ära teha. Milline neist on parim kodulehe tegemisel?

OpenAI arendatav ChatGPT on kindlasti paljude jaoks esimene ja võib-olla ka ainus valik, kui nad tehisintellekti poole tekstide saamiseks pöörduvad. Kuid mõnikord võib olla parem hoopis Google´i sarnast tööriista kasutada. Siin on võrdlus, mis juhtudel on parem ChatGPT, millal aga meieni hiljuti jõudnud Bard.

Keelemudel kasutab ülisuuri andmebaase

Peamine erinevus ChatGPT ja Google BARDi vahel on kasutatavates suurtes keelemudelites (Large Language Model ehk LLM). Idufirma OpenAI loodud tehisintellekti suur keelemudel ChatGPT kasutab nn generatiivset eelkoolitatud transformaatorit (GPT-4 on selle uusim neljas põlvkond), samas kui Google Bard tugineb oma spetsiaalsele väljatöötatud dialoogirakenduste keelemudelile (LaMDA).

Foto: Mojahid Mottakin, Pexels

Mõlemad suured keelemudelid on sarnase tööpõhimõttega, mõlemad teevad ka piinlikke vigu, kuid nii ühe kui teise ettevõtte tehisintellekt õpib pidevalt ja parandab oma vastuseid.

Kui OpenAI keelemudelit ChatGPT koolitati suure hulga Internetist pärit tekstidega, mis pärit enne sügist 2021, siis Google´i LaMDA koolitust organiseeris Infiniset, milles kasutati andmestikku Internetti kamminud Common Crawlist, Wikipediast, avaldatud dokumentidest ja veebipõhistest vestlustest. Lisaks on Google Bardi tehisintellektimudel loodud ka reaalajas veebi sirvimiseks, genereerides kasutajate küsimustele asjakohaseid ja ajakohaseid vastuseid veebi hetkeseisu põhjal.

Ülesanne tehisintellektile: koosta e-pood!

Anname mõlemale keelemudelile ülesande luua veebileht lihtsale e-poele, mis müüb riideid.

Nagu näha, pakub ChatGPT välja põhjalikuma ja laiema kirjelduse, Bard aga keskendub rohkem tehnilistele küsimustele kodulehe struktuuri ja maksevõimalustega. Mõlemast on kasu, aga ChatGPT tundub põhjalikum, soovitades lisaks veebi puudutavatele küsimustele ka näiteks domeeninime ja võimalikke platvorme.

Siin on vastused.

ChatGPT:

Kodulehe loomine on suurepärane võimalus alustada oma lihtsa e-poe loomist. Siin on mõned sammud, mida saate järgida, et luua koduleht, mis müüb riideid:

 1. Vali domeeninimi: Vali unikaalne ja meeldejääv domeeninimi, mis sobib su e-poe teemaga. Veendu, et domeen oleks seotud riietega ning oleks lihtne kirjutada ja hääldada.
 2. Vali platvorm: Vali e-poe platvorm, mis vastab sinu vajadustele. Mõned populaarsed platvormid on Shopify, WooCommerce (WordPressi plugin), Magento ja BigCommerce. Vali platvorm, mis on lihtne kasutada, pakub head disaini ja sobib eelarvega.
 3. Vali kujundus: Vali e-poe kujundus, mis on visuaalselt meeldiv ja kergesti navigeeritav. Paljud platvormid pakuvad valmis kujunduselemente, mida saad kohandada vastavalt oma brändile.
 4. Loo tootekategooriad: Jagage riided erinevatesse kategooriatesse, näiteks meeste riided, naiste riided, lasteriided, aksessuaarid jne. See aitab klientidel lihtsamini leida soovitud tooted.
 5. Lisa tooted: Lisa oma e-poodi tooted koos nende piltidega, kirjelduste, suuruste, värvide ja hindadega. Kirjeldused peaksid olema selged ja informatiivsed, et klientidel oleks hea ülevaade toodetest.
 6. Makse- ja kohaletoimetamise valikud: Seadista erinevad makseviisid, nagu pangalink, krediitkaardid või maksmine sularahas. Lisaks lisa erinevad kohaletoimetamise võimalused, nii et klientidel oleks valikuvabadus.
 7. Turvalisus: Taga oma e-poele turvalisus, eriti kui see hõlmab klientide isiklikke andmeid ja makseteid. Kasuta SSL-sertifikaati, et krüpteerida andmevahetus.
 8. Kontaktandmed: Lisa kontaktandmed, et klientidel oleks võimalik vajadusel sinuga ühendust võtta.
 9. Klienditugi: Paku kliendituge, olgu selleks e-kiri, live chat või telefoninumber. Kliendid hindavad head klienditeenindust.
 10. Turundus ja SEO: Optimeeri oma veebisaiti otsingumootorite jaoks (SEO), et see oleks leitav otsingutulemustes. Kasuta ka sotsiaalmeediat ja muid turunduskanaleid, et jõuda oma sihtgrupini.
 11. Mõõda ja analüüsi: Kasuta veebianalüütika tööriistu, et jälgida oma e-poe jõudlust. See aitab sul mõista, millised tooted ja strateegiad töötavad ning kuidas saad oma e-poodi veelgi paremaks muuta.
 12. Juriidilised aspektid: Ära unusta lisada veebilehele õiguslikke nõudeid, nagu privaatsuspoliitika ja müügitingimused.

Pidage meeles, et kodulehe loomine võib olla veidi keeruline, eriti kui sul pole varem sellega kogemusi. Kui sul on vaja rohkem abi, võiksid kaaluda veebidisaineri või arendaja palkamist, et tagada professionaalne ja funktsionaalne tulemus.

Bard:

Muidugi, siin on lihtne koduleht lihtsale e-poele, mis müüb riideid:

Ülemine navigeerimisriba

 • Kodu
 • Tooted
 • Ostukorv
 • Maksmine
 • Kontakt

Koduleht

 • Suurepärane pealkiri, mis meelitab tähelepanu ja annab teada, mida e-pood müüb.
 • Lühike ja kokkuvõtlik tekst, mis kirjeldab e-poe missiooni ja eesmärke.
 • Kaunis pilt või video, mis illustreerib e-poe tooteid.
 • Link tootekataloogile.

Tootekataloog

 • Korralikult kategoriseeritud tooted, et klientidel oleks lihtne leida, mida nad otsivad.
 • Täispikad toote kirjeldused, mis sisaldavad toote pilte, suuruste tabelit, hinda ja muid olulisi detaile.
 • Positiivsed kliendiarvustuse, mis aitavad klientidel teha teadlikke ostuotsuseid.

Ostukorv

 • Lihtne ja kasutajasõbralik ostuprotsess, mis võimaldab klientidel kiiresti ja lihtsalt oma ostu sooritada.
 • Täispikad ostutingimused, mis selgitavad, kuidas tellimusi töödeldakse, tarnitakse ja tagastatakse.

Maksmine

 • Turvaline ja usaldusväärne maksesüsteem, mis võimaldab klientidel maksta oma ostude eest mugavalt ja turvaliselt.
 • Erinevad makseviisid, mis sobivad erinevatele klientidele.

Kontakt

 • Täislik kontaktinfo, mis võimaldab klientidel e-poega ühendust võtta küsimuste korral.
 • Lihtne ja kasutajasõbralik kontaktvorm, mis võimaldab klientidel e-poega kiiresti ja lihtsalt ühendust võtta.

See on vaid lihtne näide sellest, kuidas koostada koduleht lihtsale e-poele, mis müüb riideid. Loomulikult võid sa seda näidet oma vajadustele vastavalt kohandada.

Kumb kirjutab parema koodi?

Anname mõlemale tehisintellektile järgmise ülesande: luua kood kodulehe avalehele piltide nii-öelda karusselli ehk pildivahetaja loomiseks.

ChatGPT näib koodi selgemini (värviliselt) esitlevat ning jätab võimaluse üht-teist muuta, selgitades ära, kuidas näiteks piltide vaheldumise aega sekundites muuta. Bard on lakoonilisem, kuid kood töötab pilte nupule vajutades (eelmine/järgmine) vahetades.

Mõlemalt tehisintellektilt saab abi, ehkki algaja jaoks tundub ChatGPT arusaadavam ja tulemus küsimusele täpsemini vastav.

ChatGPT:

Tulemus väljastati kolmes osas: HTML, stiilid (CSS) ja programmikood.

Javascriptis kood on selline:

Bard:

Lisaks kaasatulevatele HTML-ile ja CSS-stiilidele koostati selline programmikood:

Internetiühendus: võidab Bard

Kui vaadata internetiühendust, siis Bard korjab siit punktid selle eest, et ei ole piiratud ajaga sügiseni 2021, pärast mida enam ChatGPT andmeid kasutada ei oska. Bard võib vaadata ka uusimat infot. Vaatamata isegi GPT-4 mudeli täiustustele sõltub OpenAI vestlusrobot endiselt andmekogust, mis ei näe 2021. aasta septembri järgseid sündmusi.

Google Bardil on reaalajas Interneti-ühendus. Bard otsib ka veebist ja genereerib nutikaid vastuseid värske info põhjal. Veelgi enam, Google´i Bard võib aeg-ajalt viidata ka veebilinkidele, milliseid allikaid tehisintellekt soovitab kasutada ja milliseid ise kasutas vastuste loomiseks.

Paraku on Bardil vaatamata internetiühendusele suuri probleeme värskeima info töötlemisega ja selles osas võib tehisintellekti keelemudel teha veel päris ohtralt piinlikke vigu.

Kasutajaliides midagi väga erilist ei paku

Mõlemad tehisintellekti tööriistad on veebipõhised (äpid on ka hiljuti välja tulnud) ning üsna lihtsad, mingeid erilisi nuppe ja seadistusi pole võimalik valida. Bard ja ChatGPT suhtlevad n-ö vestlusaknas, vastates kasutaja küsimustele. Väikeseid erinevusi siiski on.

Google Bard toetab näiteks lisaks tekstile ka hääljuhiseid arvuti või nutitelefoni mikrofoni kaudu, pakkudes käed-vabad kasutuskogemust. Võimalik on üles laadida pilte ja küsida nendel olevate asjade kohta. Veebiotsingutega jätkamiseks võib vajutada nuppu "Google it".

Bardi kasutajaliides sisaldab veel lisaks ka mustandite valikut, mis kuvab ühe küsimuse kohta mitu vastusevarianti, võimaldades kasutajatel valida kõige sobivama.

ChatGPT pakub vähem võimalusi, lubades näiteks vastuse uuesti genereerida ja märkida, milline vastus oli kasutaja arvates parem.

Kumb tehisintellekt on parem?

ChatGPT ja Google Bard on kohati väga sarnased, aga mõne ülesande lahendamisel siiski täiesti erinevad tehisintellektid.

ChatGPT on tekstide põhjalikkuse ja täpsuse poolest Bardist palju etem, pakkudes artikleid ja blogipostitusi, mida ei pea kuigi palju muutma. GPT-4 mudel on tekstide loomisel inimlikum ja intelligentsem.

Google Bard annab lühemaid ja lakoonilisemaid vastuseid justnagu laiendatud intelligentsusega otsingumootor. Ka koodi kirjutamises on Bard tavakasutaja jaoks raskemini mõistetav ja saab küsimustest halvemini aru. Kuid uus ja OpenAI tehisintellektist palju noorem teenus on seljatanud juba mõned ChatGPT puudused. Näiteks saab Google´i vestlusrobotiga kasutada reaalajas andmeid ja linke.

Mõlemat tehisintellekti on võimalik kasutada oma veebilehe tegemisel ja WordPressis on mõlema keelemudeli jaoks olemas ka moodulid. Samas on suured keelemudelid endiselt alles väljatöötamisel ja nende võimalused muutuvad aja jooksul kiiresti.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00