10 viga, mida kodulehe tegemisel ikka ja jälle korratakse

Veebirebane
28. nov 2016
5 min lugemine

Iga veebitegemise algus on keeruline, kuid alati saab selle lihtsamaks teha teiste vigadest õppimisega. Siin on kümme viga, mida kodulehtede tegijad ikka ja jälle on teinud. Räägime nendest nüüd järjest ja proovime edaspidi vältida.

1. Nelja sekundi reegel nr. 1.

Külastaja ei saa esimese nelja sekundi jooksul aru, millest see veebileht räägib. Kui arusaamiseks kulub kauem aega, on koduleht liiga keeruline ja vajab korrastamist: üleliigse eemaldamist, tähtsamatele teemadele keskendumist. Testi võõraste peal ja saad teada – näita oma veebi neli sekundit ja küsi, millest see räägib.

2. Nelja sekundi reegel nr. 2.

Koduleht laeb alla liiga kaua. Veebi ei tohi alla laadida kauem kui neli sekundit. Kui see aeg on pikem, siis kärsitum külastaja lahkub. Teistel aga, kellel rohkem kannatust jätkub, võib huvi kaduda mõnel järgmisel lehel, kus tuleb jälle kaua aega oodata. Optimeeri oma kodulehe koodi või lase seda spetsialistil teha. Vähenda suuremahulist graafikat, loobu Flashist (Mozilla soovitab seda juba ammu ja teised brauserite tegijad ka), muuda andmebaasipäringuid optimaalsemaks ning kasuta puhverdamist, et iga uue lehe näitamisel ei peaks server seda jälle uuesti arvutama hakkama, vaid esitab juba salvestatud valmis sisu.

3. Logifailidesse ei vaata peaaegu kunagi.

See on oluline viga, sest just sealt saab teada, millistel lehtedel server väljastab vigasid ja millised need vead on. Kasutajad võivad hakata lahkuma ja me ei teagi, miks, kuid tegelikult on põhjus logifailides kirjas. Näiteks on mõni varem populaarne lehekülg nüüd osutunud kättesaamatuks või väljastab server veateate mõne populaarse päringu peale ja külastajad enam tagasi ei tule.

4. Teeme kõik ise.

Ise tehakse sisuhalduse põhjal omale sobiv koduleht, ise valitakse kujundus, ise hakatakse tegema turundust ja ise postitatakse kord päevas mõni sissekanne. Idufirmana alguses on see ehk normaalne, kuid õige pea võib selguda, et amatööri tasemest ning “mees nagu orkester” rabelevast paigalseisust on vaja edasi minna. Palka disainer, telli külalispostitusi, kasuta vahel programmeerijate abi ja äri edeneb juba hoopis uuele tasemele.

5. Disain on väga oluline.

Tüüpiline kodulehe tegemine algab skeemide joonistamisest, mis plokke tahame näha esiküljel ja mis linke menüüdes. Siis aga jõutakse disaini juurde ja jäädaksegi joone värve, kastide suurust ja fonte valima. See kõik on tähtis, kuid veelgi olulisem on kodulehe sisu ja arusaadavus. Aastal 2016 on kodulehtede kujundus väga minimalistlik, oluline on näidatav sisu.

6. Koduleht näeb ühes brauseris hea välja.

Aga teises? Aga tahvlis, mobiilis, Macil, Linuxis? Viga on mitte testida oma kodulehte erinevates seadmetes. Proovi, kuidas veeb välja näeb kümnetes erinevates brauserite versioonides näiteks siin: browsershots.org. Saad teada, kuidas loeb sisu isegi ürgvana tekstiline brauser Lynx.

7. Oluline sisu ei mahu ühele ekraanile ära.

Kõik tähtis võiks olla sõnastatud piisavalt lühidalt, et ekraanile mahuks sõnum ära. Seda toetab ka nelja sekundi reegel: kui asjast aru saamiseks peab hakkama lehekülge kohe alguses allapoole kerima, siis nelja sekundiga ei jõua mõista, mida tahetakse öelda.

8. Veebileht hakkab raha teenima.

Väga vähe kodulehti teenivad omanikule piisavalt raha, et ära elaks. Äri jaoks on koduleht tavaliselt vahend, nii nagu kaubik, kontoripind või arvuti oma põhieesmärgi täitmiseks. Koduleht aitab klientidel aru saada (alla nelja sekundiga!), millega firma tegeleb, aitab müüa kaupu (tekitab soovi päris poodi tulla või pakub e-poest ostmise võimalust), samuti jagab ka uudiseid ja ideid teemast huvitatutele ja tekitab tahtmise tagasi tulla.

9. Kodulehe testijaks oleme me ise.

Sellest ei piisa. Ise tehes oled tavaliselt oma kodulehega piisavalt hästi kursis, et segasevõitu struktuuri või vigasid mitte märgata. Lase testida mõnel sõbral või tuttaval, kes pole kodulehte näinud. Veel parem, mõnel sellisel tuttaval, kes ei teagi, millega sa täpselt tegeled.

10. Koduleht on tehtud ettevõtte müügi- ja turundusosakonna eesmärke silmas pidades.

Paraku kasutajat ei huvita turundus- ja müügieesmärgid. Kasutajat huvitavad tema jaoks olulised asjad, oma probleemide lahendamine. Kui müügimeeskond tahab mõnest kaubast vabaneda ja upitab selle ettepoole, ei hakka keegi niisama seda ostma. Kui aga seda müüakse poole hinnaga, mis on ostjale kasulik, alles siis hakatakse rahakotiraudu liigutama. Seega tee koduleht võimalikult kasutaja huvidest lähtuvalt ja vähem oma eesmärkide järgi.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00